قلعه‌های کشور یونان
1397/09/11 - 13:00 راهنمای سفر

با زیباترین قلعه‌های کشور یونان آشنا شوید(قسمت اول)

یونان با تاریخ غنی و طولانی خود، نه‌تنها خانه شمار زیادی از محوطه‌های باستان‌شناسی است، بلکه چند صد قلعه، دژ و شهر درون قلعه دارد. درحالی‌که بسیاری از این قلعه‌ها به‌خوبی حفظ شده‌اند، تعداد زیادی از آن‌ها از بین رفته و تنها خرابه‌ای از آن‌ها به‌جای مانده است. فلایتیو نگاهی به برخی از تماشایی‌ترین قلعه‌های یونان انداخته که می‌توان آن‌ها را تحسین کرد.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

قلعه کاوالا

قلعه کاوالا (Kavala) بر بالای شهر واقع شده و یک بنای قرن پانزدهمی بر روی خرابه‌های آکروپولیس از دوران امپراتوری روم شرقی موسوم به «کریستوپولیس» است؛ شهری که در سال ۱۳۹۱ میلادی تخریب می‌شود. این دژ به دست بیزانسی‌ها، ونیزی‌ها و عثمانی‌ها بارها مورد بازسازی قرار گرفته و مجموعه‌هایی به آن افزوده شده است. این قلعه که نام دیگر آن آکروپولیسِ کاوالا است، به شما امکان بازدید از تالارهای داخلی، سرداب، برج‌ها، اسلحه‌خانه و پاسدارخانه را می‌دهد. قلعه همچنین دارای یک آمفی‌تئاتر روباز است که سالانه مراسم زیادی در آن اجرا می‌شود. یک کافه‌تریای جذاب نیز برای استراحت بازدیدکنندگان در قلعه به چشم می‌خورد.

کاخ شوالیه‌های اعظم | رودس

رودس (Rhodes) که در طول قرن‌ها بارها مورد تهاجم تمدن‌ها و امپراتوری‌های مختلف قرار گرفته، خانه چندین قلعه و دژ است. شهر قدیمی‌رودس که دارای یک محوطه ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است، عجایب فراوانی از جمله کاخ شوالیه‌های اعظم رودس را دارد. این دژ قرون‌وسطایی در قرن چهاردهم توسط شوالیه‌های سنت جان ساخته شده است. این کاخ به‌عنوان اقامتگاهی برای فرماندار محلی در نظر گرفته شده بود و ترک‌ها از آن به‌عنوان یک دژ استفاده کردند. سازه کاخ به‌خوبی حفظ شده و در اروپا بی‌نظیر است. دیدار از این کاخ به هنگام سفر به شهر رودس بسیار توصیه می‌شود.

قلعه کلموتسی | کیلین

قلعه کلموتسی (Chlemoutsi)، موسوم به قلعه کلرمونت، یک دژ حیرت‌انگیز است که در قرن سیزدهم و دوران حکومت فرانک‌ها در یونان ساخته شد. این قلعه نمونه‌ای بی‌نظیر از یک معماری فرانسوی قرن سیزدهمی است، هرچند المان‌هایی از امپراتوری روم شرقی نیز در آن دیده می‌شود. قلعه در مکانی مسطح و رو به دریا بنا شده و نمای خوبی به جزیره زاکینتوس دارد. کلموتسی یکی از سالم‌ترین بناهای باستانی بوده و کاملا ظاهر اولیه خود را حفظ کرده است.

اپتاپیرجو | تسالونیکی

شهر تسالونیکی خانه چندین جواهر زیبا، از جمله قلعه اپتاپیرجو (Eptapyrgio) است. این قلعه بر روی تپه‌ای بر فراز شهر قدیمی بنا شده و منظره‌ای تماشایی از شهر، بندر و دریای اژه دارد. قلعه در دوران امپراتوری روم شرقی بنا شده و شامل دو ساختمان می‌شود: قلعه بیزانتین و پریدرومو. دیوارهای قلعه متعلق به قرن چهارم میلادی هستند؛ بااین‌حال، مورد بازسازی قرار گرفته و پس از فتح شهر به دست عثمانی‌ها، چندین برج به آن‌ها افزوده شده است. برج‌های جدید باعث چنین نامی برای قلعه شده‌اند؛ اپتاپیرجو به معنی هفت برج است، هرچند قلعه ۱۰ برج دارد. قلعه که یک‌بار دیگر هم مورد بازسازی قرار گرفته، بدون شک یکی از جاذبه‌های تماشای شهر تسالونیکی است.

قلعه اسکایروس

قلعه اسکایروس که در بلندترین نقطه شهری به همین نام بنا شده، منظره‌ای حیرت‌انگیز از اطراف و دریا را به بازدیدکنندگان هدیه داده و آن‌ها را با تاریخ دوران امپراتوری روم شرقی آشنا می‌کند. این سازه دارای معماری ساده‌ای بوده، هرچند به‌خوبی دیگر قلعه‌های یونان از آن مراقبت نشده است. امروزه همچنان خرابه‌هایی از استحکامات و صومعه قلعه به چشم می‌خورد که به قرن دهم میلادی تعلق دارند.

قلعه رتیمنو | کرت

این قلعه که در حوالی سال ۱۵۷۰ میلادی به دست ونیزی‌ها به‌منظور مراقبت از شهر و بندر رتیمنو (Rethymno) در برابر ترک‌ها ساخته شده، شبیه به یک ستاره بوده و دارای سه دروازه و ۶ خاک‌ریز است. قلعه که در سال ۱۶۴۶ و در خلال پنجمین جنگ عثمانی‌ها با ونیزی‌ها به دست عثمانی‌ها می‌افتد، همچنان سازه اصلی خود را حفظ کرده است، هرچند کلیسای کاتولیک سنت نیکولو بعدها تبدیل به یک مسجد می‌شود. افراد زیادی برای سال‌های طولانی در این دژ زندگی کرده‌اند، اما در قرن بیستم و با گسترش شهر، عده فراوانی به بیرون از استحکامات نقل‌مکان کردند. حتی اگر علاقه‌ای هم به باستان‌شناسی نداشته باشید، می‌توانید از این قلعه به مناظر زیبای اطراف شهر نگاه بیندازید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط