ساختمان‌های استانبول
1397/09/05 - 11:00 راهنمای سفر

با جذاب‌ترین ساختمان‌های استانبول آشنا شوید

استانبول به خاطر جاذبه‌های شگفت‌انگیز خود نظیر ایاصوفیه، کاخ توپکاپی و دلمه باغچه و کلیسای کورا شهرت فروانی داشته و علاوه بر این گزینه‌ها، جاذبه‌های معماری متنوعی نیز دارد. این شهر امروزه میزبان ساختمان‌هایی کمتر شناخته‌شده اما حیرت‌انگیز است. فلایتیو نگاهی به این ساختمان‌ها انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

ایستگاه قطار حیدرپاشا

ایستگاه قطار حیدرپاشا در سال ۱۹۰۹ توسط معماران آلمانی، اوتو ریتر و هلموت کونو، ساخته شد و تا سال ۲۰۱۲ در حال فعالیت و ارائه خدمات ریلی بود. این ایستگاه بر فراز بندر بوسفور و مجاورت ایستگاه قایق‌های کادیکوی قرار دارد و گردشگران می‌توانند برای لحظاتی به داخل آن رفته و به گذشته سفر کنند.

سربازخانه سلیمیه

سربازخانه سلیمیه در مجاورت ایستگاه قطار حیدرپاشا واقع شده و ساختمانی حیرت‌انگیز به شمار می‌آید. این سربازخانه همواره یکی از جاذبه‌های سفر قایقی از اروپا به آسیا بوده است. سربازخانه سلیمیه در طول جنگ کریمه نقش یک بیمارستان نظامی را ایفا می‌کند و فلورانس نایتینگل، پرستار مشهور، در این مکان به مراقبت از سربازان بریتانیایی می‌پردازد. امروزه این بنا مرکز فرماندهی ارتش اول نیروی زمینی ترکیه است.

دانشگاه مرمره

این بنا درست در مجاورت سربازخانه سلیمیه واقع شده و با معماری زیبای خود امروزه نقش پردیس دانشگاه مرمره را ایفا می‌کند. این ساختمان در سال ۱۸۲۷ توسط معماران فرانسوی و ایتالیایی ساخته شد و به‌عنوان اولین مدرسه پزشکی ترکیه مورد استفاده قرار گرفت.

خانه تروتسکی

اگرچه عمارت یاناروس در بویوک آدا مخروبه شده و نیازمند تعمیر است، اما همچنان مکانی باشکوه محسوب می‌شود. این عمارت در گذشته خانه لئون تروتسکی برای مدت ۴ سال بوده است. او در سال ۱۹۲۹ و پس از تبعید از اتحاد جماهیر شوروی به اینجا نقل‌مکان کرد.

مسجد سانجاکلار

مسجد سانجاکلار (Sancaklar) که توسط معمار معروف ترک، امره آرولات، ساخته شده، هر چیزی به‌جز یک مکان مذهبی سنتی است. پس از پایین رفتن از پله‌هایی از جنس سنگ طبیعی، با سایبانی بتنی روبرو می‌شوید که نمای داخلی مسجد را پوشانده و آن را شبیه به فضایی غار مانند بدون هیچ دکوراسیون خاصی کرده است.

مرکز فشن واکو

دیگر بنای شگفت‌انگیز و مدرن شهر استانبول، خانه فشن واکو است که در سال ۲۰۱۰ توسط معماران شرکت رکس در نیویورک ساخته شده است. این بنای حیرت‌انگیز ترکیبی از صفحات فولادی و شیشه‌ای بوده و علاوه بر انعکاس عناصر اطراف خود، دفاتر لوکس داخلی آن را نیز به نمایش می‌گذارد.

کاخ سنت اوگنی

کاخ سابق سنت اوگنی (St. Eugene) که در پشت مجموعه‌ای از درب‌ها مخفی شده و زمان گذشته را از حال جدا می‌کند، یک کشف واقعی به شمار می‌آید. این کاخ قدیمی که بعدها به یک یتیم‌خانه فرانسوی تبدیل شد، بعد از مدتی به کارگاهی برای هنرمندان قالب‌گیری گچی بدل گشت.

یتیم‌خانه ارتدکس یونانی پرینکیپو

دیگر جواهر پنهان بویوک آدا، یتیم‌خانه یونانی پرینکیپو (Prinkipo) است که به‌طور ترسناکی در بلندترین نقطه این جزیره و در پشت درختان اندک دیده می‌شود. این بنا حدود ۲۰ هزار مترمربع وسعت داشته و تنها اجازه تماشای آن از دور ممکن است؛ زیرا ساختمان یتیم‌خانه بسیار قدیمی بوده و هرلحظه می‌تواند خطری برای بازدیدکنندگان فراهم آورد. بااین‌حال، این ساختمان چوبی بسیار شگفت‌انگیز بوده و یکی از بزرگ‌ترین بناهای چوبی اروپا محسوب می‌شود.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط