secrets-of-the-sands
1397/05/02 - 15:00 راهنمای سفر

سفری به دل تپه‌های شنی قطر

قطر کشوری است که به سرعت رو به پیشرفت است و در چند سال اخیر موفق شده روابط خوبی با دنیا برقرار کند و اقتصادش را قوی سازد. در چند سال آینده با وجود جام جهانی ۲۰۲۲ این کشور بیشتر هم پیشرفت خواهد کرد. با فلایتیو همراه باشید تا نگاهی به قطر و بیابان‌هایش داشته باشیم.

برای خرید بلیط هواپیمای قطر به فلایتیو مراجعه کنید.

با طی کردن یک ساعت راه به سمت جنوب دوحه، پایتخت قطر، جاده‌های آسفالت به پایان می‌رسد و وارد بیابان و تپه‌های شنی خواهید شد. روزگاران پیشین این بیابان‌ها تمام موجودیت قطر بود و گذشتگان با شترهایشان از اینجا می‌گذشتند. سفر طاقت‌فرسا و کسی خواستار سفر به این تپه‌ها نبود. اما حالا مردم سوار لندکروز می‌شوند و همه چیز تبدیل به یک سرگرمی شده است.

اواسط ظهر خورشید نور و رنگ زیبایی را به تپه‌های شنی قطر می‌دهد. صدای ماشین‌هایی با قدرت تمام از دوردست شنیده می‌شود. ماشین‌هایی که با تایرهای قوی و بزرگ خود مشغول بالا و پایین رفتن از تپه‌های شنی هستند. اگر شما هم سوار یکی از این ماشین‌ها باشید پس از چند دقیقه حس جهت‌ها را از دست خواهید داد و دیگر نمی‌دانید کجا بودید و کجا هستید و به کجا می‌روید!

تپه‌نوردی مشخصا یکی از جذاب‌ترین کارهایی است که می‌توان در قطر انجام داد. قطر کشور آرامی است و هوای گرم و شرجی دارد. از زمانی که از هواپیما پیاده شوید این حس آرام بودن را حس خواهید کرد. هنگام کنترل پاسپورت سر و صدای خاصی نیست، چمدان‌هایتان امن است و دست کسی نخواهد افتاد، همه چیز در کمال آرامش پیش می‌رود و بیرون فرودگاه یک شوفر بی‌ام‌و با ماشین خنکش منتظر شما خواهد بود.

قطر کشور عجیبی است. وقتی واردش شوید، ممکن است راننده‌تان پاکستانی و خدمات هتل فیلیپینی و سری‌لانکائی باشند. قطر بر اساس سرانه درآمد به دلیل منابع غنی نفت و گاز و همچنین جمعیت پایین بالاترین سرانه درآمد دنیا را دارد و می‌توان به آن عنوان ثروتمند‌ترین کشور دنیا را داد و نسبتا همه جمعیت کشور مسلمان معتقد هستند.

جمعیت قطر ۲.۶ میلیون نفر گزارش شده و از بین این همه افراد تنها ۳۱۳ هزار نفر اهل قطر هستند و ۲.۳ میلیون نفر دیگر مهاجر هستند. اکثر این مهاجران افرادی هستند که از کشورهای دیگر به اینجا آمده‌اند تا کار کنند و برای خانواده‌هایشان پول بفرستند. به زبان دیگر پول نفت قطر نه تنها جمعیت کشور را پشتیبانی می‌کند بلکه در اقتصاد افغانستان، پاکستان، فیلیپین، مالزی، سری‌لانکا و بسیاری کشورهای دیگر تاثیر دارد.

اما برگردیم سر موضوع تپه‌سواری. راننده‌های 4WD بسیار ماهر هستند. تپه‌ها اندازه‌ها و فرم‌های مختلفی دارند و پیمودن آن‌ها سختی خاص خود را دارد. باید سرعت را به صورت مشخصی تنظیم کرد و همچنین کنترل جهت‌ها بسیار سخت خواهد بود. در مواردی اگر به بالای یک تپه برسید و از راننده خواستار این شوید که کمی بایستد و صبر کند تا شما مثلا یک عکس بگیرید، او موافقت نخواهد کرد چون ممکن است هر لحظه ماشین رها و از تپه سرازیر شود.

اکثر راننده‌ها که عموما مهاجر هم هستند و از دیگر کشورهای عربی مانند فلسطین به قطر آمده‌اند مدت‌ها تلاش می‌کنند تا فن تپه‌سواری را یاد بگیرند. بارها ممکن است ماشین‌شان گیر کند یا رها شود و حتی چپ کند تا این که به مهارت کافی برسند و توریست‌ها را سواری دهند.

مسافت بین روستاها و شهرها کوتاه است و ممکن است از دوحه شروع به سواری کنید و به جای دیگری مانند خورالعدید برسید. در بالای تپه‌های خورالعدید به صورت شگفت‌انگیزی دریا را خواهید دید. این منطقه منافذی روی زمینش دارد که گه‌گداری آب خلیج فارس و دریای عرب از زیرزمین به این منافذ ورود می‌کند و برای ساعاتی دریاچه‌هایی کوچک ایجاد می‌کند. ممکن است در افق تکه‌های کوچک آب کریستالی را مشاهده کنید و بعد از چند ساعت آن‌ها از بین خواهند رفت و تنها ردشان روی شن خیس شده باقی خواهد ماند.

اگر تپه‌سواری کردید حتما یک راننده ماهر انتخاب کنید و از او بخواهید که تا عصر و غروب آفتاب شما را همراهی کند. هنگامی که آفتاب در حال پایین رفتن است، اگر بالای یک تپه باشید صحنه‌های جادویی و زیبایی خلق خواهد شد. نور خورشید رنگ عجیبی به خود خواهد گرفت و این رنگ در ترکیب با شن‌ها و همچنین درخشش کریستال مانند تکه‌های آب میان صحرا، بسیار زیبا خواهد بود. گرما کمی فروکش می‌کند و می‌توانید بالای یک تپه بشینید و از آرامش و فضایی که خلق شده لذت ببرید. هوا که تاریک شد برخی از رانندگان نیز عادت دارند تا کمی خودنمایی کنند و به شما ثابت کنند که صحرا را مانند کف دست خود بلدند، بدین خاطر در تاریکی چراغ ماشین را خاموش می‌کنند که بسیار هیجان‌انگیز و ترسناک است.

اگر به دنبال یافتن تاریخچه قطر هستید باید به شهر قدیمی الخور سری بزنید. به سمت شمال دوحه حرکت کنید، از بین بیابان برهوت بگذرید و به شهر الخور برسید. موزه شهر الخور مشخصا برای نگاهی به تاریخ قطر راه‌اندازی شده است. قطر پیش از تجارت نفت و گاز به مرواریدهایش معروف بود و این موزه یک سری نمایشگاه دارد که آداب و رسوم و همچنین ریشه‌های این تجارت را توضیح می‌دهد و شما را با آن آشنا خواهد کرد.

سال‌ها پیش مردم سوار یک قایق می‌شدند و به دل خلیج می‌زدند و امید این را داشتند که یک مروارید سفید و بزرگ پیدا کنند. مردان ۲۰ متر به زیرآب می‌رفتند و صدف‌هایی که در زیرآب مخفی شده بودند را پیدا می‌کردند. هیچ وسایلی غواصی موجود نبود و همه چیز به قدرت خود مردم بستگی داشت. برای بزرگداشت این دوران حتی مجسمه یک صدف بزرگ در دوحه ساخته شده است.

طی سال‌های اخیر پول نفت و گاز به سمت این کشور سرازیر شده و سرعت بازسازی‌ها و ساخت و ساز در این کشور بالاست. پس اگر در بین راه یک مسجد یا ساختمان قدیمی دیدید آن را غنیمت بشمارید و سری به آن بزنید. دیوارها مطمئنا مکان خوبی برای یافتن سایه و خنکی هوا خواهد بود و همچنین نگاهی به گذشته این کشور نیز خواهید داشت.

اگر کمی پیش‌تر به صحرا قدم بگذارید با قلعه تاریخی الزباره مواجه می‌شوید که یکی از بهترین جاذبه‌های کشور قطر است. تاریخ ساخت قلعه به سال ۱۹۳۸ بازمی‌گردد که برای قطر تاریخ طولانی است. برج‌های دیدبانی قلعه نمای زیبا و کاملی را از کل صحرا در اختیار شما قرار خواهد داد. داخل ساختمان قلعه نیز بادگیرهایی ساخته شده که باد از از کانال‌ها به داخل اتاق‌ها انتقال می‌دهد و در گرمای تابستان نیز هوای خنکی خواهد ساخت.

برخی از اتاق‌های قلعه نیز به عنوان موزه فعالیت دارند و یافته‌های حفاری‌های مختلف انجام شده را به نمایش می‌گذارند. سایت حفاری‌ها نیز حدودا پنج دقیقه با خود قلعه فاصله دارد. اگر به این سایت سفر کنید با یک سری خرابه قرن ۱۸ مواجه خواهید شد که با طوفان شن از بین رفته است. با حفاری‌ها انجام شده بخش عظیمی یافت شده اما همیشه احتمال دفن شدن دوباره این سایت‌ها در بیابان وجود دارد.
قطر می‌تواند مقصد جذابی برای مسافرت باشد، شاید جاذبه فراوانی نداشته باشد اما همچنان حس و حال کشور و بیابان‌های پر از شن آن لحظاتی فراموش‌نشدنی برای شما خلق خواهد کرد. نور خورشید هم انگار سخاوت بیش از حدی به این کشور دارد و همیشه با قدرت تمام در حال تابش است و غروب‌هایش بسیار زیباست.

بهترین زمان برای سفر به این کشور بین اواسط مهر تا اواخر اسفند است. دمای هوا در زمستان پایین آمده و در طول روز هوا بین ۲۰ تا ۳۰ درجه تفاوت خواهد داشت. همیشه تابش آفتاب وجود دارد اما در این فصل از سال هوا خنک خواهد بود. تابستان اما به شدت گرم خواهد بود و ۵۰ درجه سانتیگراد یک هوای عادی است. همچنین رطوبت هوا به شدت بالاست. در ماه مبارک رمضان نیز بهتر است به این کشور سفر نکنید چون میزان تورها و فعالیت‌ها بسیار کم خواهد بود.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط