وسایل ممنوعه در پروازهای خارجی کدامند؟

وسایل ممنوعه در پروازهای خارجی

روزانه تعدادی از مسافرانی که بلیط هواپیما را تهیه می‌کنند، به پشتیبانی فلایتیو زنگ می‌زنند و در مورد وسایل ممنوعه در پروازهای خارجی سوال می‌پرسند. مثلاً من نوازنده موسیقی هستم و می‌خواهم سازم را با پرواز ببرم، آیا بردن ساز ممنوع است؟ یا من می‌خواهم به کشور خارجی سفر کنم و غذاهای آنجا را نمی‌تونم بخورم آیا می‌تونم مواد خوراکی با خودم ببرم؟

به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم تا مطلبی کامل در مورد وسایل مجاز و غیرمجاز در هواپیما بنویسیم تا بتواند به مسافران کمک کند که قبل از پرواز  وسایل را داخل چمدان‌های خود به صورت مرتب بچینند و در فرودگاه دچار مشکل نشوند.

اشیای ممنوعه در پرواز

بردن بعضی از اشیا در سفر با هواپیما ممنوع است و مسافران اجازه حمل آن‌ها را هم در بخش بار و هم در کابین ندارند. اشیای ممنوعه شامل مواد آتش‌زا، فشفشه، کپسول گاز، اسلحه و مهمات، اسپری‌های شیمایی و اسید هستند. به‌موجب قانون اداره امنیت حمل‌ونقل، تمامی مایعات، ژل‌ها و اسپری‌ها باید در ظروف ۱۰۰ گرمی یا کوچک‌تر با قابلیت جایگیری در کیسه‌های پلاستیکی باشند. مسافران تنها می‌توانند یک کیسه پلاستیکی تحویل بگیرند.

 • اسلحه
 • دینامیت
 • باروت
 • بمب
 • ترقه
 • گاز اشک‌آور
 • گاز مایع
 • وسایل رادیواکتیو
 • سرکه
 • ترشیجات
 • الکل
 • مشروبات الکلی
 • مواد مخدر
 • سم

همه‌ی موارد بالا تحت هیچ شرایطی اجازه ورود به فرودگاه و هواپیما را ندارند.

اشیای غیر مجاز در داخل کابین هواپیما

وقتی وسایل سفر را آماده می‌کنیم بعضی از آن‌ها ضروری نیستند و در قسمت انتهای چمدان قرار می‌دهیم و برخی از وسایل لازم را باید دم دست بگذاریم. در هنگام سفر با هواپیما چمدان‌ها و وسایل غیرضروری را به قسمت بار تحویل می‌دهیم و لوازم ضروری را می‌توانیم به داخل کابین ببریم. به دلیل تامین امنیت پرواز، قوانینی وضع شده است که به مسافران اجازه نمی‌دهد برخی از اشیا و خوارکی‌ها را داخل کابین ببرند.

بردن سلاح گرم و مواد آتش‌زا به داخل کابین هواپیما ممنوع است

مواد آتش‌زا و سلاح‌های گرم را نباید داخل کابین هواپیما برد، ابزارهای مانند: سلاح‌های شکاری یا نظامی، ساچمه‌زن، چاقو، فندک، کبریت و … درکابین هواپیما غیرمجاز است و جزو وسایل ممنوعه در پروازهای خارجی هستند. اگر نیاز به وسایل گفته شده دارید و می‌خواهید همراه خود داشته باشید، باید آن‌ها را بسته‌بندی کرده و تحویل قسمت بار دهید.

پیشنهاد مجله فلایتیو: انواع بلیط هواپیما

همراه داشتن اشیا و ابزارهای تیز داخل کابین غیرمجاز است

بردن وسایل نوک تیز و برنده مانند چاقو (انواع چاقوها)، قیچی (حتی قیچی لوازم آرایش)، تیغ و … به داخل هواپیما ممنوع است. برخی از افرادی که وسایل تیز مانند اره، چکش، پیچ‌گوشتی، دریل، آچار، سیم و … جزو ابزار کارشان است، هم اجازه ندارند تا وسایل را داخل کابین هواپیما ببرند.

ابزارهای تیز داخل کابین غیرمجاز است

لوازم ورزشی غیرمجاز در داخل کابین هواپیما

برخی از لوازم ورزشی مانند تیروکمان، چوب بیلیارد، چوب گلف، چوب بیسبال، باتوم اسکی و قلاب ماهی‌گیری را نباید داخل کابین هواپیما ببرید و جزو وسایل ممنوعه در داخل هواپیما محسوب می‌شوند.

ممنوعیت بردن لوازم آرایشی به داخل هواپیما

انواع لوازم آرایشی و بهداشتی مثل خمیردندان، انواع کرم، اسپری، صابون، شامپو، ژل، موچین، ریمل، انواع روغن، لاک پاک‌کن و لاک ناخن جزو ابزار غیرمجاز داخل هواپیما هستند. شاید این سوال به وجود آید که پس باید این وسایل را چه‌کار کرد و چطور می‌توان این‌ها را همراه خود برد؟ لوازم آرایشی را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

اسپری مو از لوازم آرایشی بهداشتی

اگر در بین وسایلی که برای پرواز انتخاب می‌کنید، اسپری مو هم وجود دارد باید آن را به بخش بازرسی تحویل دهید. اسپری مو یکی از وسایل ممنوعه در پرواز است و بر اساس قانون اداره امنیت حمل‌ونقل، اسپری موی شما باید فاقد مواد مضر باشد، در غیر این صورت ضبط می‌شود.

لوازم آرایشی به داخل هواپیما ممنوع است

اسپری خوشبوکننده بدن ممنوع است

قانون اسپری مو در مورد اسپری خوشبوکننده نیز صادق است و اجازه ورود آن به هواپیما را ندارید. اما اگر نیاز دارید حتماً خوشبو کننده همراه خود داشته باشید، می‌توانید خوشبوکننده مایع را با نوع جامد آن تعویض کنید و همراه خود ببرید.

کرم پودر معمولی و مایع

کرم پودرهای معمولی و مایع نیز از وسایل آرایشی و بهداشتی هستند و جزو اقلام ممنوعه به هواپیما محسوب می‌شوند. اگر نیاز به کرم پودر دارید می‌توانید نوعی از آن را انتخاب کنید که وزنی کمتر از ۱۰۰ گرم داشته باشد. توجه داشته باشید که اگر یک کرم پودر بزرگ داخل وسایل شما باشد، در بخش بازرسی آن را کنترل خواهند کرد و اجازه ندارید همراه خود ببرید.

ظرف مناسبی برای شامپوها و نرم‌کننده‌های خود انتخاب کنید

شامپوها و نرم‌کننده‌ها هم از وسایل ممنوعه در پروازهای خارجی هستند که باید ظرف و قوطی مناسبی برای شامپوها و نرم‌کننده‌ها در نظر بگیرید که طبق رعایت قانون ۱-۱-۳ وزن آن‌ها کمتر از ۱۰۰ گرم باشد تا اجازه حمل با هواپیما را داشته باشید.

ظرف مناسب برای شامپوها و نرم‌کننده‌ها

حمل مایع سفیدکننده با هواپیما ممنوع است

حمل مایع سفیدکننده با هواپیما به‌طورکلی ممنوع است، بنابراین بهتر است که قبل از جمع کردن چمدان در مورد برداشتن لباس‌های سفید تجدیدنظر کنید تا مجبور نباشید برای این لباس‌ها مایع سفیده‌کننده حمل کنید.

لوسیون بدن را همراه خود نبرید

لوسیون‌ها نیز در دسته مایعات قرار می‌گیرند و جزو وسایل ممنوعه در پرواز هستند و باید از قانون ۱-۱-۳ پیروی کنند. اگر مجبور هستید تا لوسیون بدن همراه خود داشته باشید، دقت کنید که باید وزن آن کمتر از ۱۰۰ گرم باشد.

خمیردندان مسافرتی بخرید

بهداشت دهان و دندان بسیار مهم است و باید به صورت مرتب در طول شبانه‌روز و بعد از مصرف وعده غذایی دندان‌ها را مسواک زد. پس اگر به دندان‌های خود اهمیت می‌دهید، بهتر است تا یک خمیردندان مسافرتی تهیه کنید زیرا ورود خمیردندان با سایز معمولی به هواپیما ممنوع است.

همانطور که در قسمت‌های بالاتر هم گفتیم بعضی از وسایل آرایشی را که به هیچ عنوان نمی‌توان با هواپیما جابجا کرد ولی برخی از وسایل را می‌توان همراه داشت با این تفاوت که در داخل کابین هواپیما ممنوع است. مسافران می‌توانند همه‌ی وسایلی که داخل کابین ممنوع است را به صورت کامل بسته‌بندی کرده و به قسمت بار هواپیما تحویل دهند.

حالا که در مورد وسایل غیرمجاز در هواپیما صحبت کردیم، بریم سراغ وسایلی که مجاز هستند و می‌توانیم با هواپیما جابجا کنیم.

وسایل برقی مجاز برای داخل هواپیما

مسافر می‌تواند همه‌ی‌ وسایل برقی مانند لپ‌تاپ، موبایل، دوربین، تبلت و هندزفری را داخل کابین ببرد و هیچ محدودیتی وجود ندارد.

مواد غذایی مجاز داخل کابین هواپیما

مواد غذایی مانند بیسکویت، کیک، کلوچه و شکلات ممنوعیتی ندارند و می‌توانید همراه خود داشته باشید. برای خوراکی‌های مانند شیر، روغن، سس، آبمیوه، ژله، مربا محدودیت وجود دارد و حجم آن‌ها نباید بیشتر از ۱۰۰ میلی‌ لیتر باشد و اگر بیشتر از این مقدار بود باید به صورت بسته‌بندی شده به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

مواد غذایی مجاز داخل کابین هواپیما

بردن لباس داخل هواپیما مجاز است

بردن لباس به داخل هواپیما محدودیتی ندارد و می‌توانید هر اندازه که نیاز به لباس ضروری مثلاً در هوای سرد و زمستان دارید به داخل کابین هواپیما ببرید و مشکلی را ایجاد نمی‌کند.

برخی از سازهای موسیقی داخل کابین مجاز هستند

در مورد سازهای موسیقی هم قانونی وجود دارد که اگر جلد ساز کمتر از ۱۲۰ سانتی‌متر باشد و داخل قفسه بالای صندلی جای بگیرد مشکلی ندارد و مجاز است. اگر اندازه کاور ساز بزرگتر بود، مانند برخی از سازهای کوبه‌ای، باید آن‌ها را با پلاستیک‌های حباب‌دار بسته‌بندی کنید تا آسیبی نبیند و به قسمت بار هواپیما تحویل دهید.

قبل از سفر چمدان خود را مرتب بچینید

زمانی که هواپیما را برای رفتن به سفر انتخاب می‌کنید باید قوانین و مقرارت سفر هوایی را هم بشناسید تا سفری لذت‌بخش تجربه کنید. یکی از قوانین سفر هوایی همراه نداشتن وسایل ممنوعه در پروازهای خارجی است. اداره امنیت حمل‌ونقل ورود بعضی از أقلام را در مسافرت‌های هوایی ممنوع اعلام کرده است و مسافر نباید آن‌ها را در وسایل خود جابجا کند. زمانی که قصد سفر دارید، قبل از چیدن چمدان بارهای مجاز و غیرمجاز هواپیما را بشناسید و سپس بارهای سفر را طوری مرتب کنید که در فرودگاه دچار مشکل نشوید و مجبور به باز کردن چمدان‌ها نشوید. ما در این مطلب همه‌ی بارهای مجاز و غیرمجاز را به صورت کامل بیان کردیم تا بتواند به شما کمک کند و در هنگام مسافرت با هواپیما مشکلی به‌وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *