۱۰ فعالیت و دیدنی برتر در آنتالیا ترکیه را بشناسید
1396/12/24 - 14:00 راهنمای سفر

۱۰ فعالیت و دیدنی برتر در آنتالیا ترکیه را بشناسید

شهر آنتالیا،‌ با داشتن سواحل فوق‌العاده زیبا و تاریخی مقصد گردشگری محبوبی بین مسافرهای زیادی از سراسر جهان است. خیلی با حوصله در شهر قدیمی بگردید و دروازه‌ی هادریان و مناره‌ کسیک را ببینید؛ به غار Karain قدم بگذارید یا به نوک قله‌ی Tahtali صعود کنید. این‌ها فقط بخشی از جاذبه‌های این شهر شگفت‌انگیز است.

 

در این لیست با ۱۰ جاذبه‌ی تماشایی برتر در آنتالیا آشنا می‌شوید:

 

خرابه و بقایای Phaselis

 

فازلیس، شهر بندری باستانی، زمانی مرکز مهمی در تجارت منطقه بوده‌ است. با پیاده‌روی از بین بقایای این شهر می‌توانید تصور کنید که زندگی در زمان حکومت اسکندر به چه شکل بوده.

 

در این تکه‌ی باستانی از آنتالیا یک قنات و کانال‌ّهای آبی آن، یک آمفی‌تئاتر و بازار اصلی آن دیده می‌شود که دو بندرگاه را به هم متصل می‌کند. امروزه این منطقه در یک پارک ملی واقع شده که سواحل تماشایی آن شما را جذب خود می‌کند.

 

حوالی اینجا رستورانی وجود ندارد پس وقتی به اینجا می‌روید بهترین ایده همراه داشتن وسایل پیک‌نیک است تا یک روز خوب برای شما رقم بخورد.

 

 

شهر قدیمی کالیچی

 

کالیچی (Kaleiçi) شهر قدیمی آنتالیا است؛ جایی که تلفیقی از معماری رومی و عثمانی مهمان چشم‌های شما خواهد بود. معماری کم‌نظیری که قطعاً آن را تحسین خواهید کرد. در ورودی این شهر دروازه‌ی هادریان (به ترکی اوچ‌ قاپیلار) را خواهید دید که در قرن ۲ میلادی ساخته شده و به نوعی حفاظ اصلی این شهر است.

 

در نزدیکی اینجا نماد دیگری از آنتالیا قرار دارد؛ مناره‌ای با ارتفاع ۴۰ متر که یولی (Yivli Minare) نام دارد. این مناره به همراه مسجد یولی در قرن ۱۳ و در دوره‌ی فرمانروایی سجلوقیان بنا شده است.

 

سنگ‌های شعله‌ور چیمارا

 

چیمارا – یا به ترکی Yanartaş (یانارکتاش) به معنای سنگ شعله‌ور – پدیده‌ای جغرافیایی است در نزدیکی دره‌ی Olympos و پارک ملی شهر آنتالیا قرار دارد.

 

در زمان‌های قدیم، شعله‌هایی چیمارا (Chimaera) نشانی برای کشتی‌ها و قایق‌ها بوده تا با صخره‌های اینجا برخورد نکنند. شعله‌های کوچک آتش هنوز هم از دل صخره‌های اینجا بیرون می‌آید. صخره‌های چیمارا بیش از ۲۰ منفذ در خود دارد که گازهای مختلفی از آن‌ها خارج می‌شود؛ این گازها هرازگاهی خود‌به‌خود آتش می‌گیرند!

 

واضح است که چیمارا در شب دیدنی‌تر است. فقط اگر شب به اینجا می‌روید حتماً با خود چراغ‌قوه مناسب همراه داشته باشید چرا که راه شما به بالای تپه‌ تاریک‌تاریک خواهد بود!

 

نکته دیگر اینکه، درست زیر شعله‌های چیمارا خرابه‌های معبد باستانی هفائستوس (Hephaistos) – خدای یونانی آتشفشان و آتش، آهنگری و تندیس‌گری – قرار دارد. شعله‌های چیمارا یکی از پدیده‌های طبیعی کم‌نظیر روی زمین است.

 برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

پارک Karaalioğlu

 

پارکی بزرگ در آنتالیا، جایی که شما می‌توانید عصر روز دلپذیرتان را با استراحت زیر سایه‌ی درخت‌هایش یا قدم زدن در آن بگذرانید؛ پارک کارالی اوغلو که در جنوب کالیچی قرار دارد، علاوه بر فضای آرام و دلنشین جاذبه‌های دیدنی زیادی دارد.

در یک طرف پارک که مشرف به بندرگاه قدیمی شهر است، قلعه‌ی باستانی رومی به نام Hidirlik قرار دارد. این قلعه‌ برجی با ارتفاع ۱۴ متر است که در بالای آن ویویی عالی از شهر و خلیج آنتالیا به چشم می‌خورد.

 

هنگام غروب هم نمای پانوراما از بندر قدیمی رومی که اینجا دیده می‌شود بسیار لذت‌بخش است. این پارک همچنین محلی مناسب پیک‌نیک است و همیشه باز و البته رایگان است.

 

موزه‌ی باستان‌شناسی آنتالیا

 

یکی از بهترین موزه‌های ترکیه که شما را با روشی جالب و جذاب با تاریخ شهر آنتالیا آشنا می‌کند موزه‌ی باستان‌شناسی است. در این موزه مجموعه‌ای حیرت‌انگیز از آثار باستانی به نمایش گذاشته شده که در کاوش و حفاری‌های انجام شده در سطح آنتالیا کشف شده‌اند.

 

این آثار مربوط به حدود ۵۰۰۰ سال قبل هستند که شامل آیتم‌هایی از عصر برنز تا دوره‌ی بیزانس می‌شود. مهم‌ترین گالری‌های این موزه، مجسمه‌های الوهیت از شهر باستانی Perge و پاره‌چین و معرق‌‌هایی از شهر Seleucia هستند.

 

موزه باستان‌شناسی هر روز به غیر از دوشنبه‌ها باز است.

 

مناره‌ی مسجد کرکوت

 

مناره‌ کسیک Kesik – که به آن مناره شکسته هم می‌گویند – متعلق به مسجد کرکوت (Korkut) واقع در شهر قدیمی آنتالیاست. این مناره‌ی باشکوه در قرن ۱۹ به وسیله‌ی آتش نابود شد و خرابه‌های شکسته و نصفه‌ای که امروز از آن می‌بینیم بقایای تاریخ طولانی آن است.

 

اینجا در اصل معبدی رومی مربوط به قرن ۲ میلادی بوده که بعدها در سده‌ی ۶۰۰ به کلیسایی وابسته به امپراطوری روم شرقی تبدیل می‌شود. سال‌ها بعد، پس از تصرف این مناطق توسط امپراطوری سلجوقیان کلیسا به مسجد تغییر کاربری داد و مناره‌ی معروف به آن اضافه شد.

 

اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود؛ در طول جنگ‌ّهای صلیبی در سال ۱۳۶۱ میلادی، مسجد دوباره به حالت قبلی خود یعنی کلیسا بازگشت. در آخر و با ظهور عثمانی‌ها و قدرت آن‌ها، بالاخره آخرین تغییر انجام شد و از آن زمان یک مسجد باقی ماند که خرابه‌های آن امروزه دیده می‌شود.

 

آبشارهای Duden

 

رود دودن از کوه‌های Taurus جاری می‌شود و به دریای مدیترانه می‌ریزد؛ در مسیر این رودخانه دو آبشار زیبای بالادستی و پایین‌دستی ایجاد شده‌اند. اینجا مناظری بدیع و تماشایی به چشم می‌خورد که با وجود باغ‌های سرسبز اطراف، محلی محبوب گردشگرها و محلی‌ها برای پیک‌نیک است.

 

آبشار بالادستی، با ارتفاع ۱۵ متر، غاری را در پشت خود پنهان کرده که شما می‌توانید در آن بنشینید و...! فقط لذت ببرید!

 

 

غار Karain

 

کارائین که در حاشیه‌ی کوه‌های ۲۷ کیلومتری جنوب‌غربی آنتالیا و روستایی به نام Yağca قرار دارد از چندین حفره‌ و غار بزرگ تشکیل شده که همگی برای بازدید عموم در دسترس هستند. کاوش‌هایی که در این غار انجام شده به کشف‌هایی از دوره‌های پارینه‌سنگی زیرین و میانی، مثل تکه‌هایی از جمجمه‌ی یک نئاندرتال‌، منجر شده است.

 

بعضی از این آثار باستانی در موزه‌ای کوچک در همان محل کارائین به نمایش گذاشته شده و بقیه‌ی آن‌ها در موزه‌ی باستان‌شناسی آنتالیا نگهداری می‌شود.

 

پیشنهاد می‌شود بعد از غار کارائین از بقایای شهر باستانی ترمسوس (Termessos) هم دیدن کنید.

 

پارک ملی Güllük Dagi

 

پارک ملی گولوک دا با فاصله‌ای یک‌ساعته در شمال‌غربی آنتالیا واقع شده است که بقایای شهر ترمسوس را به خوبی در خود جای داده است. ترمسوس نوک یک کوه ساخته شده است و نمایی تکرارنشدنی از مناطق اطراف دارد.

جاذبه‌ی اصلی این پارک بقایای آمفی‌تئاتری‌ست که در دل سنگ‌های کوه کنده‌کاری شده و روزگاری شکوهی برای خود داشته است.

 

از آنجایی که مسیر این پارک و آمفی‌تئاتر سخت و پرصخره است حتماً با کفش‌های مناسب و مقاوم به اینجا بروید.

 

کوه‌های Tahtali

 

نمایی که از نوک قله‌ی تاختلی خواهید داشت بی‌نظیر است! این کوه با ارتفاع ۲۳۶۵ متر این ویوی عالی را به شما هدیه می‌دهد. صعود به بالای کوه و طی‌کردن کل مسیر ممکن است برای افراد غیر حرفه‌ای سخت و چالش‌برانگیز باشد اما اصلاً جای نگرانی نیست! همه‌ می‌توانند با تله‌کابین به آن بالا برسند.

 

یک روز فوق‌العاده‌ در آنتالیا می‌تواند از لب ساحل و آرامش بی‌مثال دریا شروع شود و بالای قله و در دل آسمان، با لذت‌بردن از امتداد کوه‌ّهای توروس تمام شود.

اگر یک ماجراجوی واقعی باشید احتمالاً مسیر برگشت به پایین کوه را با پاراگلایدر، یا چوب اسکی در فصل زمستان، خواهید رفت.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط