ملاکا ( Malacca)، مالزی
1397/10/05 - 13:00 راهنمای سفر

۱۰ دیدنی ملاکا ( Malacca)، مالزی

 

تاریخ و فرهنگ در هسته اصلی ملاکا رسوخ کرده است. روستاهای زیبای مالایی، بدون تغییر در طول قرن‌ها، در کنار مجسمه‌های استعماری پرتغالی، هلندی و انگلیسی به آرامی جا خوش کرده‌اند. در طول نسل‌های مختلف که دولت‌های استعماری قصد تحمیل مذهب و فرهنگ خود به میان افراد بومی و محلیان ملاکا را داشتند، این سرزمین در کنار فرهنگی ترکیبی استعماری با فرهنگ ملاکا، آداب و رسوم، غذاها و همچنین معماری خود را نیز به خوبی حفظ کرده ‌است. اگر قصد سفر فرهنگی به این منطقه را دارید، به یاد داشته باشید که در این سفر شما با مواردی از جمله سفر در زمان با کشتی کروز بر روی ردوخانه، روستاهای فراموش شده پرتغالی و سطوح مختلف تاریخ استعماری، رو به رو خواهید شد.

ملاکا به دلیل این سه دوره استعماری مختلف را از سر گذرانده است، دارای مکان‌های تاریخی زیادی است که  در فهرست یونسکو جایگاه‌های ویژه‎ای دارند و محل تولد «عصر طلایی» مالایی است. برای گردشگران فرهنگی، یک سفر فرهنگی به ملاکا چیزهای زیادی دارد: از جمله میراث تاریخی، معامله شکارهای انجام شده و مکان‌هایی که گذشته شگفت انگیز این منطقه را توضیح می‌دهد. این مقاله فهرستی از فعالیت‌های مهم در ملاکا را شامل می‌شود که خواندن آن خالی از لطف نیست.

 

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

جانکر استریت (Jonker Street)، قلب تپنده ملاکا

«جانکر استریت» روح ملاکا است. مرکز مسکونی شهر قدیم که زندگی و فعالیت در آنجا به حد انفجار است. مغازه‌های رنگارنگ و تزئین شده، که هر کدام شکل و شمایل ویژه خودشان را دارند و با همدیگر متفاوت هستند، راه‌های پیچ در پیچ و خیابان‌های تو در تو که از دل هم منشعب می‎شوند، کافه‎های شلوغ و پر هیاهو برای استراحت و یا چانه زنی برای معامله شکارهای انجتم شده و اجناس عجیب و غریب در مغازه‎های عتیقه، همه و همه از جاذبه‌های این محله تفریحی – تجاری به شمار می‌آیند. «جانکر استریت» شب‌ها، تبدیل به مرکز هیجان انگیز غذا، رقص و موسیقی می‌شود: مسافران پر انرژی، بارهای کنار رودخانه و غذاهای خیابانی نامحدود همه و همه برای تمام مسافران، از گردشگران فرهنگی گرفته تا سایرین جذاب و دلنشین خواهد بود. مسافران هم‌چنین می‎توانند از بازارهای مشهور آخر هفته‎ در روزهای جمعه تا یکشنبه از ساعت 6 بعدازظهر تا نیمه شب، دیدار کنند و به خرید هدایا و اقلام محلی اقدام کنند.

 

پیاده روی در تور ملاکای قدیم

سریع‌ترین و بهترین راه برای دیدن ملاکای قدیم، پیوستن به تور  «تور میراث ملاکا» ( Heritage Tour Malacca) است که می‎تواند فعالیت مناسبی برای گردشگران فرهنگی بوده و راهنمایان این تور در اطراف میراث فرهنگی شهر نظیر «میدان هلندی» (Dutch Square)، کلیسای سنت پل (St Paul’s Church) و «محله چینی‌ها» (Chinatown) به ارائه توضیحات کاملی درباره این مکان‌ها و تفسیر تاریخی آنها می‎پردازند. شما با رفتن در این مسیر می‎توانید در مورد عصر طلایی مالایی تحت حاکمیت سلطان ملاکا (Malacca Sultanate) و سه دوره حکومت استعماری این منطقه به علاوه ملاکای معاصر، نکات ارزشمندی را بیاموزید. علاوه بر این، راهنمایان این تور به شما برای انتخاب بهترین رستوران‌های منطقه نیز پیشنهادات خوبی ارائه می‌دهند. این تور دو ساعت و نیم به طول می‎انجامد.

 

میراث باقیمانده دولت استعماری پرتغال در ملاکا

بازدید از بقایای 500 ساله «آ فاموسا» (A’Famosa)، یا «مشهور» به زبان پرتغالی،از جمله فعالیت‌های مورد علاقه دوستداران تاریخ در ملاکا است. «آلفونسو آلبوکرک» (Alfonso Albuquerque) در سال 1511 با اولین ناوگان پرتغالی وارد ملاکا شد و قلعه‌ای در آنجا بنا کرد. پس از آن، سراسر تپه‌ها، پر از خانه‌ها و برج‌های نگهبانی چهار طبقه شد و علاوه بر این پنج کلیسا نیز در این مناطق ساخته شد. متأسفانه بسیاری از این سازه‌ها به دلیل رطوبت زیاد هوا خراب شده‌اند ولی دروازه «پورتا د سانتیاگو» (Porta de Santiago) باقی مانده است که یکی از قدیمی‌ترین سازه‌های اروپایی در آسیا است.

 

روستای تقریباً فراموش شده «کاتولیک کامپونگ» ( Catholic Kampung)

پرتغالی‌ها در سال 1511،  حکومت ملاکا را به دست گرفتند و به مدت تقریباً 450 سال به صورت استعماری بر این منطقه حکومت کردند که قرن‌ها بعد، نخست دولت هلند و پس از آن بریتانیا، به نفوذ استعماری پرتغالی‌ها در این منطقه اعتراض کردند. متأسفانه به جز بخش کوچکی از «آ فاموسا»، تقریباً چیزی از حضور اولیه پرتغالی‌ها  در ملاکا باقی نمانده است. اما یک محله کوچک در جنوب شرقی شهر، در نزدیکی میدان پرتغالی‌ها از داستان دیگری حکایت می‌کند. روستای چوبی ممکن است شبیه هر «مالایی کامپونگ» (Malay Kampung) دیگری در ملاکا باشد، اما اگر کمی دقیق‌تر نگاه کنید و تفاوت‌های این روستا را با باقی کامپونگ‌های مالایی (کامپونگ در زبان مالایی به معنای روستا است)  پیدا خواهید کرد. این دهکده خانه تعداد انگشت شماری از افراد سفیدپوست و چشم رنگینی است که از نسل پرتقالی‌ها بوده و دارای مذهب کاتولیک هستند، چیزی که در هیچ جای دیگری در مالزی دیده نمی‎شود.

 

بهترین ساختمان مالایی - هلندی (Dutch Malaya) در میدان هلندی

ساختمان‌های قرمز زیادی میدان هلندی را احاطه کرده‌اند، اما قدیمی‌ترین ساختمان هلندی در شرق آسیا که قدیمی‌ترین کلیسای پروتستان در خارج از اروپا نیز هست، معروف‌ترین آنهاست. قدمت این ساختمان که امروزه بازسازی شده و  «استادهاوس» (Stadhuis یا Stadhuys) نام گرفته که به معنای «سالن شهر» (Town Hall) است، به سده هفدهم و سال 1660 باز می‎گردد. علاوه بر ویژگی‌های تاریخی و زیبایی شناسی «استادهاوس»، این ساختمان بهترین نمایشگاهی است که تاریخ 180 ساله نفوذ هلندی‌ها در ملاکا را به نمایش می‌گذارد.

 

خیابان هماهنگی مذهبی و معابد چند صد ساله

این خیابان که «جالان توکونگ بسی» (Jalan Tokong Besi) نام دارد، دارای نام‌ها و عناوین زیادی است، اما بیشتر به «خیابان معابد» (Temple Street) یا «خیابان هماهنگی» (Harmony Street) معروف است. در این خیابان میان ردیف مغازه‌ها و فروشگاه‌های قدیمی و جدید، قدیمی‎ترین معبد بودایی مالزی یعنی «چنگ هون تنگ» (Cheng Hoon Teng) ، «مسجد کامپونگ کلینگ» (Kampung Keling Mosque) و معبد قرن هجدهمی هندوی «سری پویاثا وینایاگار مورثی» (Sri Poyatha Vinayagar Moorthi) قرار دارد. خیابان «توکونگ بسی» که یکی از شاخه‌های کوچک خیابان جانکر است، نمایانگر تنوع مذاهب و روحیه بالای همزیستی پیروان ادیان مختلف ملاکا در طول قرن‌ها است.

 

سفر به زمان با کشتی کروز در رودخانه ملاکا (Malacca River)

رودخانه ملاکا شناسنامه شهر ملاکا است و در اطراف آن بارهای فراوان، کافه‌ها و رستوران‌های زیادی وجود دارد. علاوه بر آن، این منطقه بسیار زیبا نقش مهمی در معرفی شهر قدیم ملاکا دارد. از قرن پانزدهم میلادی، در طول 500 سالی که سلطان‌های ملاکا عاملان حکومت‌های استعماری بودند، رودخانه به عنوان بزرگراه اصلی شهر عمل می‎کرد. بنابراین شما با یک سفر 45 دقیقه‎ای بر روی این رودخانه، در یک جاده آبی 9 کیلومتری، مسیر تجاری قرن‌ها را طی می‎کنید. شما در این مسیر خانه‌های بازسازی شده گذشته، ساختمان‌های مذهبی و معابد و یک روستای مالایی را می‌بینید که امروزه به شهر پیوسته است. دیدن رودخانه در هر ساعتی از روز که شما سوار کشتی شوید، خالی از لطف نیست؛ رودخانه و ساحل آن به هنگام روز، در زمان غروب خورشید و یا در تاریکی شب زیبایی‎های خودش را دارد. این سفر آبی از «مائورا جتتی» (Muara Jetty) که در مجاورت «موزه دریایی ملاکا» (Malacca Maritime Museum) است و یا از جاده «تامان رمپاه جتری» (Taman Rempah Jetty) و در نزدیکی پل «هنگ جبات» (Hang Jebat Bridge) شروع می‌شود.

 

برج ساحلی آسمان (Shore Sky Tower) ملاکا

مکان بازدید در بالای طبقه چهل و سوم برج ساحلی آسمان، مناظر پانوراما را در تمام جهات تا 50 کیلومتر به شما نشان می‌دهد. اینجا بالاترین نقطه ملاکا است و به عنوان مأمنی برای هر عکاسان و علاقه‎مندان به هیجان عمل می‌کند. در یک روز بدون ابر از «برج آسمان»، تنگه ملاکا و کشتی‎هایی با محموله‌های بزرگ در آب دیده می‌شوند. علاقمندان به آدرنالین می‌توانند با راه رفتن در امتداد لبه شیشه‌ای این مکان، اعصاب خود را امتحان کنند. این طور به نظر می‎رسد که هیچ چیز زیر پای آنها وجود ندارد. سفر تفریحی و فرهنگی به برج آسمان، یکی از کارهای مهم در ملاکا است که آن را در روز هایآفتابی به خانواده‌ها، زوج‌های جوان و مسافران تنها توصیه می‎کنیم. بلیط ورودی این مکان 25 رینگیت (RM) معادل شش دلار و ده سنت آمریکاست.

غذاهای نیونیا (Nyonya Meals) و مواد غذایی خیابانی در مسیر غذای  ملاکا

ملاکا پایتخت غذایی مالزی است. گردشگران گرسنه می‌توانند همه چیز را از غذاهای خیابانی تا سِندُل (cendol) مشهور شهر (که گونه‌ای یخ در بهشت است و از یخ به همراه ژله سبز درست شده) و غذاهای منطقه‌ای امتحان کنند. خیابان‌های شهر پر از رستوران‎های مالایی، هندی و چینی و فودکورت‌های ارزان قیمت هستند. طی قرن‌ها نفوذ استعماری و ترکیب مدرن آشپزی «پنارانکان» (Peranakan) که سبک آشپزی بسیار قدیم چینی است و به آن «نیونیا کوزین» (Nonya cuisine ) نیز گفته می‎شود و زیرشاخه‌ای از آن یعنی «بابا –نیونیا» (Baba-Nyonya)، با سبک‎های آشپزی مالایی و چینی فرهنگ غذایی ملاکا به شدت در حال رقابت با شهر پینانگ (Penang) است، که یکی دیگر از شهرهای مالزی است. پیشنهاد می‌شود که کوفته‌های برنج و مرغ یا «چانگ وا» Chung Wah و رستوران میراث امی یا «امی هریتیج نیونیا کوزین» (Amy Heritage Nyonya Cuisine)  را امتحان کنید.

 

کشتی‌های غرق شده، هنر محلی و داستان ملاکا در موزه‌ها

ملاکا پر است از موزه‎ها و گالری‌هایی که می‌توانید در آنها داستان‌های فراوانی از تاریخ این منطقه بشنوید؛ از یک کشتی پرتغالی غرق شده گرفته تا موزه مردم نگاری «استادهای» (Stadthuy). این موزه‌ها و نمایشگاه‌ها چیزهای فراوانی دوستداران فرهنگ به ارمغان خواهند آورد و در کسب اطلاعات بیشتر از گذشته شگفت انگیز این منطقه به آنها کمک می‌کنند؛ این مکان‌ها چیزی بیشتر از عکاسی و فیلمبرداری از ملاکا به گردشگران تاریخی و فرهنگ  خواهد آموخت. حتماً به بازدید از موزه «میراث بابا نیونیا» (Baba Nyonya Heritage Museum) که در کنار سه ساختمان بازسازی شده قرن نوزدهمی در «خیابان جانکر» قرار دارد، بروید و هم‌چنین دیدار از گالری هنری ملاكا (Melaka Art Gallery) و موزه دریایی ملاكا را هرگز فراموش نکنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط