ساز استانبولی
1397/07/20 - 13:00 راهنمای سفر

دیدار با بهترین ساز سازان استانبول

بهترین سنج‌های دنیا قبل از اینکه راهی گروه‌های موسیقی برای ساختن آهنگ‌های محبوب شما شوند، در ابتدا باید به دست توانای سنج سازان مورد امتحان قرار بگیرند. اگرچه کارخانه‌های فراوانی با به خدمت گرفتن دستگاه‌ها اقدام به ساخت سنج می‌کنند، اما شرکت سنج‌های بوسفور در استانبول همچنان با دست مشغول تولید این ابزار موسیقی است. قدمت هنر سنج سازی با آتش رقصان و برنز مذاب در ترکیه به ۸ قرن پیش بازمی‌گردد.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

شرکت سنج سازی بوسفور در استانبول از ۲۲ سال پیش توسط حسن سکر، ابراهیم یاکیجی و حسن اوزدمیر پایه‌گذاری شد. هرچند تاریخ سنج سازی در ترکیه به قرن‌ها پیش بازمی‌گردد.

امره سیپاهی، مدیر فروش بین‌المللی شرکت بوسفور، می‌گوید: «ترکیه خانه ساز سنج محسوب می‌شود. سنج‌هایی که ما امروزه می‌شناسیم، در قرن چهاردهم میلادی و در اینجا برای استفاده در رژه سربازان عثمانی ساخته شده‌اند. قبل‌تر، سنج‌های یونان باستان وجود داشتند، اما آن‌ها به‌مراتب ضخیم‌تر و کوچک‌تر بودند. ارتش عثمانی به صدایی بلندتر نیاز داشت، بنابراین اقدام به یک طراحی جدید کرد و سنج‌هایی شبیه به سپر سربازان خود ساخت. آن سنج‌ها امروزه پایه و اساس سنج‌های مدرن محسوب می‌شوند.»

سنج‌های تولیدشده در شرکت بوسفور، واقعا عالی هستند. این شرکت دارای ۱۸ خط تولید مختلف بوده که هرسال یکی به آن اضافه شده است. ۲۵ کارگر هر روز ۳۰ عدد سنج می‌سازند و هرکدام از سنج‌ها به شیوه‌ای مختلف تولید می‌شود. سیپاهی می‌گوید: «شرکت بوسفور در تولید سنج‌های خود به روش‌های سنتی ساخت سنج وفادار است.» سنج‌های این شرکت در ۸۰ کشور دنیا قابل خریداری هستند.

کارآموزان برای اینکه در شرکت سنج سازی بوسفور به درجه استادی برسند، باید قبل از به دست گرفتن چکش، تحت آموزش‌های بسیار سختی قرار بگیرند. به گفته سیپاهی، این کار چند ماه طول می‌کشد. او در ادامه می‌گوید: «شما برای اینکه خود را یک استادکار در ساخت سنج بنامید، باید بتوانید نیازهای هر درامر برای تولید صدا را درک کرده و سنجی متناسب با خواسته‌های او تولید کنید. تنها عده اندکی در دنیا به چنین درجه‌ای در تولید سنج رسیده‌اند.»

شرکت بوسفور در تلاش برای پرورش خلاقیت در میان سنج سازان خود است. سیپاهی می‌گوید: «کارگران ما همواره برای امتحان ایده‌های جدید در طراحی سنج‌ها تشویق می‌شوند. این روند هرگز برای آن‌ها خسته‌کننده نخواهد بود.»

کار در شرکت سنج سازی بوسفور، چیزی فراتر از یک کار است. اعضای این کارگاه به‌مانند اعضای یک خانواده هستند. سیپاهی می‌گوید: «مالکان شرکت خودشان از استادکاران این حرفه بوده و اکثر شاگردان آن‌ها امروزه به‌عنوان استادکار مشغول کار در کارخانه هستند. امروزه برخی از این شاگردان در آستانه استاد شدن هستند. این روند باعث خلق یک رابطه محترمانه و سلسله‌مراتب در میان کارگران شده است. هرکسی از کار در این محیط آرامش‌بخش لذت برده و نسبت به آینده کاری خود مطمئن است.»

سیپاهی در مورد مشتریان خود می‌گوید: «حضور در صنعت موسیقی بسیار جذاب است. ما در دفتر کار خود مرتبا با درامرهای خوبی روبرو می‌شویم که برخی از آن‌ها شهرت جهانی دارند.»

او در انتها می‌افزاید: «شرکت ما به خلاقیت شما کمک کرده و تنها محدودیت شما در اینجا وسعت خلاقیت و ابتکار خود شماست.»

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط