باکو، پایتخت آذربایجان
1397/06/13 - 11:00 راهنمای سفر

۱۰ چیزی که باید در باکو، پایتخت آذربایجان، ببینید و انجام دهید

قصد دارید به آذربایجان سفر کنید و به دنبال بهترین فعالیت‌ها در باکو هستید؟ پایتخت آذربایجان، ترکیبی از تاریخ، فرهنگ و مدرنیته را در یک محیط پاک و جذاب در امتداد دریای خزر دارد. این‌ها 10 جاذبه‌ی توریستی برتر باکو، از جمله بهترین مکان‌ها برای تماشای مناظر، عکاسی و مشاهده‌ی فرهنگ، هستند.

برای خرید بلیط هواپیما باکو به فلایتیو مراجعه کنید.

برج مِیدن

در مرکز ایچری شهر، شهر محصور در باکو، یک برج استوانه‌ای 29 متری (95.1 فوتی) قرار دارد. برج میدن بیش از هزار سال قدمت دارد، و پیشینه‌ی آن به چیزی در میان قرن هفتم و دوازدهم می‌رسد. امروزه این برج نمادی از شهر قدیمی است. متخصصان به طرز اسرارآمیزی در مورد هدف ساخت برج میدن دچار تردید هستند.

غالباً بر این باورند که این برج قرن‌ها پیش از آنکه به برج دیدبانی تبدیل شود، معبد دین زرتشت، که اساس آن آتش است، بوده است. داستان‌ها و افسانه‌های زیادی پیرامون این برج وجود دارد. در داخل آن یک موزه و یک راه‌پله‌ی مارپیچ به بالای برج وجود دارد.

ایچری شهر

بازدید از ایچری شهر، همانند بسیاری از مراکز تاریخی سراسر دنیا، یکی از بهترین کارها در باکو است. در این مرکز تاریخی و مستحکم، برج میدن، کاخ شروانشاهان و دروازه‌ی مراد قرار دارد. سایر جاذبه‌های آن عبارت‌اند از بقایای گرمابه‌های قدیمی، مساجد و کاروانسراهایی که در قدیم به عنوان هتل‌هایی برای بازرگانان مسافر به کار می‌رفته‌اند.

در قرن پانزدهم، بعد از زلزله‌ی ویرانگری که در پایتخت پیشین، یعنی شماخا رخ داد، شروانشاهان به باکو نقل مکان کردند. آن‌ها ایچری شهر را توسعه دادند و دیوارها را مستحکم کردند. بیشتر مردم درون دیوارها زندگی می‌کردند تا اینکه اولین استخراج نفت باکو در قرن نوزدهم، هزینه‌ی توسعه‌ی شهر را فراهم ساخت.

برج‌های شعله

برج‌های شعله، سه آسمان‌خراش در مرکز شهر باکو، به سمت بالا خم شده و شکلی شبیه به شعله‌های آتش را شبیه‌سازی کرده‌اند. هویت آذربایجان ارتباط نزدیکی با آتش دارد، از منابع گاز زیرزمینی که شعله‌های بی‌پایانی دارند گرفته تا ادیان زرتشتی که زمانی بر منطقه حاکم بوده‌اند. ارتفاع بلندترین برج به 182 متر (597 فوت) می‌رسد.

بعد از تاریک شدن هوا، برج‌های شعله روشن می‌شوند و تصویر خیره‌کننده‌ای را به نمایش می‌گذارند. رنگ‌ها بین نارنجی و زرد و آبی، قرمز و سبز پرچم آذربایجان تغییر می‌کنند. برای دیدن بهترین چشم‌اندازها، به سمت پایین‌دست بولوار باکو بروید.

دروازه‌ی مراد

در سمت شرقی دیوارهای شهر داخلی، سازه‌ی مسحورکننده‌ی دیگری قرار گرفته است: دروازه‌ی مراد. شاید دروازه‌ی مراد به‌طورمعمول در فهرست کارهایی که باید در باکو انجام دهید قرار نگیرد، اما این دروازه نشان‌دهنده‌ی دوره‌ی متفاوتی از تاریخ منطقه است. در قرن شانزدهم، شروانشاهان به نبرد ایرانی‌هایی رفتند که بعداً درگیر جنگ سه‌طرفه با عثمانی‌ها و روس‌ها بر سر کنترل باکو شدند. نام دروازه از سلطان مراد سوم ترکیه که کنترل باکو را از دست ایرانی‌ها خارج کرد، گرفته شده است.

قطار کابلی باکو

قطار کابلی باکو اولین بار در سال 1960 در دوره‌ی شوروی افتتاح شد. این قطار اولین و تنها قطار کابلی آذربایجان است. قطار کابلی باکو از خیابان نفتچیلر تا جنوب غربی ایچری شهر، 455 متر (1492.8 فوت) را تا بالا پوشش می‌دهد. هزینه‌ی استفاده از آن کمتر از 1 دلار است. یک راه دیگر این است که 200 قدم بالاتر بروید تا به خیابان شهدا و شعله‌ی ابدی برسید. از اینجا می‌توانید برخی از بهترین چشم‌اندازهای باکو را تماشا کنید.

خیابان شهدا

بازدید از خیابان شهدا و بنای شعله‌ی ابدی هم به خاطر چشم‌انداز زیبا و هم لذت بردن از بخش مهمی از تاریخ اخیر، از جمله کارهای برتری است که می‌توانید در باکو انجام دهید. سنگ قبرهای بیش از 100 تظاهرکننده‌ی آذربایجان که توسط نیروهای شوروی در ژانویه‌ی سیاه کشته شدند، در این محل وجود دارد. خیابان شهدا قبل از اینکه به طرز عجیبی تبدیل به پارک تفریحی شوروی شود، یک گورستان اسلامی مربوط به جنگ جهانی اول بود.

بولوار باکو

در امتداد دریای خزر، بولوار باکو به طول 3.5 کیلومتر (2.2 مایل) از میدان آزادی، از مقابل خانه‌ی دولت، تا میدان پرچم در غرب کشیده شده است. علاوه بر چشم‌اندازها، این گردشگاه یک پارک تفریحی، ونیز کوچولو، چشم باکو و کافه‌های مختلفی را در خود دارد. همچنین از کاخ دالگا و بازار ساحلی خزر در بخش میانی عبور خواهید کرد، که تهویه‌ی هوا در تابستان داغ انجام می‌دهد. بعد از تاریک شدن هوا، خانواده‌های جوان باعث ایجاد جنبش و تکاپو در منطقه می‌شوند.

چشم باکو

چشم باکو، یکی دیگر از مواردی که اخیراً به بولوار باکو اضافه شده است، شبیه چرخ‌وفلک‌هایی است که در شهرهای سراسر جهان یافت می‌شوند. ارتفاع چشم باکو به 60 متر (197 فوت) می‌رسد و یک دور کامل آن حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. بلیت آن برای هر نفر تنها 5 منات (3 دلار) است که قیمت آن در مقایسه با مواردی مثل چرخ‌وفلک چشم لندن، بسیار مناسب است. با این قیمت، هم در روز و هم در شب سوار چرخ‌وفلک شوید تا چشم‌اندازهای متفاوتی را تجربه کنید.

کاخ شیروانشاهان

کاخ شروانشاهان، که جزو میراث قرن پانزدهم یونسکو در ایچری شهر باکو است، بعد از اینکه پایتخت از شماخا به باکو منتقل شد، ساخته شد. شروانشاهان عرب‌های ایرانی تباری بودند که بین قرن نهم تا شانزدهم بر بخش‌هایی از آذربایجان فعلی حکومت می‌کردند. هنگام بازدید از مجموعه، از کاخ اصلی، دو مسجد، یک آرامگاه و سردابه های تدفین و یک گرمابه دیدن کنید. بعد از قرن‌ها نادیده گرفته شدن، مرمت‌های اساسی باعث حفظ ساختمان شد، ساختمانی که در حال حاضر تصویر آن پشت اسکناس‌های 10 مناتی چاپ شده است.

موزه‌ی کتاب‌های مینیاتور باکو

یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های باکو، موزه‌ی کتاب‌های مینیاتور است. این موزه که زمانی کلکسیون شخصی زریفه صلاح اوا بوده است، امروزه در نوع خود تنها موزه در جهان به حساب می‌آید. نمایشگاه‌های آن شامل مجموعه‌ای از کتاب‌های شوروی، قرآنی که قدمت آن به سال 1672 برمی‌گردد، و سه کتاب 2 در 2 میلی‌متری که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده‌اند، است.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط