8 باور غلط در مورد سفر انفرادی
1396/12/09 - 15:00 راهنمای سفر

8 باور غلط در مورد سفر انفرادی

سفر کردن تجربه جذابی است. همه ما آدم‌ها باید سفر کنیم، باید دنیا را ببینیم و باید تجربه‌های تازه کسب کنیم. اما اگر به عنوان یک زن به تنهایی قصد سفر دارید، ممکن است افسانه‌هایی شنیده باشد که شما را از سفر منصرف کرده است. با فلایتیو همراه باشید تا به نگرانی‌هایتان پاسخ دهیم.

شاید احساسات خوبی نسبت به سفر انفرادی آن‌هم خارج از کشور نداشته باشید. ممکن است تصور کنید که خطرناک خواهد بود یا احساس تنهایی زیادی خواهید کرد. حتی ممکن است از این نگران باشید که مردم جوری به شما نگاه کنند که انگار هیچ دوستی ندارید و کمی حس معذب بودن به شما دست دهد. همچنین رسانه‌های جمعی نیز باعث شده‌اند تا فکر کنیم سلامت و امنیت زن‌ها در سفر انفرادی در خطر خواهد بود. در آخر هم شاید به این فکر کنید که ارزش ندارد به یک کشور دیگر سفر کنید و نتوانید تجربه را با کسی به اشتراک بگذارید.

برای خرید بلیط هواپیما و خرید بلیط قطار به فلایتیو مراجعه کنید. 

اما تصور کنید یکی دو ماه سخت را پشت سر گذاشته‌اید و می‌خواهید کمی از زندگی کاری و روزمره خود فاصله بگیرید، اما هیچ‌کدام از دوستان شما زمان خالی برای سفر کردن ندارد، می‌توانید نروید و ممکن است چند ماه سفرتان به تاخیر بیفتد و یا اینکه ریسک کنید و به‌تنهایی سفر کنید، اگر به‌تنهایی سفر کنید متوجه خواهید شد که ذهنیت پیشین شما چقدر اشتباه بوده است.

ممکن است سفر را به‌تنهایی آغاز کنید اما هیچ‌وقت مبنی بر پایان آن به‌تنهایی نیست. همچنین کسی شما را نخواهد دزدید، این فقط یک ایده ترسناک برای فیلم‌های هالیوودی است. سفر انفرادی به شما یک آزادی در انتخاب را پیشنهاد خواهد داد و همچنین باعث رشد و قوی‌تر شدن اعتمادبه‌نفس شما نیز می‌شود. همان‌طور که گفتیم هم شما الزاماً سفر خود را به تنهایی به پایان نمی‌رسانید و در سفر می‌توان دوستان و آدم‌های جدید فراوانی را شناخت.

برای اینکه به شما کمک کنیم تا به ترس‌تان غلبه کنید، با ما باشید تا هشت افسانه و تفکر غلط در مورد سفر انفرادی را مرور کنیم.

1- سفر بدون دوستان یعنی گذران زمان در تنهایی

شاید ترسناک‌ترین ذهنیت در مورد سفرهای تنهایی همین باشد که تنها هستید! پیش خودتان فکر می‌کنید چه کسی می‌خواهد نصف جهان را طی کند و به یک نمای زیبا در غروب برسد و تنها باشد؟ اما اگر شروع به سفر کنید می‌توانید ظرف یک هفته به اندازه یک سال گذشته‌تان دوست پیدا کنید.

زنان زیادی در سرتاسر جهان به سفرهای انفرادی می‌روند و شما تنها کسی نخواهید بود که در این سفرها هستید. بدین ترتیب از آن‌جایی که این همه آدم به یک شکل سفر می‌کنند اگر در یک مکان مشابه قرار بگیرید مطمئنا با شما دوستانه و خوب خواهند بود. همچنین هاستل‌های عمومی نیز جایی است که عموما گردشگران تنها در آنجا اقامت خواهند داشت و اگر شما هم در یکی از این هاستل‌ها اقامت داشتید، حتما به دنبال مسافرین همانند خود باشید.

2-  سفر انفرادی فقط برای افراد مجرد است

ذهنیت دیگری که وجود دارد ازاین‌قرار است که اگر شما در یک رابطه هستید، نمی‌توانید به سفر انفرادی بروید و تنها کسانی که مجرد هستند اجازه دارند چنین کاری بکنند. برخی فکر می‌کنند که سفر انفرادی ربطی به پایبند بودن به روابط دارد اما این کاملا اشتباه است.

افراد مختلفی در سرتاسر جهان که داخل یک رابطه هستند ممکن است یک سفر انفرادی را انتخاب کنند و دلایل مختلفی وجود دارد. اولین دلیل این است که شاید دو نفر یک علاقه را نسبت به مقصد مشخص ندارند و این چیزی است اکثر کارشناسان باور دارند کاملا سالم است. ممکن است همسر شما نتواند از کارش مرخص بگیرد و شاید هم هر دو تصمیم گرفته‌اید که یک سفر برای درک بهتر خودتان و اختصاص زمان به خودتان ترتیب دهید.

پس اگر در یک رابطه هستید به این فکر نکنید که محدود به سفر با همراهتان هستید و می‌توانید از یک سفر انفرادی لذت ببرید.

3- باید فوق‌العاده نترس و شجاع باشید

دید عمومی این است که این سفر نیازمند شجاعت و نترس بودن فراوان است، اما الزاما این درست نیست، ترسیدن بخشی از حیات آدمی و طبیعت آدمی است و اگر پیش از سفر ترسیده باشید و استرس داشته باشید اصلا حس غیرمعمولی ندارید.

نترسید، تنها بخش سفر که ممکن است ترسناک باشد سوار شدن در هواپیماست چون هنوز به مقصد نرسیده‌اید و در راه هستید. پس ازینکه به مقصد خود برسید متوجه می‌شود که ترس‌تان بی‌دلیل بوده است. هر جای دنیا که سفر می‌کنید ابتدا کمی با حس و حال خوب به آن بنگرید و همچنین بگذارید کمی از رسیدن شما بگذرد، با مردم ارتباط برقرار کنید و با کمک از زبان انگلیسی، یا اپلیکیشن‌های ترجمه با آن‌ها صحبت کنید. کمی که بگذرد با زندگی معمولی مقصدتان آشنا خواهید شد، با نقشه گوگل می‌توانید همه‌جا را پیدا کنید و متوجه می‌شوید که سفرتان چقدر آسان و ساده است.

4- باید برون‌گرا باشید

 طبیعتا شخصیت‌های برون‌گرا سریع‌تر و راحت‌تر می‌توانند با مردم ارتباط برقرار کنند و در یک سفر انفرادی گلیم خود را از آب بیرون بکشند اما الزاما نباید شما نیز برون‌گرا باشید.

اگر باور دارید که آدم درون‌گرایی هستید و در ایجاد روابط تازه سررشته خوبی ندارید خود را از یک سفر تازه محروم نکنید. اگر حس می‌کنید که مثلا نمی‌تواند با مسافرینی که در هاستل شما اقامت دارند صحبت کنید مطمئنا این شانس وجود دارد که یکی از این مسافرین سر صحبت را با شما باز کند.

حتی اگر خودتان هم سر صحبت را با یک نفر باز کنید ممکن است در ابتدا کمی استرس‌زا و مشکل باشد اما پس از انجام این کار متوجه می‌شوید که کار آسانی نیست و در ارتباطات آینده مشکل خاصی نخواهد داشت. صحبت را با این شروع کنید که گردشگران از کجا هستند و چه جاهایی را تا به حال بازدید کرده‌اند، ممکن است کمی کلیشه‌ای باشد اما جوابگو خواهد بود و بدون اینکه بدانید ناگهان یک نفر هم‌صحبت شما وجود دارد.

صحبت کردن با دیگر مسافرین واقعا کار آسانی است و باعث می‌شود تا اعتماد به نفس شما بهبود یابد.

5- سفر انفرادی برای یک زن به شدت خطرناک است

فیلم ربوده شده را دیده‌اید؟ در این فیلم دختر لیام نیسن در اروپا دزدیده می‌شود و لیام نیسن به دنبال او می‌رود. به لطف هالیوود یک باور غلط برای زنان ایجاد شده که سفر کردن به کشورهای مختلف بدون همراه داشتن یک نفر می‌تواند خطرناک و مشکل‌ساز باشد. طبیعی است که با چنین دیدی که برای مردم خلق شده همه به شما بگویند ممکن است سفر انفرادی و تنهایی خطرساز باشد.

باید این را در نظر داشته باشید که سفر کردن به یک کشور دیگر همانند زندگی کردن در کشور خودتان است. باید این را ببینید که چگونه این همه سال در کشور خودتان امنیت خود را تامین کرده‌اید و چه چیزهایی را رعایت کردید پس همان را در یک کشور دیگر انجام دهید. ابتدا از محلی‌ها و اطلاعات هتل کمی نکات ایمنی بیاموزید. شب دیروقت بیرون و تنهایی قدم نزنید چون هر جای دنیا که باشید ممکن است خطرساز باشد.

میلیون‌ها زن هر ساله سفر می‌کنند و مشکلی برایشان پیش نیامده و هیچ بلایی سرشان نیامده است. شما هم اگر نکات ایمنی را رعایت کنید مطمئنا سر از یک سیاه‌چال درنخواهید آورد!

6- مردم بیش از اندازه به شما توجه خواهند کرد

به عنوان یک زن ممکن است در جامعه و در قدم زدن هر روزه توجه ناخواسته‌ای را روی خود حس کنید؛ مثلا اگر پشت فرمان باشید، یا داخل یک پمپ بنزین بخواهید باک‌تان را پر کنید و شاید در یک قدم زدن معمولی هم این حس را داشته باشید. ممکن است آزاردهنده باشد اما هیچ تفاوتی میان محل زندگی و یک کشور دیگر وجود ندارد.

اگر در سفر هستید و دوباره این توجه را روی خودتان حس می‌کنید بهتر است که با در نظر گرفتن چند نکته با آن کنار بیایید. ابتدا که قوانین لباس بودن کشور را به خوبی درک کنید. اگر به کشوری می‌روید که اکثر مردم حجاب دارند پس شما هم تلاش کنید تا به این قوانین احترام بگذارید. اگر کسی به شما نگاه می‌کنید شما نیز می‌توانید محترمانه به آن‌ها نگاه کنید.

البته این ذهنیت برای شما به وجود نیاید که همه جای دنیا قرار است شما را زیرنظر داشته باشند. در بسیاری از نقاط جهان مردم بی‌توجه هستند و در بسیاری نقاط هنگامی که متوجه شوند شما گردشگر زن تنها هستید با مهربانی و احترام بیشتری با شما برخورد خواهند کرد.

7-  باید سختی بیشتری را به خاطر تنها بودن تحمل کنید

شاید این جمله را بشنوید: اگر تنهایی سفر کنی مجبوری که تمام تصمیمات را خودت بگیری!

این جمله ممکن است به ظاهر چیز بدی باشد اما احساس آزادی و استقلالی که برای شما فراهم خواهد کرد غیرقابل توصیف است. دیگر نیاز نیست همه چیز را از پیش فکر کنید، نگران سلیقه چند نفر باشید و مجبور شوید هزینه‌ها و همچنین برنامه‌هایتان را برای دو یا چند نفر طراحی کنید. سفر انفرادی این امکان را به شما می‌دهد که تصمیمات سریع را بگیرید و نگران شخص دیگری نباشید، می‌توانید تجربه‌هایی را کسب کنید که دونفره ممکن است.

در ضمن برنامه‌ریزی کردن برای دو نفر می‌تواند سخت‌تر از برنامه‌ریزی کردن برای خودتان باشد.

8- سفر انفرادی باعث می‌شود تا زندگی شما کاملا تغییر کند

سفر انفرادی بدین معنا نیست که شما همه زندگی خودتان را پشت سر بگذارید و با یک بلیط یک طرفه به یک جای دنیا سفر کنید و هیچ‌گاه بازنگردید.

سفر شما می‌تواند به اندازه یک آخر هفته ساده و کوچک باشد. می‌تواند به اندازه دو هفته وقت گذراندن در هوای گرمسیری باشد و می‌تواند یک سفر میان ترم دانشگاه باشد. لازم نیست که این سفر تبدیل به یک رویداد بزرگ شود و می‌توانید از سفرتان به زندگی معمولی بازگردید و یک سری تجربیات و خاطرات تازه کسب کرده باشید.

حرف آخر

برخلاف ذهنیتی که ممکن است داشته باشید، سفر انفرادی خطرناک، حوصله‌سربر و متروک نخواهد بود. این سفر می‌تواند یکی از اجتماعی‌ترین و جذاب‌ترین تجربیات شما باشد.

نباید به این نوع سفر به چشم یک اجبار یا یک فعالیت بی‌فایده نگاه کرد بلکه این سفر امکانات فراوانی را در اختیار شما قرار می‌دهد و آزادی پیش‌رویتان بسیار جذاب است. بسیار جذاب است که بدون فکر کردن به اینکه باید به کسی جوابگو باشید و باید با کسی هماهنگ باشید به سفر خود ادامه دهید و هر تجربه‌ای که مدنظرتان است را کسب کنید.

در یک سفر انفرادی شما از زندگی روزمره به مدتی جدا خواهید شد و می‌توانید در این مدت تجربیات خوب و تازه‌ای را کسب کنید و این تجربه‌ها را در زندگی روزمره خود به کار بگیرید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط