اطلاعات ضروری تحصیل در روسیه
1396/08/17 - 10:00 راهنمای سفر

اطلاعات ضروری تحصیل در روسیه

روسیه دشت‌های وسیع شرقی در اروپا را به سرزمین‌های شرقی در آسیا متصل می‌کند. روسیه با وسعت ۱۷ میلیون کیلومترمربع، بزرگ‌ترین کشور دنیا محسوب می‌شود. زبان رسمی مردم در این کشور روسی است، اما حدود ۱۰۰ زبان دیگر نیز در میان اقوام ساکن در نزدیکی مرزهای روسیه صحبت می‌شود. روسیه کشوری بزرگ با فرهنگ و تاریخی غنی است. دانشگاه‌های روسیه نیز در رشته‌های مختلف شهرت جهانی دارند. گفته می‌شود که حدود یک‌چهارم از آثار ادبی دنیا در روسیه چاپ می‌شود. این کشور که در نزدیکی ایران واقع شده، می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای دانشجویان ایرانی به‌منظور تحصیل در خارج از کشور باشد.

(فلایتیو امکان خرید آنلاین بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی با کارت شتاب را برای شما فراهم کرده است.)

پذیرش در دانشگاه‌های روسیه

پذیرش در دانشگاه‌های روسی بستگی به دانشگاه و دانشکده موردنظر شما، سابقه علمی و در برخی موارد امتحانات و مصاحبه‌های ورودی دارد. تمامی مدارک موردنظر برای پذیرش باید به روسی ترجمه شوند. دانشگاه‌های روسی اغلب از دانشجویان غیر روس می‌خواهند تا در دوره‌های آموزشی زبان روسی در دانشگاه‌ها قبل از شروع سال تحصیلی شرکت کنند.

دانشگاه‌های برتر روسیه به دلیل رقابتی بودن، هرساله امتحانات ورودی برگزار می‌کنند. به همین منظور دانشجویان باید علاوه بر ارسال درخواست پذیرش در این امتحانات نیز حاضر شوند.

اگر دانشجویان به دنبال گرفتن پذیرش در مقاطع بالاتر نظیر کارشناسی ارشد یا دکترا هستند، باید مدارک تحصیلی پیشین خود را ارائه دهند. این مدارک باید مرتبط با رشته تحصیلی آن‌ها برای پذیرش باشند. به‌طورکلی مراحل پذیرش در دانشگاه‌های روسیه کمی از دانشگاه‌های آمریکا و بریتانیا دشوارتر است.

ویزای دانشجویی

تحصیل در روسیه برای دانشجویان بین‌المللی مستلزم داشتن ویزای دانشجویی معتبر است. ویزای دانشجویی تنها در صورتی صادر می‌شود که یک دانشجو دعوت‌نامه خود از دانشگاه میزبان را ارائه کند. معمولا ۷۵ روز طول می‌کشد تا دعوت‌نامه دانشگاه به دست شما برسد. پس بهتر است تا قبل از دریافت دعوت‌نامه رسمی از سوی دانشگاه، مقدمات گرفتن ویزا از سوی شما انجام شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر با سفارت روسیه در کشور خود تماس گرفته و از آن‌ها مشاوره بگیرید. بااین‌حال شما به مدارک زیر برای گرفتن ویزا نیاز دارید:

لازم به ذکر است که باید در ابتدا تمامی مدارک خود را به زبان روسی ترجمه کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی: مدرک دیپلم و تحصیلات متوسطه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: مدرک کارشناسی مرتبط با رشته تحصیلی

تحصیل در مقطع دکترا: مدرک کارشناسی ارشد

ترجمه ریز نمرات به زبان روسی

گواهی سلامت پزشکی و نتیجه آزمایش ایدز

هزینه‌های تحصیل در روسیه

هزینه‌های تحصیل در روسیه در مقایسه با سایر کشورها به‌مراتب پایین‌تر است و شهروندان روسی نیز از پرداخت شهریه به شرط داشتن نمرات خوب معاف هستند.

اگرچه دانشجویان بین‌المللی باید برای تحصیل در روسیه شهریه پرداخت کنند، اما مبلغ پرداختی آن‌ها نسبت به سایر کشورهای دنیا همچنان پایین‌تر است. مبلغ شهریه برای تحصیل در روسیه چیزی بین ۲ تا ۸ هزار دلار در سال است. سایر هزینه‌های تحصیل نظیر گرفتن خانه و خرید کتاب نیز بستگی به محل زندگی و سبک زندگی شما داشته و چیزی در حدود ۱۵۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار است. امکان گرفتن کمک‌هزینه‌های تحصیلی از طریق دولت فدرال روسیه برای این دانشجویان نیز وجود دارد.

اجاره‌بهای خانه نیز در روسیه نسبت به سایر نقاط دنیا کمتر است. هرچند کیفیت امکانات ممکن است در مقایسه با محل زندگی شما یا خوابگاه دانشجویی شما در کشور خودتان پایین‌تر باشد.

(برای خرید بلیط چارتر هواپیما به سایت فلایتیو مراجعه کنید.)

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط