دودکش‌های جن کاپادوکیه
1397/05/25 - 11:00 راهنمای سفر

داستان شهر تاریخی و دودکش‌های جن کاپادوکیه

کاپادوکیه (Cappadocia) و دودکش‌های جن این منطقه یک نمای بسیار زیبا و فراواقعی دارد. این رسوبات و سنگ‌ها با هر زاویه تابش آفتاب یک رنگ متفاوت به خود می‌گیرند، اما سوال ما این است که این رسوبات چگونه ایجاد می‌شوند؟ با فلایتیو همراه باشید تا نگاهی به این تپه‌ها و سنگ‌های عظیم و زیبای واقع در ترکیه بیاندازیم.

برای رزرو هتل در کاپادوکیه با فلایتیو مراجعه کنید.

این تکه سنگ‌ها و ستون رسوبات که باعث شده کاپادوکیه یکی از جذاب‌ترین نقاط گردشگری ترکیه باشد، در یک روند طولانی شکل گرفته و این روند آغازش به میلیون‌ها سال پیش بازمی‌گردد. فوران‌های آتش‌فشانی باستانی این منطقه را کاملا در لایه‌ای مذاب پوشانده بود و طی مرور زمان این فوران‌ها تبدیل به سنگی نرم به نام توف (Tuff) شدند. با کمک آب و باد عمل فرسایش در طی سال‌ها انجام گرفت و سنگ‌هایی که باقی مانده بودند شکلی را خلق کردند که به دودکش جن معروف است و این دودکش‌ها که در قسمت پایین کمی نرم‌تر هستند و بالاتر سنگ‌هایی سفت و به نظر سالم‌تر دارند تا 40 متر طول دارند.

گرچه این نبوغ و خلاقیت انسانی بوده که باعث شده تا کاپادوکیه این زیبایی جادویی خود را داشته باشد. در دوره حکومت رومی‌ها، مسیحیان به کاپادوکیه سفر کردند و به زودی به این نتیجه رسیدند که توف ماده‌ای کارآمد است. ساکنین منطقه‌ای غارهایی قابل سکونت، کلیسا، اصطبل و انبارهایی را در این سنگ‌های نرم ایجاد کردند. همچنان نشان‌هایی از گذشتگان را می‌توان در این سنگ‌های دست‌ساز مشاهده کرد. اصطبل‌ها که سوراخ‌هایی را برای بستن حیوانات دارند، دیوارهایی که برای گردش هوا سوراخ دارند و دیوارهایی سیاه که به منظور آشپزخانه طراحی شده‌اند.

برای در امان ماندن از حملات افراد خارجی نیز شهرهایی زیرزمینی ساخته شده‌اند. این شهرها حدودا 10 طبقه زیرزمین هستند و راهروهایی تنگ و تاریک دارند. این شهرها تا 10 هزار آدم را درون خود جا می‌دادند. یک سری سنگ بزرگ و قابل حرکت هم به عنوان در محافظتی در نظر گرفته شده بود.

برای کلیساها می‌توان به کلیساهای شهر کوراما (Göreme) اشاره کرد. این شهر نسبتا پس از گذشت این همه سال سرپاست و کلیسای سیاه (Dark Church) یکی از بهترین مثال‌ها برای نوع کلیساهایی است که آن زمان ساخته می‌شد. دیواره‌ها با تصاویری از کتاب مقدس عهد جدید نقاشی شده‌اند و تا به امروز به خوبی باقی مانده‌اند.

منطقه کاپادوکیه امروزه تبدیل به یکی از میراث‌های جهانی یونسکو شده و این غارها یکی از اصلی‌ترین جاذبه‌های گردشگری ترکیه هستند. یک سری بالن ترتیب داده شده تا گردشگران با سوار شدن در آن‌ها و بالا رفتن امکان این را داشته باشند تا این شهر باستانی را از بالا مشاهده کنند. برخی از غارها نیز امروزه تبدیل به اماکنی شده‌اند که آتشی گرم درونشان دارند و یک نمای زیبا به بیرون خواهند داشت.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط