شفق‌های قطبی
1397/01/26 - 15:00 راهنمای سفر

۶ مکانی که در آنها می‌توانید شاهد شفق‌های قطبی (شفق‌های شمالی) باشید

بهترین زمان برای دیدن شفق‌های قطبی یا شفق‌های شمالی، بین ماه‌های شهریور تا فروردین (سپتامبر تا آپریل) است. چون شب‌ها طولانی‌تر و آسمان تاریک‌تر از هر زمان دیگری است. جدا از برنامه سفر، اگر ماه در حالت ماه کامل یا ماه نو (اولین روز از ماه) باشد، آسمان روشنتر می‌شود پس دیدن شفق‌های قطبی را سخت‌تر می‌کند. رنگ سبز رایج‌ترین رنگ شفق های قطبی است اما اگر بخت با شما یار باشد، می‌توانید شاهد گردش رنگ های صورتی، قرمز و بنفش باشید.

ابیسکو، سوئد (مدار شمالی یا قطب شمالی)

160 کیلومتر دور از قطب شمال، ایستگاه کوهنوردی ابیسکو قرار دارد، مکانی که بهترین چشم‌انداز از شفق‌های قطبی در سوئد است. ابیسکو دارای یک نقطه خشک است بنابراین در آنجا ابری وجود ندارد و این موقعیت برای دیدن شفق‌های قطبی فوق‌العاده است. حتی برخی بر این باورند که این منطقه بهترین مکان در دنیا است که میتوان در آن این پدیده طبیعی و زیبا را مشاهده کرد.

آسمان صاف و کریستالی به این معنا است که بهترین زمان برای دیدن شفق‌های قطبی به طور کاملا واضح از بالای کوه ابیسکو است. همچنین ابیسکو نزدیک به هتل معروف یخی می‌باشد. هتل یخی هتلی است که شما می‌توانید در اتاق‌های یخی دست‌ساز اقامت کنید.

در طول روز نیز می‌توانید بند کفش های اسکی خود را ببندید و در پیاده‌رو‌ها و مناطق آزاد اسکی که در سرار این منطقه وجود دارد، اسکی کنید. در این منطقه امکان اسکی سرعت و اسکی با اسنوبرد وجود دارد. اما اگر اسکی کردن انرژی زیادی از شما می‌گیرد، می‌توانید بر روی یک سورتمه بنشینید و به سورتمه‌ران اجازه دهید تا هاسکی‌ها را هدایت کنند و شما را در سراسر این صحرای سفید پر از برف بگردانند یا می‌توانید خودتان آن‌ها را هدایت کنید.

ترومسو، نروژ

ترومسو به "دروازه قطب شمال" معروف است. عرض جغرافیایی تروسو با سیبری و آلاسکا یکسان است. همچنین اولین نقطه ای است که می‌توان شفق‌های قطبی را در زمستان تماشا کرد. در این منطقه به ندرت روشنایی روز را می‌توان شاهد بود به این دلیل که از اوایل ماه آبان (نوامبر) تا اواسط ماه دی (ژانویه) در 24 ساعت روز تاریکی بر این منطقه حاکم است.

تا زمانی که شب نشده و شفق های قطبی را هنوز مشاهده نکرده‌اید، در طول روز می‌توانید به کارهایی مانند ماهیگیری و اسکی بپردازید و یا سورتمه سواری کنید. اگر اتفاقی در اولین یکشنبه ماه دی (فوریه) در ترومسو حضور داشتید، همراه مردم محلی آنجا به خیابان اصلی بروید تا شاهد مسابقه قهرمانی گوزن سواری باشید. مسابقه‌ای که در آن شرکت کننده باید بر روی اسکی خود مستقیم بایستد در حالی که یک گوزن شمالی او را با سرعت 60 کیلومتر بر ساعت می‌کشد!! درواقع سرگرمی جالبی است.

دریاچه لبرگ، قلمرو یوکان، کانادا

دریاچه لبرگ منطقه‌ای می‌باشد پر از زیبایی‌های طبیعی و تازه که در شمال غرب کانادا واقع شده است. کابین‌های ورودی که در لبه این دریاچه یخ زده قرار دارد را می‌توانید برای دیدن شفق‌های قطبی و انعکاس آن بر روی این دریاچه شیشه‌ای، بگیرید.

در شهر وایت هورس (اسب سفید) که تنها 40 دقیقه با ماشین از این دریاچه فاصله دارد، چشمه آب معدنی گرمی قرار دارد که در تمام سال از ساعت 8 صبح باز می‌شود. در این شهر همچنین موزه‌های فراوانی وجود دارد که می‌توانید قبل از اینکه پدیده شفق قطبی شروع شود، عصر خود را در آنجا بگذرانید.

روانیمی، فنلاند

پایتخت شمالی فنلاند و دروازه لاپلند (فنلاند)، روانیمی که دارای 200 شب از معروف‌ترین نمایش‌های شفق قطبی دنیا است. بومی‌های آنجا می‌گویند که بعد از هر 3 شب صاف و شفاف، شفق قطبی نمایان می‌شود، یعنی چشم‌انداز بسیار نزدیکی دارد.

اگر به سمت شمال روانیمی بروید به پارک سالا ریندر (گوزن شمالی) می‌رسید جایی که شما می‌توانید در ازای 10 یورو، گواهینامه راندن گوزن شمالی را بگیرید!! اگر همراه فرزندتان به این سفر رفتید یا خودتان هنوز کودک درونتان زنده است، بهتر است در طول روز سری به بابانوئل در پارک سانتاپارک (پارک بابانوئل) بزنید.

از اولو و هلسینکی اتوبوس و قطار به سمت روانیمی به اندازه 10 تا 12 ساعت راه است. هواپیمای فنلاند که در شمال به هواپیمای بابانوئل نیز معروف است، برای رفتن آماده است.

جنوب ایسلند

همانطور که از نورهای ریکیاویک (پایتخت ایسلند) دور می‌شوید، ایسلند بهترین مکان برای دیدن شفق قطبی بر روی کره زمین است. هتل "رانگا" واقع در روستای جنوب ایسلند می‌باشد که توسط کارشناسان شفق قطبی اداره می‌شود. اگر در آنجا اقامت داشته باشید، در نیمه‌های شب کارکنان آنجا شما را برای دیدن شفق‌های قطبی بیدار خواهند کرد البته اگر جلوه واضحی داشته باشد.

در طول روز که ساعت‌های روشنایی محدودی دارد می‌توانید درون چشمه آب گرم ایسلند (بلو لاگون) آبتنی کنید. بر خلاف سردی هوای بیرون، آب به شدت داغ است. اما همچنان در پوشش گرم خود باقی بمانید.

همچنین اسب سواری در این منطقه فوق‌العاده است: اسب‌های ایسلندی بسیار مطمئن هستند و راه خود را از میان برف و یخ تشخیص می‌دهند ما اگر از یک شرکت معتبر رزرو کرده باشید آن ها برای شما یک پوشش ضد سرما فراهم می‌کنند تا گرم و خشک بمانید و مهم نیست که آب و هوا چگونه باشد.

فربنکس، آلاسکا

شفق‌های قطبی در این منطقه بین ماه‌های دسامبر تا مارچ (آذر تا اسفند) درست زمانی که آسمان تاریک‌تر و شب‌ها طولانی‌تر است، بسیار خیره کننده هستند. سعی کنید به بالای تپه "ایستر دام" بروید تا به طور مداوم شاهد شفق‌های قطبی باشید. شفق‌های قطبی همچنین در تابستان هم دیده می‌شوند اما این یک اتفاق نادر است.

در فربنکس در طول روز فعالیت‌های زیادی می‌توانید انجام دهید از جمله‌: به دوچرخه سواری زمستانه بروید، یاد بگیرید که مجسمه‌های یخی درست کنید و یا به چشمه آب گرم بروید. در این شهر همچنین گالری‌های هنر زیادی وجود دارد. بومی‌های آنجا عاشق رقص تانگو هستند پس اگر در هنگام شب پدیده شفق قطبی ظاهر نشد، می‌توانید به آن ها ملحق شوید.

فراموش نکنید که مانند مردم آلاسکا از پشت بر روی برف‌ها دراز بکشید و آسمان را تماشا کنید!

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط