سفرهای جاده‌ای در سری‌لانکا
1397/09/26 - 17:00 راهنمای سفر

بهترین سفرهای جاده‌ای در سری‌لانکا

اگر به سفرهای جاده‌ای علاقه‌مند هستید، سری‌لانکا بهترین نوعِ جزیره برای شما است. ما به شما توصیه نمی‌کنیم که برای خود ماشین اجاره کنید چون قانون اصلی جاده این است که از هیچ قانونی پیروی نکنید! شما بهتر است که یک راننده با یک ونِ راحت استخدام کنید. شاید جاده‌ها آن چیزی نباشند که شما برای رفتن به خانه از آن‌ها استفاده کنید اما گشتن در آن سخت نیست. در این مقاله 5 سفر جاده‌ای که می‌توانید در سری‌لانکا انجام دهید را به شما معرفی خواهیم کرد.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

کوه‌ها

کولمبو –نووارا الییا –دشت‌های هورتون –الا –کَندی (Colombo –Nuwara Eliya –Horton Plains –Ella- Kandy)

اولین سفر جاده‌ای در لیست ما تماما در کوه‌ها است. از کلمبو شروع کنید و به طرف نووارا الییا برانید، از حرارت جنگل‌های گرمسیری به آب‌وهوای خنک به مدت 4 ساعت طول می‌کشد. در راه به طرف نووارا الییا در مزارع چای توقف کنید و به بازدید از کارخانه چای بروید. یاد بگیرید که چگونه گیاه چای را می‌چینند و با انواع مختلفی از چای‌های ساخته شده در این کارخانه آشنا شوید.

شب را در نووارا الییا بمانید و روز بعد را به شهر یا به دشت‌های هورتون بروید. بالا رفتن از دشت‌های هورتون تا "آخر دنیا" (World’s End -صخره‌ای صاف در بین دشت‌های هورتون) را از دست ندهید. بعد از لذت بردن از دشت‌های هورتون و آب‌وهوای خنک در ارتفاعات بالا، نهار را در یک چای‌خانه یا نهارخوری محلی میل کنید. تا "الا" برانید و قبل از گذراندن شب دریکی از مسافرخانه‌ها (homestays -خانه‌های مخصوص ماندن برای بازدیدکنندگان) در کافه چیل (Cafe Chill -چیل به معنای خنک) استراحت کنید.

روز بعد از صخره الا یا قله کوچک آدام (Little Adam’s Peak) بالا روید (ممکن است چند روز برای بالا رفتن از تمام صخره‌ها در الا بمانید). زمانی که کارتان در الا تمام شد، به طرف کندی برانید (یا سوار قطار شوید چون یکی از زیباترین مسافرت‌ها در تمام دنیا است) و به بازدید از معبدِ دندان (Temple of the Tooth) بروید.

بعد از کندی، می‌توانید به سفر جاده‌ای "مثلث فرهنگی" (Cultural Triangle) بروید یا به کلمبو برگردید.

مثلث فرهنگی

کلمبو –کندی –انورادهاپورا –پولونارووا –سیگیرییا –کندی (Colombo– Kandy– Anhuradapura– Polonnaruwa– Sigiriya– Kandy)

مثلث فرهنگی، منطقه‌ای در ناحیه شمالی سری‌لانکا و مکانی برای دیدن باقی‌مانده‌های معماری قلعه‌های سنگی و معابد باستانی است. از کلمبو شروع کنید (یا اگر به تازگی سفر جاده‌ای کوه‌ها را انجام داده‌اید از کندی شروع کنید) اولین مقصد شهر باستانی انورادهاپورا است مکانی که شما می‌توانید از درخت باستانی بودا (Boddhi tree) یا داگوبای غول‌پیکر (giant dagoba) دیدن کنید. اگر آنقدر خوش‌شانس باشید که نزدیک به روز پویا (Poya -تعطیلات ماهانه بودایی‌ها) باشد، می‌توانید به عبادت‌کنندگان ملحق شده و تکمیل شدن ماهِ آسمان را جشن بگیرید.

بعد از گذراندن شب در انورادهاپورا یا هابارانا (Habarana)، برای بازدید از معابد پولونارووا به آن‌جا بازگردید. از مجسمه غول‌پیکر بودا که در ویدئو "دوران دوران" در دهه 80 نیز وجود داشت، دیدن کنید و یک روز را در اطراف به جستجو بپردازید.

در هنگام غروب به طرف صخره شیرِ سیگیرییا (Sigiriya Lion rock) حرکت کنید، به بالای آن صعود کنید و باقی‌مانده‌های قلعه‌ای که متعلق به پادشاه کندی‌ها (Kandyan king) بوده را تماشا کنید. شب را در سیگیرییا بگذرانید، سپس به کندی و بعد به کلمبو برگردید یا سفر جاده‌ایِ کوه‌ها را آغاز کنید.

سواحل

کلمیو –کالوتارا –هیکادووا –گالی –ولیگاما –ماتارا –یالا –خلیج آروگام (Colomb0– Kalutara– Hikkaduwa– Galle– Welligama– Matara– Yala– Arugam Bay)

سفر جاده‌ایِ ساحلی به راحتی می‌تواند از طولانی‌ترین سفرهای جاده‌ای باشد. طولانی بودن به این بستگی دارد که شما چقدر می‌خواهید در هر ساحلی وقت بگذرانید. برای این سفر جاده‌ایِ خاص شاید بهتر آن باشد که شما از جاده‌های جنوبی ماشینی اجاره کنید تا هدایت کردن آن راحت باشد و به این ترتیب اراده آزادتری برای کجا ماندن و چقدر ماندن خواهید داشت – به خصوص اگر شما به دنبال موج‌ها باشید.

اگر در سفر قصد گشت و گذار ندارید و تنها می‌خواهید چند روزی را در هر ساحل بگذرانید، یک وَن یا یک راننده بگیرید. تمام ساحل‌ها در مسیر دارای هتل از کوچکترین هتل‌ها تا بزرگترین استراحتگاه‌ها هستند. بیشترِ آن‌ها درست بر روی ساحل قرار دارند.

پارک‌های ملی

کلمبو –سینگاراجا – دشت‌های هورتون –گال اویا (Colombo– Singaraja– Horton Plains–  Gal Oya)

پارک‌های ملی سری‌لانکا از گوناگون‌ترین پارک‌ها در جهان هستند. این سفر جاده‌ای شما را به سه نوع مختلف از آن‌ها می‌برد. سینگاراجا یک جنگل انبوه و بارانی با درختان گرمسیری پر از پرنده‌های بومی، دوزیستان و گیاهان است. شب را در اکولوژِ جنگلی (کلبه‌هایی در جنگل برای اقامت) بگذرانید تا تجربه‌ای جادویی از آن مکان داشته باشید. بعد از جستجوی فراوان در جنگل  به بالای "الا" رفته، از پارک ملیِ دشت‌های هورتون دیدن کنید و کمی در بالای کوه به کوهنوردی بپردازید. ژاکت خود را فراموش نکنید چون در هنگام شب هوا بسیار سرد می‌شود. برای یک یا دو روز در الا بمانید و سپس به پایین کوه و به پارک ملی گال اویا بروید. در لوژِ گال اویا (مکان‌هایی برای اقامت) بمانید و فیل‌های وحشی و طاووس‌ها را مشاهده کنید. شاید در این مکان بتوانید یک نگاه کوتاه به پلنگ هم بیندازید.

بعد از سفر جاده‌ایِ پارک‌های ملی می‌توانید به طرف خلیج آروگام حرکت کنید و سفر جاده‌ایِ ساحلی را آغاز کنید و به صورت معکوس به کلمبو برگردید.

شمال

نگومبو –کلمبو –انورادهاپورا –ویلپاتو –منار –جافنا (Negombo– Colombo– Anhuradapura– Wilpattu– Mannar– Jaffna)

سفر جاده‌ایِ شمالی دارای جاده‌های کمی است اما بیشترین تنوع را دارد. از کلمبو به طرف نگومبو حرکت کنید و شب را در ساحل بگذرانید. روز بعد به طرف انورادهاپورا برانید و از معابد باستانی و داگوبای غول‌پیکر دیدن کنید. اگر بتوانید طوری مدیریت کنید که در هنگام ماهِ کامل در انورادهاپورا باشید، می‌توانید تجربه سحرآمیزی از آن مکان داشته باشید. شب را در ناحیه انورادهاپورا بگذرانید و روز بعد به طرف پارک ملی ویلپاتو حرکت کنید. در این مکان شما می‌توانید برای شب، چادر برپا کنید و کمپ بزنید.

بعد از تجربه‌ی بودن در طبیعت به طرف شمال و منار حرکت کنید و سمت متفاوتی از سری‌لانکا را ببینید. ساحل‌های بادی همراه با ساختمان‌های متروک از دورانی بسیار قدیمی و معابد باستانی را تماشا کنید. کمی غذای دریایی میل کنید و تمام شب را در استراحتگاه ساحلیِ شِل (Shell Coast Resort) بگذرانید. بعد از منار به طرف شمال و به جافنا حرکت کنید. احتمالا آخرین ناحیه دست‌نخورده در سری‌لانکا همین منطقه است. جافنا هنوز تحت تاثیر عواقبِ بعد از جنگ، با معابد هندو و مردمانی سخاوتمند به شما خوش‌آمد می‌گوید. قبل از برگشتِ دوباره به جنوب، چند روزی را در جافنا بگذرانید. برای نرفتن از همان راه شما می‌توانید برای اکتشاف به ساحل شرق و به "ینکومالی" (Trincomalee) و "باتیکالوا" (Batticaloa) بروید.

برای رزرو هتل ترنج کیش به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط