برای انتخاب کلیدenter انتخاب کنید یا برای لغو ESC فشار دهید.

وسایل ممنوعه در پرواز را بشناسید!

گاهی اوقات مسافران برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها و به‌نوعی دوراندیشی، اقدام به برداشتن وسایل متعددی برای سفرهای طولانی خود می‌کنند؛ اما وقتی‌که به فرودگاه می‌رسند با فهرست بلندبالایی از وسایل ممنوعه در پرواز برای ورود به هواپیما روبرو می‌شوند. همین اتفاق می‌تواند برنامه سفر آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. ممنوعیت برخی از این اقلام کمی عجیب است. فلایتیو به همین بهانه به سراغ قوانین اداره امنیت حمل‌ونقل رفته و فهرستی از لوازم ممنوعه برای ورود به هواپیما را تهیه کرده است.

این فهرست مربوط به چمدان‌های سفر می‌شود و بازرسی آن‌ها حتمی است؛ بنابراین بهتر است تا در همان ابتدا مطمئن شوید که وسایل شما جزو اقلام ممنوع سفر نباشند. با ما در فلایتیو همراه باشید تا با وسایل ممنوعه در پرواز آشنا شوید.

وسایل ممنوعه در پرواز را بشناسید

به‌موجب قانون اداره امنیت حمل‌ونقل، تمامی مایعات، ژل‌ها و اسپری‌ها باید در ظروف ۱۰۰ گرمی یا کوچک‌تر با قابلیت جایگیری در کیسه‌های پلاستیکی باشند. مسافران تنها می‌توانند یک کیسه پلاستیکی تحویل بگیرند. بااین‌حال مایعات و ژل‌ها شامل چه مواردی می‌شوند؟ پاسخ به این سؤال به‌وضوح آنچه که شما فکر می‌کنید نیست! در ادامه هر یک را به صورت کامل توضیح می‌دهیم.

اسپری مو از لوازم آرایشی بهداشتی

اگر در بین وسایلی که برای پرواز انتخاب می‌کنید، اسپری مو هم وجود دارد باید آن را به بخش بازرسی تحویل دهید. اسپری مو یکی از وسایل ممنوعه در پرواز است و بر اساس قانون اداره امنیت حمل‌ونقل، اسپری موی شما باید فاقد مواد مضر باشد، در غیر این صورت ضبط می‌شود.

اسپری خوشبوکننده بدن ممنوع است

قانون اسپری مو در مورد اسپری خوشبوکننده نیز صادق است و اجازه ورود آن به هواپیما را ندارید. اما اگر نیاز دارید حتماً خوشبو کننده همراه خود داشته باشید، می‌توانید خوشبوکننده مایع را با نوع جامد آن تعویض کنید و همراه خود ببرید.

کرم پودر معمولی و مایع

کرم پودرهای معمولی و مایع نیز از وسایل آرایشی و بهداشتی هستند و جزو اقلام ممنوعه به هواپیما محسوب می‌شوند. اگر نیاز به کرم پودر دارید می‌توانید نوعی از آن را انتخاب کنید که وزنی کمتر از ۱۰۰ گرم داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر یک کرم پودر بزرگ داخل وسایل شما باشد، در بخش بازرسی آن را کنترل خواهند کرد و اجازه ندارید همراه خود ببرید.

ظرف مناسبی برای شامپوها و نرم‌کننده‌های خود انتخاب کنید

شامپوها و نرم‌کننده‌ها هم از وسایل ممنوعه در پرواز  هستند که باید ظرف و قوطی مناسبی برای شامپوها و نرم‌کننده‌ها در نظر بگیرید که طبق رعایت قانون ۱-۱-۳ وزن آن‌ها کمتر از ۱۰۰ گرم باشد تا اجازه حمل با هواپیما را داشته باشید.

حمل مایع سفیدکننده با هواپیما ممنوع است

حمل مایع سفیدکننده با هواپیما به‌طورکلی ممنوع است، بنابراین بهتر است که قبل از جمع کردن چمدان در مورد برداشتن لباس‌های سفید تجدیدنظر کنید تا مجبور نباشید برای این لباس‌ها مایع سفیده‌کننده حمل کنید.

لوسیون بدن را همراه خود نبرید

لوسیون‌ها نیز در دسته مایعات قرار می‌گیرند و جزو وسایل ممنوعه در پرواز هستند و باید از قانون ۱-۱-۳ پیروی کنند. اگر مجبور هستید تا لوسیون بدن همراه خود داشته باشید، دقت کنید که باید وزن آن کمتر از ۱۰۰ گرم باشد.

خمیردندان مسافرتی بخرید

بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و باید به صورت مرتب در طول شبانه‌روز و بعد از مصرف وعده غذایی دندان‌ها را مسواک زد. پس اگر به دندان‌های خود اهمیت می‌دهید، بهتر است تا یک خمیردندان مسافرتی تهیه کنید زیرا ورود خمیردندان با سایز معمولی به هواپیما ممنوع است.

تا این قسمت از مقاله در مورد وسایل آرایشی و بهداشتی ممنوع در پرواز صحبت کردیم، در ادامه‌ی مطلب در مورد وسایل تیز و برنده صحبت می‌کنیم.

ناخن‌گیرهای بزرگ را داخل وسایل خود نگذارید

ناخن‌گیرها مشکلی ندارند، اما قبل از انتخاب ناخن‌گیر حتما به اندازه آن‌ توجه کنید. ناخن‌گیرهای بزرگ را در خانه بگذارید و یکی را با اندازه کوچک انتخاب کنید.

قیچی آرایشگری (فلز با نوک‌تیز)

سعی نکنید تا در طول سفر به فکر کوتاه کردن موها یا دوخت و دوز لباس باشید؛ مگر اینکه دوست داشته باشید چمدان شما را بررسی کنند! زیرا قیچی با لبه‌های تیز و بلندتر از ۱۰ سانتی‌متر جزو وسایل نوک‌تیز و برنده هستند و در فهرست اقلام ممنوعه جای می‌گیرند.

تیغ‌های اصلاح جزو وسایل ممنوعه در پرواز است

اگر همچنان به روش‌های قدیمی برای اصلاح صورت خود تمایل به استفاده از تیغ‌های اصلاح دارید، باید آن‌ها را به خاطر پرواز ترک کنید. تیغ‌های اصلاح جزو اشیا تیز و برنده هستند و شما مجاز به وارد کردن آن‌ها به هواپیما نیستید.

توجه داشته باشید که بردن لوازم تیز و برنده مانند أنواع چاقوها، اره، پیچ‌کوشتی، دریل و آچار هم به داخل هواپیما ممنوع است.

فیلم‌های عکاسی خام را داخل هواپیما نبرید

دستگاه‌های اشعه ایکس باعث خراب شدن فیلم‌های خام عکاسی شما می‌شوند. اداره امنیت حمل‌ونقل توصیه می‌کند تا در سفرهای هوایی خود هرگز فیلم‌های خام را به همراه نداشته باشید تا به آن‌ها آسیبی وارد نشود.

در سفرهای هوایی، اقلام ممنوعه را جدا کنید

زمانی که هواپیما را برای رفتن به سفر انتخاب می‌کنید باید قوانین و مقرارت سفر هوایی را هم بشناسید تا سفری لذت‌بخش تجربه کنید. یکی از قوانین سفر هوایی همراه نداشتن وسایل ممنوعه در پرواز است. اداره امنیت حمل‌ونقل ورود بعضی از أقلام را در مسافرت‌های هوایی ممنوع اعلام کرده است و مسافر نباید آن‌ها را در وسایل خود جابجا کند. ما در این مطلب وسایل ممنوعه در پرواز را معرفی کردیم. بعضی از وسایل کاملاً ممنوع هستند و بردن برخی از آن‌ها قوانین مخصوص را دارند که در متن نوشتیم. باشناخت اقلام ممنوع، سفری بدون دردسر را تجربه کنید.

آیا شما هنگام سفرهای هوایی با وسایل ممنوعه در پرواز آشنا بودید و آن‌ها را رعایت می‌کردید؟ اگر تجربه‌ای دارید در قسمت نظرات برای مخاطبان فلایتیو از خاطرات و تجربیات خود بنویسید.