راهنمای فصلی تایلند
1397/07/01 - 13:00 راهنمای سفر

این راهنمای فصلی تایلند به شما کمک می‌کند برای سفر بعدی‌تان برنامه‌ریزی کنید

وقتی صحبت از سفر می‌شود، هوا می‌تواند باعث لغو یا تأیید آن شود. اگر هوا زیاد گرم باشد، حتی می‌تواند کوچک‌ترین فعالیت‌ها را نیز ناخوشایند کند. از طرف دیگر، اگر بیش از حد بارانی یا مرطوب باشد، واقعاً می‌تواند با برنامه‌های سفرتان تداخل داشته باشد. در تایلند، به صورت رسمی سه فصل وجود دارد: گرم، سرد و مرطوب – و این فصل‌ها در مورد برخی نقاط کشور بیشتر از سایر نقاط کاربرد دارد. این راهنما به شما می‌گوید که در سفرتان انتظار چه شرایطی را داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

فصل گرم – هم از نظر نام، هم از نظر ماهیت

فصل گرم همان‌گونه که از نام آن پیداست، گرم است. در بانکوک از ماه مارس تا ژوئن می‌توانید میانگین دمای 30 درجه و حتی گاهی 40 درجه را تجربه کنید. علاوه بر گرمای سوزان، رطوبت نیز می‌تواند به مقادیر بسیار بالایی برسد، که باعث می‌شود گشت و گذار در معبدهای بانکوک ناخوشایند شود – و این گشت و گذار بدون خیس شدن سر تا پا غیرممکن است.

جزایر می‌توانند فرصتی برای استراحت فراهم کنند – شنا کردن در دریا، علی‌رغم دمای بالای آب، می‌تواند به خنک شدن و کاهش تعریق کمک کند، و اگر برای گذراندن یک روز آفتابی به سفر آمده‌اید، جزیره‌ها فرصت مناسبی برای برنزه کردن هستند.

زیاد در مورد فصل گرم بهانه نگیرید چون واقعیت این است که تایلند در تمام فصل‌ها همچنان گرم باقی می‌ماند – مگر اینکه در فصل سرد به شمال کشور سفر کنید. فصل گرم احتمال دارد کمتر از فصل‌های دیگر بارانی باشد، از این رو لازم نیست نگران لغو شدن برنامه‌ی سفر به خاطر توفانی شدن دریا یا سیل باشید. حتماً آب کافی بنوشید، در سایه باشید و از تهویه استفاده کنید تا یک سفر فراموش‌نشدنی را تجربه کنید.

فصل بارانی – یک معامله‌ی بالقوه

با اینکه در فصل بارانی بدون شک بیشتر از سایر فصل‌ها باران می‌بارد، اما اینکه این فصل دائماً بارانی باشد افسانه‌ای بیش نیست – بالاخره اینجا تایلند است نه منچستر. با اینکه ممکن است چندین روز پشت سر هم باران ببارد، این احتمال وجود دارد که چند روز، یا حتی یک هفته اصلاً باران نبارد. در این موقع از سال قیمت هتل‌ها بسیار پایین‌تر است اما سفر کردن در این زمان نوعی قمار است – ممکن است سفری بدون باران و شاید کمی باران شبانه داشته باشید، یا ممکن است در خانه‌ی ساحلی خود بمانید و نگران جاری شدن سیل باشید.

در جنوب تایلند ممکن است آب و هوای موسمی را تجربه کنید که پیش‌بینی آن غیرممکن است. در ساحل آندامان – که مکان‌هایی مثل کرابی و پوکت را دارد – فصل موسمی به صورت رسمی از ژوئن تا اکتبر است، اما بعید نیست که از آوریل آغاز شود و تا نوامبر هم بارش همچنان ادامه داشته باشد. در ساحل خلیج، که جزایری مثل کوه ساموئی و کوه فانگان را در خود دارد، انتظار می‌رود بیشتر بارش‌ها بین ماه‌های سپتامبر و دسامبر باشد – هرچند به خاطر داشته باشید که در مورد طبیعت صحبت می‌کنیم، نه قطار – زمان‌بندی‌ها ممکن است تغییر کند و نباید زیاد روی آن‌ها حساب کرد.

بنا به تجربه وقتی در فصل بارانی باران می‌بارد، شدت آن زیاد است. هم در شهرهای بزرگ مثل بانکوک و هم در جزایری مثل کوه ساموئی، سیل‌های موقت به دفعات اتفاق می‌افتد. سفر کردن در این زمان‌ها قطعاً همراه با ریسک است، اما با در نظر گرفتن صرفه‌جویی در هزینه‌ها و سواحلی که تقریباً خالی هستند، می‌توان این ریسک را پذیرفت.

فصل سرد

بدون شک بهترین زمان برای سفر به تایلند در فصل سرما است. معمولاً این فصل از نوامبر تا فوریه طول می‌کشد و – بر خلاف نام آن – در بیشتر مناطق هوا گرم است، و در بیشتر جاها ممکن است دما به نزدیک 30 درجه برسد، اما در مناطق مرتفع شمالی چیانگ مای و چیانگ ری هوا می‌تواند کمی سرد شود، پس شاید حتی لازم باشد یک ژاکت سبک نیز همراه داشته باشید. در این موقع از سال با مه‌آلود شدن کوه‌ها و تبدیل شدن بالکن‌های برنجی به یک محل عالی برای صرف صبحانه، این مناطق می‌توانند بسیار دیدنی و جذاب باشند.

فصل سرما در تایلند با فصل رونق گردشگری همراه است، یعنی ناچار خواهید بود برای بازدید از این کشور زیبا در معتدل‌ترین شرایط آب و هوایی، مبلغ بیشتری هزینه کنید. این فصل برای بازدید از سواحل زیبای کرابی و پوکت عالی است، آفتاب زیاد سوزان نیست و دریاها آن‌قدر آرام هستند که بدون نگرانی از بد شدن هوا یا دریازدگی بتوانید به جزیره‌ها سفر کنید. همچنان باید حواستان به نوشیدن آب و استفاده از ضد آفتاب باشد، اما می‌توانید بدون اینکه نگران خیس شدن لباستان از عرق باشید، از سفر خود لذت ببرید.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط