هنر معاصر در استانبول
1397/07/03 - 19:00 راهنمای سفر

بهترین گالری‌های هنر معاصر در استانبول

استانبول در حال حاضر یکی از مناطق پربازدید فرهنگی در اروپا محسوب می‌شود. در این شهر، که غالباً به عنوان دروازه‌ای میان فرهنگ غرب و شرق تلقی می‌شود، گالری‌هایی وجود دارند که آثار برخی از مهیج‌ترین هنرمندان ترکیه و سایر نقاط جهان را به نمایش می‌گذارند. با برگزاری سیزدهمین جشنواره‌ی دوسالانه‌ی هنری استانبول در سال 2013، نگاهی به 10 گالری برتر هنر معاصر در استانبول و برخی از نمایش‌های هیجان‌انگیز گذشته‌ی آن‌ها می‌اندازیم.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید.

تاریخچه‌ی کوتاهی از هنر در استانبول

استانبول یکی از بزرگ‌ترین شهرهای جهان است و تاریخچه‌ی غنی و گسترده‌ای دارد. این شهر که پیش از این با نام قسطنطنیه شناخته می‌شد، در طول ادوار مختلف یک کانون فرهنگی مهم بوده است. هرچند در سال 1923، زمانی که آنکارا رسماً به عنوان پایتخت ترکیه جایگزین قسطنطنیه شد، فعالیت‌های فرهنگی و هنری در این کلان‌شهر تا حدی از تکاپو ایستاد. دولتمردان جمهوری ترکیه تمرکز خود را بر پایتخت جدید قرار دادند، به این امید که از نظر اهمیت فرهنگی از استانبول پیشی بگیرد. با اینکه این کار به رشد آن آسیب زد، اما هاله‌ی نورانی فرهنگ در استانبول خاموش نشد، و در دهه‌ی 1980 این شهر یک بار دیگر جایگاه بین‌المللی خود در فرهنگ را به دست آورد. از آن زمان به بعد، بسیاری از هنرمندان به استانبول نقل‌مکان کرده‌اند، که همین موضوع باعث پدید آمدن گالری‌ها، جشنواره‌ها و موزه‌های متعددی شده است. یکی از مهم‌ترین این رویدادها، جشنواره‌ی دوسالانه‌ی هنری استانبول است.

جشنواره‌ی دوسالانه‌ی استانبول

هدف این جشنواره، که در سال 1987 آغاز شد، جمع کردن هنرمندان مختلف با فرهنگ‌ها و پیش‌زمینه‌های مختلف به دور هم است. در حال حاضر این جشنواره به عنوان یکی از معتبرترین جشنواره‌های دوسالانه‌ی جهان به حساب می‌آید. این رویداد که در قالب یک نمایشگاه برگزار می‌شود، امکان گفت‌وگو میان هنرمندان و مخاطبین را فراهم می‌سازد، و یک انجمن مهم برای هنر معاصر محسوب می‌شود.

گالری Apel

گالری Apel آثار هنرمندان نوظهور معاصر اهل ترکیه و همچنین هنرمندان بین‌المللی را به نمایش می‌گذارد. این گالری در سال 1998 افتتاح شد و به خاطر نمایشگاه‌های موضوعی خود، که آثار هنرمندان مختلفی را گرد هم جمع می‌کنند، مشهور است. گالری در یک فضای جذاب از آجرهای روستایی، سطوح چوبی و فلزی تشکیل شده است. هم حس و حال مدرن و هم حس و حال تاریخی دارد. بنیان‌گذار و مالک گالری، نوران ترزی اوغلو، مدیر سابق گالری‌های Ankara Tanbay و Urart Art بود. او که یکی از اعضای بنیان‌گذار Sanart و همچنین هماهنگ‌کننده‌ی فعالیت‌های هنری دانشکده‌ی هنرهای زیبا، طراحی و معماری در دانشگاه بیلکنت بوده است، در هنر معاصر استانبول نقش به سزایی ایفا کرده است.

Dirimart

گالری Dirimart که در سال 2002 افتتاح شد، آثار هنرمندان قدیم و جدید ترکیه، و نیز نام‌های مشهور بین‌المللی را به نمایش می‌گذارد. این گالری که در بسیاری از نمایشگاه‌ها و مشارکت کرده و با هنرمندان و کلکسیونرها همکاری دارد، به یکی از گالری‌های پیشگام در استانبول تبدیل شده است. این گالری مجله‌ی هنر معاصر RES World Art/Art World را منتشر می‌کند. محتوای این مجله که به زبان انگلیسی منتشر می‌شود، توسط منتقدین، سرپرست‌ها و هنرمندان برجسته نوشته می‌شود و هدف آن مباحثه در مورد صحنه‌های هنری محلی و بین‌المللی است.

Elipsis

گالری Elipsis که تمرکز آن منحصراً بر عکاسی است، در همان ساختمانی که شرکت چاپ هنر معاصر Atelier Elipsis قرار دارد، برپا شده است. این گالری که بر اهمیت عکاسی در دنیای امروز هنر تأکید دارد، به آشنا کردن کلکسیونرها با سبک‌ها، دوره‌ها و فرآیندهای مختلف افتخار می‌کند. Elipsis آثار هنرمندان بین‌المللی باسابقه و نیز عکاسان نوظهور ترکیه را به نمایش می‌گذارد.

Galeri NON

گالری Galeri NON توسط دریا دمیر و باریس برکر کاراکوچ در سال 2009 پایه‌ریزی شد. تمرکز این گالری بر شیوه‌های هنری غیر انضباطی با هدف خلق زبان‌ها و تجربیات هنری جدید است. این گالری آثار هنرمندان نوظهور را به نمایش می‌گذارد، در نمایشگاه‌های بین‌المللی هنری شرکت دارد و از دیدگاه‌های جدید استقبال می‌کند. Galeri NON پیش از این در منطقه‌ی توپخانه­ استانبول قرار داشت، اما در حال حاضر می‌توانید آن را در منطقه‌ی بی اوغلو، محله‌ی توم توم، خیابان نور ضیا 16 پیدا کنید.

Galerist

گالری Galerist از زمان افتتاح آن در سال 2001، به عنوان دروازه‌ای میان هنرمندان ترکیه‌ای و دنیای گسترده‌ی هنر بین‌المللی عمل کرده است. این گالری در دو منطقه‌ی استانبول میزبان نمایشگاه‌های مختلف است، و بهترین آثار هنر معاصر را هم در فرهنگ شرق و هم غرب به نمایش می‌گذارد. این گالری در نمایشگاه‌های بین‌المللی هنری مختلفی شرکت کرده است و حضور محکمی در صحنه‌ی هنر بین‌المللی داشته است. هدف از این کار، دسترسی به هنرمندان جوان و ارائه‌ی فضای نمایشگاهی صمیمانه برای جامعه‌ی جهانی هنر است.

Pi-Artworks

گالری Pi-Artworks که در سال 1998 بنیان‌گذاری شد، از طریق ترکیب نمایشگاه‌های ترکی و بین‌المللی خود بر پیوند جنبه‌های مختلف بازار هنر تمرکز دارد. این گالری به عنوان یکی از گالری‌های پیشگام هنر معاصر در استانبول شناخته می‌شود. از زمان آغاز به کار آن تحت مدیریت یسیم تورانلی، که از اعضای بنیان‌گذار بنیاد موزه هنری استانبول نیز بوده است، رشد و ترقی یافته است. این گالری در نمایشگاه‌های هنری مختلفی از جمله Contemporary Istanbul، Moving Image London و Art Frank Frankfurt شرکت داشته است.

Rampa Gallery

گالری Rampa هم آثار هنری چندرسانه‌ای پیشرفته را به نمایش می‌گذارد و هم از نظر مالی از پژوهش‌های مربوط به هنرمندانی که آثار آن‌ها را نمایش می‌دهد، حمایت می‌کند. این گالری که در یکی از خانه‌های بازسازی‌شده‌ی محله ی آکارتلر قرار دارد، یکی از بزرگ‌ترین گالری‌های استانبول است و بر هنرمندان استثنایی ترکیه تمرکز دارد. این گالری قصد دارد از طریق همکاری‌هایی با مؤسسات فرهنگی و قرار دادن آثار هنرمندان خود در کلکسیون‌های پیشگام خصوصی و عمومی، امکان برقراری رابطه میان ترکیه و دنیای بین‌المللی هنر را فراهم سازد.

Rodeo

گالری Rodeo در سال 2007 توسط سیلویا کووالی تأسیس شد و در ابتدا فقط آثار هنرمندان ترکیه، یونان و قبرس را به نمایش می‌گذاشت. در طول این سال‌ها اعتبار گالری افزایش زیادی داشته است و در حال حاضر نمایشگاه‌هایی از سراسر جهان برگزار می‌کند. این گالری که تمرکز اصلی آن بر هنر پیشرو است، آثاری شامل مجسمه، سازه، عکس، نقاشی و حتی هنرهای اجرایی را به نمایش می‌گذارد.

X-ist

گالری X-ist که بر آینده تمرکز دارد، به ریسک‌پذیری خود افتخار می‌کند و فضای خود را به هنرمندان جوان و نوآور اختصاص داده است. فلسفه‌ی کاری آن‌ها جذب دوستداران هنر برای خریدن آثار هنری نیست، بلکه آن‌ها به دنبال راهنمایی و آگاه ساختن بازدیدکنندگان از طریق خلق آثار هنری هستند. این گالری با فضای تازه و خلاقانه‌ی خود قصد دارد به مرجعی برای آینده‌ی هنر معاصر ترکیه تبدیل شود.

Yapi Kredi Cultural Activities

مرکز فعالیت‌های فرهنگی، هنری و انتشاراتی یاپی کردی، که مالک آن یک بانک با همین نام است، یک مرکز فرهنگی غنی است که نقش مهمی را در زندگی فرهنگی ترکیه‌ای‌ها کرده است. این مرکز از زمان افتتاح آن در سال 1944 توسعه‌ی زیادی یافته است. این سازمان در طول سال میزبان بیش از 200 رویداد هنری و فرهنگی است، و نه تنها هنر مهیج معاصر، بلکه نمایشگاه‌های متعددی از ادبیات، موسیقی، تئاتر و غیره را نیز به نمایش می‌گذارد. هدف آن غنی‌سازی زندگی فرهنگی و هنری کشور و امکان دسترسی همه‌ی افراد به گونه‌های مختلف و باکیفیت هنر معاصر است.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط