نکاتی برای سفر اقتصادی با قطار دور اروپا

خرید بلیط قطار و سفر با آن قطعاً جذابیت‌های خاص خود را دارد که نه با هواپیما و نه با اتوبوس به آن‌ها برخورد نمی‌کنیم. در این مطلب نکاتی را می‌خوانید که از زبان جهانگرد انگلیسی Lucy Dodsworth برای داشتن سفری بهتر با قطار در اروپا بیان می‌شود:

همیشه عاشق سفر با قطار بودم و مسافرت در دل اروپا با قطار سال‌ها بود که جزء آرزوهای من بود. متاسفانه هیچ‌وقت فرصتی طولانی برای برآورده کردن این آرزو یعنی سفر با قطار دور اروپا و اینکه چند ماه دور از خانه باشم پیش نیامده بود. تا اینکه بالاخره یک تابستان تصمیم گرفتم به جای به تعویق انداختن آن تا ابد، برای مدت کمی یک مسیر کوتاه در اروپا را انتخاب کنم تا صرفاً مزه‌ی آن را بچشم!

سفر ۱۰ روزه‌ی من – از پاریس تا وین با عبور از استراسبورگ و کوه‌های آلپ – من را ناامید نکرد و این شد که بلافاصله بعد از برگشت برنامه‌ی سفر بعدی خود با قطار در بخش‌های مختلف اروپا را تنظیم کردم.

اما من از این سفر چه چیزهایی یاد گرفتم که ای کاش قبل از رفتن آن‌ها را می‌دانستم؟ مواردی که در این مطلب عنوان می‌کنم مهم‌ترین نکاتی‌ هستند که می‌توانست سفری حتی بهتر هم برای من رقم بزند. اگر شما هم به فکر ماجراجویی با قطار در اروپا، با بودجه‌ای محدود هستید و مطمئن نیستید که چطور برای این سفر برنامه‌ریزی کنید و از کجا شروع کنید – از مشخص کردن مسیر تا لوازم سفر که باید با خود ببرید – این نکات مهم برای شماست!

سعی نکنید که همه‌چیز را ببینید

یکی از خوبی‌ها و لذت‌های سفر با قطار در اروپا این آسانی و راحتی آن است – شبکه عظیم ریلی و فاصله‌ی نسبتاً کم شهرها از هم باعث می‌شود جابجایی از یک شهر و کشور تا دیگری مثل آب خوردن راحت باشد. مثلاً اگر شما در مونیخ آلمان باشید، در عرض پنج ساعت می‌توانید خودتان را به زوریخ سوئیس، پراگ جمهوری چک، وین اتریش یا ورونا در ایتالیا برسانید! 

تنها مشکل اینجا این است که همین راحتی می‌تواند برایتان اینقدر وسوسه‌انگیز باشد که بخواهید زیادی ببینید و به همه‌جا بروید! درحالی‌که سفر ریلی راحت است اما فکر نکنم دوست داشته باشید بیشتر وقت محدود خود را فقط داخل واگن قطار بین این شهر و آن شهر حرکت کنید!

وقتی برای سفر خودم برنامه‌ریزی می‌کردم، سه روز را برای شهرهای بزرگ و دو روز برای شهرهای کوچک‌تر در نظر گرفتم. به این شکل هم وقت کافی برای گشت‌وگذار و اکتشاف درست‌درمان هر شهر را داشتم و همین‌طور دائماً هم در حال باز و بسته کردن چمدان و وسایل سفر نبودم. علاوه‌ بر این‌ها این کار هزینه‌ها را هم پایین آورد چراکه مجبور نبودم هرروز یک بلیت قطار بگیرم.

شما هم حتماً برنامه‌ی حرکت قطار را به‌دقت چک کنید – فقط به دلیل اینکه دو نقطه روی نقشه به نظر نزدیک به هم هستند به این معنی نیست که سفر شما با قطار بین آن دو کوتاه و سریع خواهد بود. یک مسیر غیر مستقیم قطار با ایستگاه‌های زیاد می‌تواند به ماندن شما در قطار برای کل روز منجر شود!

سایت‌های مفید برای برنامه‌ریزی مسیر Bahn.com و uk.voyages-sncf.com هستند که می‌توانید برنامه قطارهایی را که از سراسر اروپا حرکت می‌کنند ببینید.

مسیر خوش‌منظره‌تر را انتخاب کنید

وقتی برای مسیر خود برنامه‌ریزی می‌کنید، وبسایت‌های بلیت قطار معمولاً کوتاه‌ترین مسیر بین یک شهر تا شهر دیگر را به شما نشان می‌دهند؛ اما بعضی اوقات مسیر دیگری وجود دارد که با اینکه ممکن است کمی طولانی‌تر باشد اما منظره‌ای که از پشت پنجره قطار در حرکت روی این مسیر خواهید دید حتماً ارزش آن زمان اضافه را دارد. 

مثلاً برای قطار بین زوریخ و میلان – سریع‌ترین راه (و راهی که معمولاً روی وب‌سایت به شما پیشنهاد می‌شود) مسیر مستقیم چهار ساعته با قطار EuroCity است. ولی شما غیر از این مسیر می‌توانید راه شهرهای Chur در سوئیس و Tirano در ایتالیا را طی کنید که اگرچه کندتر است و تقریباً دو برابر زمان می‌برد اما یکی از تماشایی‌ترین سفرهای ریلی در جهان است که در دل منظره‌هایی از کوه‌های زیبا و با ابهت می‌گذرد.

سفرهای ریلی در دل اروپا تنوع زیادی دارد که می‌توانید انتخاب و برنامه‌ریزی کنید – مثل راه‌آهن جنگل سیاه آلمان، خط آهن ,lden Pass در سوئیس، یا مسیر بین برگن Bergen تا اسلو Oslo در نروژ مسیرهایی با مناظر فوق‌العاده و حیرت‌انگیز در اروپا هستند.

منبع خوبی برای گرفتن اطلاعات در مورد مسیرهای مختلف قطار سایت Seat61.com است که گزینه‌های مختلف برای سفر بین شهرهای اصلی و بزرگ اروپا را نشان می‌دهد.

پیشنهاد مجله فلایتیو:

فقط به شهرهای بزرگ فکر نکنید

شهرهای بزرگ – مثل پاریس، رم و برلین – در صدر لیست مکان‌های دیدنی آدم‌ها در سفرشان به اروپاست؛ اما شبکه‌ی ریلی و قطارهای منطقه‌ای در اروپا به شما امکان بازدید از جاهایی غیر از شهرهای معروف (و گران) را می‌دهد. شهرها و روستاهای کوچک‌تر خیلی زیادی وجود دارند که شما می‌توانید با قطار به آن‌ها سفر کنید.

شما هم مثل من می‌توانید بالای کوه‌ها در ریزورت‌های اسکی St Anton و Zermatt اقامت کنید، از شهرهای زیبای حاشیه‌ی شمالی ایتالیا  Cinque Terre که در کنار دریا و روی صخره واقع شده‌اند دیدن کنید یا در روستاهای کوچک اسکاتلند در مسیر خط آهن West Highland توقف داشته باشید.

وجود این شبکه گسترده‌ی ریلی همچنین به این معنی است که شما می‌توانید در شهرهای کوچک‌تر و ارزان‌تر اقامت کنید و سفرهای یک‌روزه به خارج آن‌ها و شهرهای دیگر داشته باشید – به‌عنوان مثال در جنوب فرانسه شما می‌توانید در نیس Nice بمانید و با استفاده از قطار هر زمان که خواستید به جاهای گران‌تر مثل سن تروپه St Tropez یا مونت کارلو بروید.

یا اینکه خارج از شهرهای بزرگ و در شهری نزدیک اقامت کنید تا هزینه‌ی کمتری بابت جای خواب بدهید و روزها به داخل شهر سفر کنید.

بلیت‌های قطار را بررسی کنید

اگر می‌خواهید سفر با قطار برای شما تا حد ممکن آسان شود حتماً یک Rail Pass تهیه کنید. این بلیت‌ها سفر شما با قطار را انعطاف‌پذیر می‌کند و مخصوصاً خوب است اگر بخواهید در میانه‌ی راه تغییر مسیر بدهید و دوست ندارید یک مسیر ثابت را طی کنید و اگر شما کمتر از ۲۶ سال هستید. اگرچه که گزینه‌های مختلفی برای Rail Pass ها وجود دارد و ممکن است کمی سخت از آن‌ها سر دربیاورید. اولین تفاوت بزرگ بین گزینه‌های مختلف بستگی به مکان زندگی شما و در اصل ملیت شما دارد – اگر شما مقیم اروپا باشید به یک بلیت Interrail نیاز خواهید داشت و برعکس اگر خارج حوزه‌ی اروپا زندگی می‌کنید بلیت Eurail مختص شماست.

امکانات هرکدام از این دو نوع به‌صورت جزئی باهم تفاوت دارند اما هردوی آن‌ها به دودسته ۱- کلی (یا Global Pass) که کل اروپا را پوشش می‌دهد یا ۲- کشوری که برای هر کشور به‌صورت جداگانه‌ است تقسیم می‌شوند. 

هر دو نوع بلیت برای تعداد روز مشخصی در هر ماه موجود هستند و Global Pass گزینه‌ای هم برای دوره‌ای پیوسته دارد. قیمت‌ها تنوع زیادی دارند و اگر کمتر از ۲۵ سال باشید تخفیف‌های زیادی برای شما در نظر گرفته شده است. همچنین برای افراد بالای ۶۰ سال هم تخفیف‌هایی وجود دارد.

نکته‌ی دیگر اینکه اگر بخواهید با قطارهای سریع‌السیر و قطارهای شبانه سفر کنید به غیر از بلیت باید رزرو هم انجام دهید و بهایی اضافی پرداخت کنید. اگر هم نخواهید که خب سرویس‌ قطارهای معمولی نیاز به این مورد ندارند.

همچنین در بعضی کشورها یا مناطق علاوه بر بلیت‌های Interrail/Eurail بلیت‌های دیگری هم ارائه می‌شوند که ممکن است ارزان‌تر هم باشند مثل Swiss Pass.

همچنین مطالعه کنید:

 ولی فکر نکنید که ارزان‌ترین خواهند بود

با اینکه یک Rail Pass در اروپا گزینه‌ی خیلی خوبی است، اما لزوماً ارزان‌ترین گزینه نیست، مخصوصاً اگر بالای ۲۵ سال باشید یا جابجایی زیادی بین ایستگاه‌های مختلف نداشته باشید. اگر شما بالاخره مسیرتان را انتخاب کرده‌اید با رزرو بلیت قطار خود در آن مسیر از مدت‌ها قبل اغلب بیشتر از پول یک rail pass به نفع‌تان خواهد شد. معمولاً هرچه زودتر رزرو کنید قیمت‌ها هم ارزان‌تر خواهند بود – با توجه با اینکه معمولاً بلیت‌ها از ۹۰ روز قبل تخفیف می‌خورند.

مثلاً سفر تابستانی من شامل سه کشور می‌شد. خرید جداگانه بلیت از قبل برای هر نفر ۲۳۵ یورو هزینه داشت درحالی‌که یک Interrail Global Pass (برای ۵ روز سفر در دوره‌ای ۱۵ روزه) برای بزرگسالان ۲۶۷ یورو به‌علاوه هزینه جداگانه‌ی رزرو! بنابراین رزرو بلیت جداگانه از قبل ۳۰ یورو برای من ذخیره کرد؛ اما از آن‌طرف اگر من زیر ۲۶ سال بودم قیمت تمام‌شده‌ی Rail Pass ۲۰۶ یورو می‌شد که ارزان‌تر از بلیت تکی درمی‌آمد.

وسایل پیک‌نیک با خود ببرید

قطارهایی که در مسیرهای طولانی اروپا حرکت می‌کنند معمولاً واگن رستوران دارند یا با چرخ‌دستی یک سری خوردنی به شما ارائه می‌کنند؛ اما از قطار به قطار گزینه‌ها فرق دارند – از منوهای رستورانی تا یک کیسه چیپس ساده اگر خیلی خوش‌شانس باشید! – و در قطارهای محلی هم که اکثراً هیچ‌چیز برای خوردن پیدا نمی‌شود. پس به همراه داشتن غذای حاضری و وسایل پیک‌نیکی در زمانی که هیچ‌چیز نیست یا غذایی باب میل شما در منوی قطار نیست کار راه‌انداز خواهد بود.

بیشتر ایستگاه‌های قطار فروشگاهی هرچند کوچک دارند اما گزینه‌ی بهتر شما همان سوپرمارکت بزرگ نزدیک خانه‌تان است که می‌توانید به‌اندازه کافی آذوقه سفر تهیه کنید. اگر فضای کافی داشته باشید، همراه داشتن یک کیت پیک‌نیک ساده که شامل کیف خنک نگهدارنده و قاشق و چنگال مسافرتی، در بازکن و لیوان‌های یکبار مصرف است به‌شدت به کارتان خواهد آمد.

بلهتقریبا خیر

نظرات

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*