هفت مکان دیدنی در تفلیس

تفلیس پایتخت گرجستان و یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است که به علت چشمه‌های گرم گوگرد آن (تبیلی به معنی گرم) شناخته شده است. این مقصد مکانی است که تقریباً ناشناخته مانده و به خوبی کشف نشده است. تفلیس با پانورامای نفس‌گیر و تاریخ متنوعی که در معماری آن منعکس شده است، که ترکیبی از ساختارهای قرون وسطی، کلاسیک و شوروی است، شهری جذاب برای سفرهای نزدیک است. این شهر شگفت‌آور زیبا یک هارمونی و ترکیب عجیب از زمان باستان و مدرن را در خود به همراه دارد؛ در کنار خیابان‌هایی که دارای منظره مدرن اروپایی هستند، خیابان‌های باریک و پیچیده، کوچه‌های شرقی و میدان‌های کوچک با رستوران‌های دنج قرار دارند. روی خوش مردم خوش قلب تفلیس و آغوش باز آنها، با شما را سفری به شهر مهربانی و انسانیت همراه خواهد بود.  این شهر جایی است که شما از هرگز از سفر به آن پشیمان نخواهید شد. در این مقاله هفت مکان دیدنی این شهر آسیای میانه را به شما معرفی می‌کنیم.

خیابان روستاولی

خیابان روستاولی، خیابان اصلی و شاهراه شهر است و به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز اقامت و مقصد هر کسی که قصد ماندن در شهر را دارد، شناخته شده است. هم‌چنین در محل میدان انقلاب رز پر از مغازه، کافه، موزه و انواع فروشندگان است. بسیاری از ساختمان‌های دولتی، عمومی، فرهنگی و تجاری در خیابان روستاولی واقع است. پارلمان گرجستان، کلیسای کاشتی، تئاتر اپرا و باله تفلیس، تئاتر آکادمی دولتی روستاولی، موزه روستاولی و آکادمی علوم گرجستان در خیابان روستاولی واقع شده‌اند.

حمام‌های حرارتی در آبانوتوبانی

حمام‌های گرم تفلیس از زمانی که مردم از راه جاده ابریشم به سفر می‌رفتند تا به امروز، یکی از جاذبه‌های شهر بوده است. در آن زمان ۶۳ ساختمان حمام جداگانه به صورت نمره و عمومی در طول روز آماده به خدمت رسانی بوده‌اند. در طول دوران امپراتوری روسیه که افراد مشهوری مانند پوشکین و الکساندر دوما به حمام آبانوتوبانی آمده‌اند، تعداد این حمام‌ها به ده عدد رسیده بود و امروزه تنها پنج حمام باقی مانده است که با سطوح راحتی مختلف به مسافران و مردم محلی سرویس می‌دهند. این حمام‌ها دارای عمری بیش از ۱۵۰۰ سال هستند و برای ماساژ گرفتن و داشتن یک حس و حال و تجربه آرامش بخش گزینه‌های بسیار مناسبی هستند و در حقیقت یک مجموعه کامل از آرامش و راحتی را می‌توانید در آن تجربه کنید. شما می‌توانید یا به حمام عمومی بروید و یا می‌توانید با صرف هزینه اندکی بیشتر از گرمای حمام نمره در یک فضای خصوصی لذت ببرید. برای رفتن به منطقه حمام‌ها به قسمت جنوبی پل متخی رفته و تعداد زیادی حمام کوچک را در آنجا پیدا کنید.

قلعه نارین‌کالا

قلعه باستانی نارین‌کالا مشرف به تفلیس بر روی کوه مقدس متاتسمین دا واقع شده است. این قلعه را می‌توان معروف‌ترین و قدیمی‌ترن بنای تاریخی تفلیس دانست که تفلیسی‌ها آن را «قلب و روح شهر» می‌دانند. قلعه باستانی نارینکالا در قرن چهارم میلادی ساخته شد و با عنوان «شوریس تسیکه» نامیده می‌شد اما بعد از اینکه مغول‌ها آن جا را تصرف کردند، نام این قلعه را به نارینکالا تغییر دادند. کفش‌های پیاده‌روی خود را بپوشید و از تپه صعود کنید. زمانی که به قله برسید، مناظر بی‌نظیری را می‌بینید و در آن زمان درمی‌یابید که این پیاده‌روی ارزشش را داشته است. حواستان باشد که دیدن اطراف قلعه و کلیسای ارتدکس که در  داخل آن واقع شده است را از دست ندهید.

شهر قدیم

شهر قدیمی تفلیس، منطقه تاریخی پایتخت گرجستان است که در طول تاریخ ۲۹ بار تخریب شده و مجدداً مورد بازسازی قرار گرفته است. با این وجود طرح شهر قدیمی، عمدتاً با کوچه‌های باریک و خانه‌های بزرگ که در حیاط‌هایشان تنور دارند، آسیب ندیده است. شهر قدیم تفلیس مکانی ایده‌آل برای کشف و مزمزه کردن تاریخ گرجستان است.

مجسمه مادر گرجستان

این مجسمه خارج از شهر تفلیس قرار دارد در بالای تپه سولولاکی واقع شده و به دلیل قرار داشتن در ارتفاع، از چند کیلومتریی قابل دیدن است. به آن کارتلیس یا ددا نیز گفته می‌شود.

کلیسای جامع سامِبا (به معنای تثلیث)

کلیسای جامع سامِبا (به معنای تثلیث) ساختمان باشکوهی با یک معماری بی‌نظیر دارد . در بالای تپه سنت الیاس قرار گرفته است و در حقیقت در مرکز شهر واقع شده است. این کلیسای باشکوه می‌تواند به صورت همزمان ۱۵ هزار نفر را در خود جای دهد. کلیسا جامع سامِبا بزرگ‌ترین کلیسا در کشور گرجستان است.

خانه اپرای پالیاشویلی

این خانه اپرا مکان برگزاری جشنواره ملی گرجستان و اپراهای بزرگ این کشور می‌باشد. با وجود اینکه  خانه اپرای پالیاشویلی در کشور کوچک گرجستان قرار دارد، اما یکی از معروف‌ترین ساختمان‌های اپرا در سراسر دنیاست. معماری این ساختمان در عین پیروی از قواعد معماری مدرن، از نشانه‌های معماری سنتی استفاده کرده است و به این ترتیب نشان می‌دهد که چگونه کشور گرجستان پلی است میان آسیا، خاورمیانه و اروپای غربی و شرقی.

بلهتقریبا خیر

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*