زیباترین قلعه‌های کشور یونان
1397/09/11 - 11:00 راهنمای سفر

با زیباترین قلعه‌های کشور یونان آشنا شوید (قسمت دوم)

قلعه لپانتو | یونان مرکزی

قلعه لپانتو (Lepanto) یکی از قلعه‌های کاملا سالم در کشور یونان است و نمونه‌ای شگرف از معماری قلعه سازی در این کشور به شمار می‌رود. این قلعه درست به‌مانند دیگر قلعه‌های کشور بر روی تپه‌ای بر فراز شهر بنا شده و در سراسر تاریخ خود مورد حمله اقوام فراوانی چون ترک‌ها، ونیزی‌ها و انگلیسی‌ها قرار گرفته است. درحالی‌که این قلعه یک جاذبه تماشایی بسیار مهم است، به خاطر نبرد لپانتو در سال ۱۵۷۱ میلادی به این نام شناخته می‌شود؛ در آن نبرد اسپانیایی‌ها، ونیزی‌ها و امپراتوری هابسبورگ برای سرنگون کردن امپراتوری عثمانی با یکدیگر متحد می‌شوند. می‌توان از داخل قلعه به تماشای خلیج زیبای کورینتیان ایستاد و لحظات خوشی را در این شهر کوچک سپری کرد.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

قلعه آستیپالایا

قلعه آستیپالایا (Astypalaia) که توسط جیووانی کورینی، یک مقام رسمی ونیزی ساخته شده، در محل آکروپولیس باستان قرار دارد. ازآنجایی‌که این قلعه برای محافظت از شهر و ساکنان آن ساخته شده بود، بر فراز تپه‌ای قرار داشت و تنها یک دروازه برای عبور و مرور از آن تعبیه شد. تضاد میان دیوارهای سیاه‌رنگ قلعه با دیوارهای سفیدرنگ خانه‌های درون آن بسیار تماشایی است. در این قلعه دو کلیسا به چشم می‌خورد. کلیسای اول، آگیوس گئورگیوس، قدیمی‌تر بوده و در سال ۱۷۹۰ ساخته شده است. کلیسای دوم که در نزدیکی دروازه شهر قرار داشته، متعلق به سال ۱۸۵۳ میلادی بوده و وقف مریم مقدس شده است. درحالی‌که زلزله سال ۱۹۵۶ باعث تخریب بخش اعظم قلعه و خانه‌های درون آن شد، آستیپالایا مورد بازسازی قرار گرفته و همچنان شکوه و زیبایی خود را حفظ کرده است.

قلعه میستراس | پلوپونز

میستراس (Mystras) یک شهر متروکه در نزدیکی اسپارتا در دامنه‌های کوه تیاگتوس در پلوپونز است. منطقه‌ای ثروتمند در عصر امپراتوری روم شرقی با یک قلعه قرون‌وسطایی؛ این قلعه در سال ۱۲۴۹ و به دست جئوفروی دِ ویلهاردوین، نجیب‌زاده امپراتوری فرانک، ساخته شد اما به‌سرعت به دست یونانی‌هایی افتاد که شهر و قلعه را تصرف کردند. پلوپونز که فرهنگ‌های یونانی و امپراتوری فرانک را به هم پیوند می‌دهد، از هر دو جامعه تاثیر زیادی پذیرفته است.

درحالی‌که این شهر تا دهه ۱۹۲۰ مسکونی بود، حالا کاملا خالی از سکنه شده است. می‌توان در خرابه‌های اطراف شهر قدم زد و به کشف کلیساهای باستانی با نقاشی‌های دیواری زیبا و قلعه‌های مخروبه رفت. امروزه پلوپونز یک محوطه ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

قلعه یوانینا | اپیروس

قلعه یوانینا (Ioannina) یک جاذبه تاریخی شگرف در اپیروس است. یوانینا احتمالا قدیمی‌ترین قلعه کشور باشد که به دست امپراتور ژوستینین در سال ۵۲۸ میلادی ساخته شده است. قلعه پس از ساخت، بارها مورد تهاجم قرار گرفته و در دوران امپراتوری عثمانی به نهایت قدرت خود دست یافت. در این زمان، مساجد و حرم‌سراهایی در قلعه ساخته شدند. قلعه که در سال ۱۸۱۵ به دست علی پاشا مورد بازسازی قرار گرفت، نمایی حیرت‌انگیز به شهر مدرن یوانینا و دریاچه آن دارد.

قلعه متونی | پلوپونز

قلعه متونی (Methoni) در قرن سیزدهم میلادی به دست ونیزی‌ها در شبه‌جزیره‌ای سنگی در شهر زیبای متونی و در کنار آب ساخته شد. این قلعه احتمالا یکی از خاص‌ترین قلعه‌های منطقه باشد که به خاطر داشتن یک پل سنگی قوسی شکل برای اتصال آن به ساحل به خود می‌بالد. اگرچه عثمانی‌ها به این قلعه حمله کردند، اما متونی همچنان سالم بوده و می‌توان نوشته‌ها و نمادهایی از دوران ونیزی‌ها را در کلیسای آن مشاهده کرد. این کلیسا بعدها تخریب شد و دو حمام ترکی جای آن را گرفت. ترک‌ها همچنین بخشی دیگر را به قلعه به‌عنوان زندان و محل اعدام مجرمان اضافه کردند. قلعه متونی مکانی شگفت‌انگیز برای بازدید است و سواحل فیروزه‌ای‌رنگ اطراف آن نیز محل مناسبی برای شنا کردن و غواصی به شمار می‌آید.

قلعه کورونی | پلوپونز

قلعه کورونی (Koroni) که بر فراز دماغه آکریتاس واقع شده، نمونه‌ای حیرت‌انگیز از معماری ونیزی به شمار می‌آید که در قرن سیزدهم ساخته شده است. این قلعه پس از فتح شدن به دست عثمانی‌ها در قرن شانزدهم، بارها مورد بازسازی قرار گرفته و همچنان دو کلیسا در آن به چشم می‌خورد. قلعه امروزه میزبان یک صومعه است و گردشگران می‌توانند از مقبره‌های سنگی حکاکی‌شده در این دژ مستحکم دیدن کنند.

برای خرید بلیط هواپیما ارزان به فلایتیو مراجعه کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط