بهترین مناطق غواصی در آسیا
1397/11/24 - 11:00 راهنمای سفر

بهترین مناطق غواصی در آسیا

آسیا با داشتن هزاران جزیره استوایی و آب‌هایی که خانه ۷۵ درصد از مرجان‌های سراسر این سیاره هستند، بهشتی برای غواصان محسوب می‌شود. این قاره دارای مناطق بی‌شماری برای غواصی است که عاشقان این تفریح از سراسر دنیا را به آسیا می‌کشانند. مناطق غواصی آسیا با تنوع زندگی جانوری، از گونه‌های نایاب کوسه‌ها گرفته تا دسته‌های بزرگی از ماهی‌های رنگارنگ، شهرت فراوانی دارند. فلایتیو به بررسی این مکان‌ها پرداخته و بهترین مناطق غواصی در آسیا را انتخاب کرده است.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

تیومان | مالزی

تیومان (Tioman) جزیره‌ای در مالزی است که در منطقه مثلث مرجانی، یکی از متنوع‌ترین زیستگاه‌های آبی بین اقیانوس آرام و هند، قرار دارد. این جزیره با صخره‌های مرجانی بی‌شماری احاطه شده و صخره دریایی «ببر» یکی از زیباترین جاذبه‌ای آن برای غواصانی از سراسر جهان است. صخره دریایی ببر با داشتن یک کوه زیرآبی به ارتفاع ۲۴ متر، با مرجان‌ها، اسفنج‌ها و جانوران رنگارنگ نرم و سخت احاطه شده است. این منطقه هزاران ماهی از جمله ماهی سرخو، خفاش ماهی، کوترماهی (باراکودا)، کوسه‌های دماغ سیاه و ماهی‌های تون را به‌سوی خود جذب می‌کند. امواج در اطراف این صخره بسیار قوی بوده و می‌توان گه‌گاهی کوسه‌های پرستار، کوسه‌نهنگ و سفره‌ماهی‌ها را در تیومان مشاهده کرد.

جزایر پی پی | تایلند

جزایر پی پی (Phi Phi) در تایلند که میان پوکت و ساحل غربی سرزمین اصلی واقع شده‌اند، خانه دو منطقه غواصی رنگارنگ و شلوغ به نام کو بیدا نوک (Koh Bida Nok) و کو بیدا نای (Koh Bida Nai) هستند. این محوطه‌ها از سوی پارک ملی جزایر پی پی محافظت می‌شوند و در آن‌ها دیواره‌های مرجانی، باغ‌های مرجانی زیبا و انبوهی از موجودات دریایی به چشم می‌خورد. جزایر پی پی با آب‌های کم‌عمق خود محل مناسبی برای آشنایی غواصان با زندگی موجودات دریایی هستند. می‌توان در این جزایر کوسه‌های دماغ سیاه، لاک‌پشت‌ها، اختاپوس، شیرماهی، مارماهی، عقرب ماهی خاردار و دسته‌هایی از ماهی‌های سرخو را مشاهده کرد. حتی امکان تماشای اسب‌های دریایی، ماهی‌های مرکب، نِی ماهی و کوسه‌های ببری نیز وجود دارد.

پوکت | تایلند

دو مورد از محبوب‌ترین مناطق غواصی تایلند، دماغه‌ی کوسه و صخره ریچلیو (Richelieu)، در نزدیکی جزیره پوکت در دریای اندامن واقع شده‌اند. صخره ریچلیو یک صخره نعل اسبی شکل در شمال غربی جزیره با مرجان‌های نرم، اسفنج‌های بشکه‌ای و بادبزن‌های دریایی است. جانوران کوچک‌تر نظیر خرچنگ‌های رنگارنگ و نی ماهی‌ها در شیارهای این صخره زندگی می‌کنند. در اطراف صخره، می‌توان دسته‌هایی از ماهی‌های سرخو، کوترماهی، سفره‌ماهی و حتی کوسه‌نهنگ‌های در حال گذر را تماشا کرد. دماغه‌ی کوسه، همان‌طور که از نام آن پیداست، محلی جذاب‌تر برای غواصی است. در زیر نوک تیز این صخره که از بالای آب قابل‌مشاهده است، یک صخره دریایی با مرجان‌های نرم و سخت پنهان است. می‌توان کوسه‌های ببری و شمار فراوانی از ماهی‌های استوایی نظیر مارماهی، عقرب ماهی و ماهی مرکب را در اینجا مشاهده کرد.

پوندیچری | هند

برخی از زیباترین مناطق هند برای غواصی در خلیج بنگال و اطراف سواحل شهر پوندیچری (Pondicherry) واقع شده‌اند. یکی از شگفت‌انگیزترین مناطق این شهر، معبد تپه‌های دریایی است. مواد بازیافتی نظیر بتن، سنگ‌ها، درختان و قوطی‌های فلزی این تپه دریایی مصنوعی را تشکیل می‌دهند. بیش از ۱۰۰ گونه جانوری نظیر ماهی‌های غول‌پیکر استوایی و قورباغه ماهی‌های زردرنگ در این تپه زندگی می‌کنند. دیوار آراویند (Aravind) در پوندیچری، مکانی حیرت‌انگیز با مرجان‌های متنوع، شیر ماهی‌ها، ماهی‌های استوایی، مارماهی، طوطی ماهی و تریگر ماهی برای عاشقان غواصی است. اگر خوش‌شانس باشید، می‌توانید حتی کوسه‌ها، کوسه‌نهنگ‌ها، سفره‌ماهی‌ها و دلفین‌ها را نیز مشاهده کنید.

کو تانگ | کامبوج

کو تانگ (Koh Tang) جزیره‌ای مسکونی در خلیج تایلند است و حدود ۴ تا ۵ ساعت با شهر سیهانوکویل (Sihanoukville) در کامبوج فاصله دارد. در این منطقه محوطه‌های غواصی متعددی نظیر تپه دریایی انفجار، سه خرس و خیابان سفره‌ماهی‌ها به چشم می‌خورد. محوطه اول پر از مرجان‌های شاخ گوزنی با دسته‌هایی بزرگ از ماهی‌های رنگارنگ، پرتو ماهی‌ها، ماهی‌های گرمسیری، ماهی‌های تریگر و دیگر گونه‌های استوایی است. منطقه غواصی سه خرس ترکیبی از غارهایی با صخره‌های مرجانی درخشان است که می‌توان در اطراف آن خفاش ماهی و ماهی باراکودا را پیدا کرد. خیابان سفره‌ماهی‌ها، محوطه‌ای صخره‌ای و پر از سفره‌ماهی، اختاپوس، عقرب ماهی، ماهی سپیداج و گونه‌های مختلفی از خرچنگ‌ها است.

کومودو | اندونزی

کومودو (Komodo) جزیره‌ای در اندونزی است که به زیستگاه اژدهای کومودو، بزرگ‌ترین خزنده موجود در جهان، شهرت دارد. به‌علاوه، جزیره در میان غواصان بسیار محبوب بوده و خانه بیش از ۵۰ محوطه غواصی است. برخی از آن‌ها محل خوبی برای تماشای سفره‌ماهی‌ها، کوسه‌ها، دلفین‌ها، مارماهی‌ها، لاک‌پشت‌ها و گونه‌های نایاب از اختاپوس‌های آبی‌رنگ در حین غواصی هستند. کومودو همچنین مرجان‌های رنگارنگ فراوانی دارد. یکی از محبوب‌ترین نقاط این جزیره، صخره کانیبال (Cannibal) در جنوب پارک ملی کومودو است. در این محوطه غواصی مرجان‌های نرم همراه با گونه‌های نایاب از بی‌مهرگان نظیر قورباغه ماهی، اختاپوس، اسب دریایی و عقرب ماهی یافت می‌شود.

راجا آمپات | اندونزی

مجمع‌الجزایر راجا آمپات (Raja Ampat) نیز در اندونزی واقع شده و بیش از ۱۵۰۰ جزیره کوچک را در برمی‌گیرد. این جزایر در میان منحصربه‌فردترین نقاط دنیا قرار داشته و بالاترین تعداد از گونه‌های مرجانی و ماهیان را در خود جای داده‌اند. بیش از ۵۳۷ گونه مختلف از مرجان‌ها و هزار و ۷۴ گونه ثبت‌شده از ماهی‌ها در این مجمع‌الجزایر زندگی می‌کنند. منطقه موسوم به «کلیسای سنگی» در جزیره بو (Boo) از این مجمع‌الجزایر، یکی از مناطق مشهور است. به سبب برخورد امواج قوی در طول زمان، دو حفره در این صخره آهکی تشکیل شده است. می‌توان در این دو حفره مرجان‌های نرم و سخت زیبایی را پیدا کرد. خفاش ماهی، ماهی سرخوی زردرنگ و ماهی تک‌شاخ برخی از گونه‌هایی هستند که به‌وفور در این صخره یافت می‌شوند.

موناد شوال | فیلیپین

موناد شوال (Monad Shoal) منطقه‌ای برای غواصی در نزدیکی جزیره مالاپاسکوا (Malapascua) در فیلیپین است. این منطقه به‌عنوان یکی از معدود مناطق دنیا شناخته می‌شود که در آن امکان تماشای کوسه درنده سواحل وجود دارد. همین امر موناد شوال را به یکی از بهترین نقاط غواصی در آسیا تبدیل کرده است. این محوطه یک جزیره زیرآبی در عمق ۱۶ تا ۳۲ متری آب بوده و اطراف آن ۲۰۰ متر عمق دارد. کوسه‌ها در آب‌های عمیق به شکار می‌پردازند، اما می‌توان آن‌ها را در اوایل صبح در این محوطه غواصی نیز پیدا کرد. از دیگر جانوران دریایی در این محوطه می‌توان به سفره‌ماهی‌ها، ماهی شیطان، عقاب ماهی، خفاش ماهی، ماهی باراکودا، ماهی تون، نِی ماهی، ماهی تک‌شاخ، ماهی مرکب، اختاپوس و دیگر گونه‌های مارماهی اشاره کرد. گاهی اوقات، گونه‌های مختلفی از کوسه‌ها نظیر کوسه کله چکشی در این محوطه دیده می‌شود.

صخره‌های دریایی توباتاها | فیلیپین

پارک ملی صخره‌های دریایی توباتاها (Tubbataha) در وسط دریای سولو (Sulu) واقع شده و میزبان ۳۷۴ گونه از مرجان‌ها، ۶۰۰ گونه از ماهی‌ها، ۱۱ گونه از کوسه‌ها و ۱۳ گونه از دلفین‌ها و وال‌ها است. این صخره‌های دریایی در خط‌الرأس کاگایان (Cagayan) واقع شده و آتش‌فشان‌های دریایی در معرض خطر را در برمی‌گیرد. تنها می‌توان در چند ماه از سال از این محوطه دیدار کرد. کوسه‌های دماغ سفید به‌وفور در اطراف این صخره‌ها دیده می‌شوند. به‌علاوه سفره‌ماهی‌ها، ماهی‌های تون، باراکودا و کوسه‌نهنگ‌ها هم به توباتاها می‌آیند. این صخره‌های دریایی همچنین آشیانه‌ای برای لاک‌پشت‌های پوزه عقابی و سبز هستند. توباتاها به‌عنوان یکی از بهترین مناطق غواصی در آسیا، در سال ۱۹۹۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این محوطه در سال ۲۰۰۸ نیز نامزد عنوان «عجایب هفتگانه جدید طبیعت» شد.

نها ترانگ | ویتنام

نها ترانگ (Nha Trang) یک شهر ساحلی در ویتنام است که به خاطر سواحل و محوطه‌های غواصی شهرت فراوانی دارد. به‌علاوه این منطقه به‌عنوان یکی از زیباترین خلیج‌های دنیا شناخته می‌شود. صخره مدونا و ساحل مارماهی، از بهترین نقاط این شهر برای غواصی هستند. در این دو منطقه مرجان‌های رنگارنگ فراوان و موجودات دریایی متنوع یافت می‌شود. صخره مدونا به سبب داشتن حفره‌های متعدد در عمق ۲۵ متری آب، میزبان انواع گونه‌های جانوری نظیر مارماهی، شیر ماهی، عقرب ماهی و مرجان‌های گوناگون است. منطقه غواصی در ساحل مارماهی حدود ۱۸ متر عمق داشته و از مهم‌ترین جاذبه‌های آن «غار مارماهی» است. در این غار آبی نِی ماهی، دلقک ماهی، قورباغه ماهی سیاه، ماهی تیغ‌دار و عقرب ماهی یافت می‌شود.

جزیره مرجانی آری | مالدیو

آری (Ari) یک جزیره مرجانی طبیعی در مالدیو در اطراف اقیانوس هند است. ۱۰۵ جزیره کوچک در این جزیره مرجانی وجود دارد و محوطه‌های غواصی این منطقه از بهترین‌ها در مالدیو هستند. «صخره‌های شکسته» یکی از محبوب‌ترین نقاط این جزیره است. این منطقه غواصی از طریق یک تنگه به دو نیم تقسیم شده و مرجان‌های دریایی، لاک‌پشت‌ها، عقرب ماهی‌ها و زمرد ماهی‌ها از مهم‌ترین جاذبه‌های آن هستند. رانهالی مادیوارو (Ranhali Madivaru) یکی دیگر از مناطق محبوب در جزیره مرجانی آری است. این منطقه به خاطر سفره‌ماهی‌های آن شهرت فراوانی دارد. سومین منطقه محبوب غواصی، مایا تیلا (Maya Thila) نام دارد. مایا تیلا بخشی از یک اندوختگاه دریایی است و موقعیت آن از عمق ۶ متری آب شروع می‌شود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط