فیل‌های تایلند
1397/08/22 - 13:00 راهنمای سفر

افسانه حماسی نبرد فیل‌های تایلند

فیل‌ها احتمالا محبوب‌ترین نماد امروزی تایلند باشند، اما آن‌ها در گذشته ابزارهای جنگی محسوب می‌شدند. داستان نبرد فیل‌ها به ۴۰۰ قبل بازمی‌گردد و امروزه منبع غرور و افتخار مردم تایلندی است. فلایتیو نگاهی به این افسانه انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

قلمرویی در جنگ

تایلند در اواخر قرن شانزدهم، به‌مانند تایلندی که امروزه آن را می‌شناسیم نبود، بلکه شامل چندین قلمرو می‌شد که به‌طور مداوم در جنگ با برمه بود. قلمروی لان نا که امروزه شهر چیانگ مای است، تحت کنترل برمه قرار داشت و آن‌ها چندین بار تلاش کرده بودند تا سرزمین‌های دوردست جنوبی را تصاحب کنند. برمه‌ای‌ها که به لان نا قانع نبودند و در جنگ‌های پیشینی نیز متحمل شکست شده بودند، سعی در تصاحب قلمروی آیوتایا داشتند. شاه نارسوان، حاکم آیوتایا، قصد نبرد با کامبوج به سبب تهاجم آن‌ها به قلمروی خود را داشت و ارتش خود را در نزدیکی این کشور مستقر کرد. با کوچک‌ترین حرکت ارتش در جهت مخالف، برمه گام بزرگی در جهت حمله به تایلند برمی‌داشت. درنهایت ارتش نارسوان در منطقه نونگ سارای با برمه‌ای‌ها روبرو شد.

ارتشی بزرگ‌تر، اما ضعیف‌تر

ارتش برمه برای تصاحب آیوتایا سپاه بزرگی را جمع‌آوری کرد، به‌طوری‌که نیروهای نارسوان در مقایسه با آن‌ها بسیار اندک بودند. نارسوان که یک جنگاور کارآزموده بود، می‌دانست که جنگ تن‌به‌تن منجر به پیروزی او نخواهد شد؛ بنابراین نقشه‌ای کشید. سپاه نارسوان دست به یک عقب‌نشینی تاکتیکی زد و ارتش برمه را برای حمله به آن‌ها وسوسه کرد تا با یک ضد حمله به آن‌ها پاسخ دهد. اگرچه این یک تاکتیک سودمند بود، اما کافی به نظر نمی‌رسید. وقتی‌که سپاه فیل‌های جنگی نارسوان به سمت ارتش برمه به راه افتاد، او موفق به شناسایی ولیعهد برمه شد که در حال استراحت بر بالای یک فیل و در زیر سایه یک درخت بود. بر اساس تاریخ تایلند، نارسوان شاهزاده برمه‌ای را به مبارزه تن‌به‌تن طلبید.

نبرد فیل‌ها

شرح وقایع از این نبرد، از سوی هر دو طرف کاملا متفاوت است، اما در تاریخ تایلندی داستان این‌گونه روایت شده است. در ژانویه ۱۵۴۹ دو رهبر بر فراز فیل‌های خود به نبردی سخت پرداختند. شاهزاده برمه‌ای جوان‌تر و آماده‌تر بود و فیل آموزش‌دیده‌تری داشت. نارسوان متحمل ضربه‌ای کشنده شد، اما به‌سرعت دست بالا را در اختیار گرفت. او شاهزاده برمه‌ای، مینگایا سوا، را دستگیر و بر اساس برخی روایات، او را با ضربه‌ای به دونیم کرد. پس از شکست شاهزاده، برمه‌ای‌ها تسلیم شدند و جنگ به پایان رسید. آیوتایا بار دیگر سپاه عظیم برمه‌ای‌ها را دفع کرد. پادشاه نیز در محل نبرد و شکست دشمن یک پاگودا بنا ساخت. در برخی از شرح وقایع هیچ صحبتی از نبرد تن‌به‌تن نشده و تنها به نبرد آن دو در میدان جنگ اشاره شده است. برمه‌ای‌ها نیز کشته شدن شاهزاده خود توسط پادشاه تایلندی را رد کرده‌اند.

میراث نبرد

امروزه نبرد فیل‌ها به بخش بزرگی از افسانه‌های این کشور تبدیل شده و از آن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین لحظه‌های تاریخ تایلند یاد می‌شود. موفقیت نارسوان در این منطقه و تصاحب دیگر شهرها، او را به لقب نارسوان کبیر رسانده است. امروزه می‌توان مجسمه‌های او سوار بر فیل را در سراسر تایلند مشاهده کرد. نبرد فیل‌ها نه‌تنها در فیلم‌های تایلندی زبان به تصویر کشیده شده است، بلکه شهرت جهانی نیز دارد؛ بازی کامپیوتری Civilization V روایتی از این داستان بوده و دارای واحدی به نام «فیل نارسوان» است که سربازان سوار بر یک فیل را به تصویر می‌کشد. بااین‌حال، همه مردم این روایت تاریخی را نمی‌پذیرند. سولاک سیواراسکا به خاطر به چالش کشیدن صحت تاریخی این نبرد دستگیر و متهم شد، اما بعدها از این اتهامات تبرئه گشت.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط