اطلاعات ضروری تحصیل در اتریش
1396/07/29 - 10:00 راهنمای سفر

اطلاعات ضروری تحصیل در اتریش

تحصیل در اتریش به خاطر پیشینه فرهنگی غنی برای بسیاری از مردم دنیا یک آرزو است. تحصیل در این کشور به خاطر داشتن پیشرفته‌ترین و به‌روزترین دانشگاه‌های دنیا شهرت بین‌المللی دارد. به‌علاوه، اتریش به خاطر امنیت اجتماعی، ثبات اقتصادی و مهمان‌نواز بودن مردمانش یکی از گزینه‌های خوب برای تحصیل محسوب می‌شود.

اتریش هر چیزی را که شما نیاز داشته باشید دارد؛ شهرهای زیبا، میراث باستانی کهن، کوه‌های آلپ و از همه مهم‌تر امکانات تحصیلی عالی. در بسیاری از رشته‌ها، نیاز است تا دانشجویان حتما بتوانند به زبان آلمانی صحبت کنند، اما تحصیل در شمار زیادی از دیگر رشته‌ها با تسلط بر زبان انگلیسی ممکن است. برای این موضوع باید به وب‌سایت دانشگاه موردنظر مراجعه کرد.

(برای سفر به اتریش می‌توانید از طریق فلایتیو نسبت به خرید آنلاین بلیط هواپیما و رزرو هتل اقدام کنید.)

تقاضا برای تحصیل و ثبت‌ نام در دانشگاه‌ های اتریش

شما باید به‌منظور تحصیل در اتریش، فرم و مدارک لازم را به دانشگاه موردنظر ارسال کنید. فرم‌های ارسال‌شده به مراجع ذیصلاح سپس به وزارت آموزش اتریش ارسال می‌شوند.

مدارک ارسالی به دانشگاه باید به‌موقع فرستاده شوند. به خاطر داشته باشید که ارسال مدارک به وزارت آموزش اتریش ممکن است اندکی زمان ببرد. برخی از دانشگاه‌ها دارای فرم‌های آنلاین بوده و پس از پر کردن این فرم‌ها، اطلاعات بیشتر را از طریق ایمیل برای شما ارسال می‌کنند.

همه مدارک باید تا اول سپتامبر برای ترم تحصیلی زمستان و اول فوریه برای ترم تحصیلی تابستان به دانشگاه‌های اتریش ارسال شوند. این مدت‌زمان قابل تمدید نیست. همان‌طور که قبلا اشاره شد، به دلیل زمان‌بر بودن مراحل تایید مدارک، بهتر است تا تمامی آن‌ها در اولین فرصت ممکن ارسال شوند.

دانشجویان در برخی از رشته‌ها نظیر رشته‌های علوم پزشکی یا هنر باید یک امتحان ورودی بدهند؛ بنابراین بهتر است تا حتما در مورد ضرب‌الاجل ارسال مدارک، الزامات خاص و تاریخ برگزاری امتحان ورودی تحقیق شود. ضرب‌الاجل موجود برای ارسال مدارک به‌منظور امتحان ورودی معمولا ۶ ماه قبل از شروع ترم تحصیلی است.

مدارک لازم برای پذیرش تحصیلی در اتریش

درخواست پذیرش

فرم درخواست پذیرش قابلیت دانلود از صفحه وب دانشگاه را دارد. فرد باید رشته تحصیلی خود به همراه اطلاعات فردی را در این فرم قید کند.

هویت ملی

هویت ملی به همراه یک نسخه از کارت شناسایی عکس‌دار یا سند معتبر مسافرتی

الزامات عمومی ثبت‌ نام

تحصیل در مقطع کارشناسی: گواهینامه دیپلم یا معادل آن

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: ارائه مدرک لیسانس یا معادل آن

تحصیل در مقطع دکترا؛ ارائه مدرک دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد یا معادل آن‌ها

مدرک معتبر زبان آلمانی

در بین مدارک ارسالی شما برای پذیرش حتما باید مدرک معتبر تسلط بر زبان آلمانی نیز وجود داشته باشد. برخی از دانشگاه‌ها از شما مدرک زبان آلمانی سطح B2 خواسته و برخی دیگر مدرک معادل C1 متعلق به برنامه مرجع «چهارچوب اروپایی مشترک» را از شما طلب می‌کنند.

ویزا و اجازه اقامت

افرادی که در کشورهای حوزه یورو ساکن نیستند، در صورت تمایل برای اقامت بیش از ۶ ماه، باید قبل از ورود به اتریش و پس از دریافت پیام پذیرش از دانشگاه، درخواستی برای اجازه اقامت با هدف تحصیل به مراجع ذیصلاح این کشور ارسال کنند. این درخواست به اتریش ارسال شده و فرد در کشور خود منتظر جواب می‌ماند؛ بنابراین درخواست حتما باید ۳ ماه قبل از ورود به خاک اتریش ارسال شود.

استثنا: افرادی که می‌توانند بدون ویزا وارد خاک اتریش شوند، می‌توانند پس از ورود به این کشور درخواست خود را به اداره مهاجرت ارسال کنند.

مدارک لازم برای درخواست اقامت

۱. فرم درخواست تکمیل‌شده همراه با امضا (این فرم در اینترنت موجود بوده و فرد می‌تواند آن را دانلود کند)

۲. پاسپورت معتبر با عکس رنگی (پاسپورت باید در زمان حضور در اتریش نیز اعتبار داشته باشد)

۳. گواهی تولد

۴. گواهی حسن اخلاق

۵. بیمه درمانی برای زمان ورود به اتریش (بیمه سلامت دانشجویی)

۶. پیام دریافتی پذیرش از اداره آموزش اتریش

۷. تاییدیه تمکن مالی به‌منظور تامین هزینه‌های زندگی برای ۱۲ ماه اول اقامت؛ افراد تا سن ۲۴ سال: ۴۲۶.۵۷ یورو در ماه و افراد بالای ۲۴ سال: ۷۷۲.۴۰ یورو در ماه (این هزینه‌ها شامل اجاره خانه تا سقف ۲۳۹.۱۵ یورو در ماه می‌شود). می‌توان از دفترچه حساب بانکی، حساب در بانک اتریش، اظهارنامه ضمانت یک فرد ساکن اتریش یا چک‌های مسافرتی به‌عنوان تاییدیه تمکن مالی استفاده کرد.

۸. تاییدیه سکونت در اتریش (اجاره‌نامه یا قرارداد دانشجو با یک خوابگاه دانشجویی)

صدور اجازه اقامت مشروط به دریافت یک کارمزد ۱۱۰ یورویی افراد است. ممکن است کارمزدهای بیشتری نیز در این مسیر از متقاضیان اخذ شود.

هزینه‌ های زندگی در اتریش

دانشگاه‌های اتریش معمولا خوابگاه در اختیار دانشجویان قرار نمی‌دهند. ازاین‌رو دانشجویان باید بین زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی بیرون از دانشگاه یا خانه‌های اختصاصی یکی را انتخاب کنند. سازمان ارائه‌دهنده خدمات به دانشجویان مهاجر (OeAD) و اتحادیه دانشجویی اتریش خانه‌های مناسبی را به دانشجویان بین‌المللی پیشنهاد می‌کنند. علاوه بر این مکان‌ها، امکان زندگی دانشجویان در هاستل‌های ارزان‌قیمت اتریش نیز وجود دارد.

هزینه‌های تخمینی ماهانه در اتریش برای دانشجویان به شرح زیر است؛ قیمت‌های ارائه‌شده در اینجا تنها برای راهنمایی شما بوده و قطعی نیستند:

  • هزینه اجاره خانه: ۶۴۵.۸۲ یورو (برای خانه با یک اتاق‌خواب)
  • بلیت یک‌طرفه (حمل‌ونقل شهری): ۲.۲۰ یورو
  • هزینه خوراک در یک رستوران ارزان‌قیمت: ۱۰ یورو
  • هزینه‌های تحصیل و شخصی (خرید کتاب و تفریح): ۲۷۰ یورو

فلایتیو امکان خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی با کارت شتاب را برای شما فراهم کرده است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط