سفر تک نفره
1397/02/30 - 15:00 راهنمای سفر

نکاتی برای سفرهای تک نفره

سفر کردن به تنهایی و بدون همراهی دوستان خانواده شاید بیش از آن چیزی که فکر می‌کنید برایتان جذاب باشد. البته مطمئنا اگر به فکر سفر تنهایی هستید شاید نگرانی‌هایی داشته باشید. نگرانی‌ها از قبیل آشنایی با مردم و پیدا کردن جای مناسب برای اقامت اما نگرانی را کنار بگذارید و با فلایتیو همراه باشید تا نکاتی را برای یک سفر تنهایی به شما گوشزد کنیم.

نکات لازم در صورت سفر با یک تور

حتما به خاطر داشته باشید که از راهنمای تور و مسئولین تور سوال کنید و میزان پراکندگی مجردین و زوج‌های گروه را مطلع شوید. بهتر است که در یک سفر تنها شما مجرد نباشید و همگی زوج باشند، ممکن است کمی اینجا مشکل ایجاد شود.

همچنین باید این را هم در نظر بگیرید که شاید مجبور شوید با یک نفر یک اتاق را به اشتراک بگذارید، باید پیش از شروع سفر این را از خود بپرسید که مشکلی با این مسئله ندارید؟

بعضی فصل‌ها و زمان‌ها ممکن است که تورها کمی مشکل داشته باشند و استقبال خوبی از آن‌ها نشود. اگر مجرد به تور بروید ممکن است برخی هزینه‌هایی که برای دو نفر انجام می‌شود برای شما نیز صدق کند و هزینه بیشتری بپردازید، اگر در فصل کم بازدیدی سفر می‌کنید حتما با مسئولین تور صحبت کنید تا هزینه اضافی نپردازید.

در مورد فعالیت‌های داخل سفر هم نگرانی نداشته باشید. بسیار از فعالیت‌ها برای افراد تنها طراحی شده و همیشه افراد مجرد و تنها چه در سافاری چه در یک کشتی وجود خواهد داشت.

اگر توری که انتخاب می‌کنید تنها در بعضی قسمت‌های سفر به شما کمک می‌کند و مثلا وظیفه انتخاب مکان اقامت را به عهده ندارد باید به فکر این هم باشید.

نکات لازم در صورت سفر مستقل

اگر بدون یک تور سفر می‌کنید و خودتان تنها هستید، مقصدی را انتخاب کنید که بیش از دیگر مقصدها به شما احساس راحتی می‌دهد، مثلا اگر سفر خارج از کشور در برنامه دارید، سعی کنید جایی را انتخاب کنید که مثلا زبان انگلیسی بلد باشند و شما بتوانید ارتباط برقرار کنید، یا اگر شما زبان آلمانی بلدید به مقصدی بروید که زبان آلمانی بیشتر در آن‌جا صحبت می‌شود.

برای شب اول حتما محل اقامت خود را از پیش رزرو کنید. همچنین در نظر داشته باشید و هنگام رزرو جایی را انتخاب کنید که مکان عمومی مانند یک لابی یا کافه و رستوران داشته باشد. هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های کوچک و غیرزنجیره‌ای همیشه برخورد بهتری نسبت به هتل‌های بزرگ و ناشناس دارند.

از اتاق‌ها و اماکنی که برای یک سفر رمانتیک دو نفره طراحی شده دوری کنید.

سعی کنید یک در یک هاستل اقامت کنید. نسبت به سال‌های پیش هاستل‌ها پیشرفت بسیار زیادی کرده‌اند و امکانات بیشتری را ارائه می‌دهند.

اگر تنها باشید عادت کردن به یک فضای تازه و یک مقصد تازه ممکن است کمی برایتان زمان‌بر باشد. به یک مکان عمومی بروید، مثلا یک کافه و کمی مردم را تماشا کنید، یک ذره احساس انعطاف بیشتری خواهید داشت و راحت‌تر با محیط ارتباط برقرار خواهید کرد.

اگر کسی را ملاقات می‌کنید و کمی با آن‌ها زمان می‌گذرانید این حس را پیدا نکنید که باید با آن شخص کل سفر را طی کنید.

اگر به این خاطر قصد سفر تنهایی را دارید که خلوت کنید و کمی به خودتان برسید، مطمئن شوید به هدفتان خواهید رسید و برای خودتان وقت صرف کنید.

تنها بودن و غذاخوردن

شاید سخت‌ترین بخش سفر تنهایی قسمت غذاخوردن باشد، مخصوصا در وعده‌هایی پس از تاریکی و ممکن است کمی احساس تنهایی بر شما چیره شود. گرچه این را بهانه‌ای برای در اتاق ماندن نکنید و ممکن است به این خاطر یک سری از جذاب‌ترین تجربیات را از دست دهید.

اگر به یک تور سازمان‌یافته ملحق می‌شوید حتما بپرسید که آیا برای غذا خوردن مخصوصا در وعده شام چه برنامه‌ای وجود دارد؟ آیا دسته‌جمعی غذا صرف می‌کنید؟ اگر مثلا سوار یک کشتی هستید، آیا جای هر نفر مشخص است، یا می‌توانید هر جای کشتی غذا میل کنید؟

اما اگر با تور نیستید، می‌توانید به هرجایی که میل دارید سر بزنید و کمی با خودتان باشید. می‌توانید خاطرات‌تان را بنویسید، یک روزنامه بخوانید یا ایمیل‌تان را چک کنید.

ازینکه صندلی شما در معرض دید باشید نترسید، مثلا اگر یک صندلی وسط رستوران به شما دادند مشکلی ندارد، همچنین نشستن کنار پیشخوان یک کافه هم می‌توانید جالب باشد.

اگر رستوران یا کافه‌ای که به آن سر می‌زنید دوستانه و صمیمی و کوچک است، همیشه با آن‌ها یک مکالمه راه بیاندازید و کمی از آن‌ها سوال بپرسید. از صحبت با دیگر مسافرین هم نترسید. دوستانه باشید و همیشه لبخند بزنید.

امنیت

سفر تنهایی در زمینه امنیت با سفر دونفره یا دسته‌جمعی ندارد و جای نگرانی نیست. اما بد نیست که یک سری نکات ایمنی را همیشه رعایت کنید.

اگر نیمه‌شب وارد یک فرودگاه یا ترمینال ناآشنا می‌شوید حتما سوار تاکسی‌های رسمی و مورداعتماد شوید.

همیشه قبل از رفتن به یک محل جدید آشناینتان در خانه و محل زندگی خود را از طریق تماس یا شبکه‌های اجتماعی مطلع سازید.

باز هم تاکید می‌کنیم که حتما مکان اقامت خود را از پیش رزرو کنید.

از اطلاعات هتل یا محل اقامت‌تان بپرسید که کدام اماکن شهر ممکن است خطرناک باشد و به آن‌جا سر نزنید.

شماره و آدرس محل اقامت خود را در گوشی خود یا روز یک تکه کاغذ همراه خود داشته باشید.

دوست پیدا کنید

از طریق شبکه‌های اجتماعی یا وبسایت‌های مانند واندرلاست افراد محلی را پیدا کنید و با آن‌ها صحبت کنید، سوال بپرسید و حتی قرار ملاقات بزارید. سعی کنید تجربیات جدید کسب کنید و همیشه نیز به غریزه خود اطمینان کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط