travel-sickness
1395/12/22 - 11:17 راهنمای سفر

بیماری های شایع در سفر و راه درمان آن را بشناسید

این موضوع که سیستم بدن شما به دلیل تغییر شرایط محیطی و آب و هوایی با تغییر مواجه می شود، یک مسئله عادی و ثابت شده است. به همین خاطر فکر نکنید که فقط شما در سفر با این مشکلات روبرو می شوید و مسئله عجیبی است.

کافی است تا این بیماری ها و راه های مقابله با آن را بشناسید تا بتوانید از ابتلا به آن جلوگیری کنید. یادتان باشد که افراد حساس تر و آسیب پذیرتر مانند کودکان و سالمندان بیشتر از بقیه افراد در معرض ابتلا به این بیماری ها هستند.

ما در این مطلب راه مقابله و درمان بیماری های شایع در سفر را به شما می گوییم.

مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی در اثر آلودگی غذا با باکتری و ویروس به وجود می آید. کم شدن مقاومت بدن در سفر به واسطه کم خوابی، طی کردن راه طولانی و خسته کننده، کم بودن استراحت، شرایط آب و هوایی متفاوت مقصد سفر و تهیه غذا از منابع مختلف در شهرهایی به جز محل زندگی باعث مسموميت می شود.

این بیماری که ممکن است با مصرف غذاهای آلوده، نپخته یا مانده نیز به وجود آید، علائمی چون تهوع، استفراغ، اسهال و تب دارد.

بهترین راه برای پیشگیری از مسمومیت غذایی این است که مراقب تغذیه خود در سفر باشید. یعنی باید مسائل بهداشتی را رعایت کنید و از رستوران‌ های بین راهی و دستفروشان و دوره‌گردهای مشکوک به هیچ عنوان مواد غذایی خریداری نکنید.

گرمازدگی

گرمازدگی یکی از بیماری‌ های شایع سفر، به خصوص در فصل های گرم سال است. اما با وجود شایع بودن آن در فصل بهار و تابستان نباید فکر کنید که گرمازدگی تنها مختص شهرهای گرم و فصل های گرم است.

چرا که در سفر به هر جایی به خاطر فعالیت زیاد و بالا رفتن حرارت بدن ممکن است دچار این بیماری شوید.

این بیماری که به خاطر تبخیر بیش از حد آب از بدن به وجود می آید، نشانه هایی چون خستگی، گیجی، اخلال در هوشیاری، سر درد، گرفتگی عضلات، تهوع و استفراغ دارد.

برای جلوگیری از این بیماری باید آب خنک و مایعات زیاد بنوشید، غذاهای چرب و دیرهضم نخورید، همراه با غذا لیموترش بخورید و از ایستادن زیاد زیر نور آفتاب اجتناب کنید.

یبوست

یبوست در سفر یکی از شایع ترین مشکلاتی که افراد در مسافرت با آن مواجه می شوند. این بیماری که ممکن است به دلیل کم نوشیدن آب و عدم دریافت فیبر کافی در طول روز باشد، راه های پیشگیری و درمان ساده ای دارد.

به همین خاطر برای پیشگیری از یبوست باید به میزان دریافتی فیبر توجه کنید. برای دریافت فیبر کافی تا جایی که می توانید سبزیجات و سالاد بخورید؛ البته حتما به بهداشت آن توجه کنید و تا جایی که می توانید خودتان آن را بشویید و درست کنید.

علاوه بر این زیاد آب بنوشید، نان سبوس دار بخورید و از میوه هایی چون انجیر و کیوی تغذیه کنید.

اسهال و دل‌پیچه

اسهال و دل‌پیچه یکی از شایع‌ ترین مشکلات ایام مسافرت است. دلایل مختلفی را برای اسهال مسافران مطرح می‌ کنند؛ از جمله مصرف نوشیدنی یا غذایی که به آن عادت ندارید؛ تفاوت عادات غذایی و تغییر در بالانس میکروبی یا تعادل باکتری ‌هایی که به‌ طور معمول در روده‌های شما زندگی می‌ کنند.

معمولا این بیماری با فقر بهداشتی در ارتباط است. یعنی غذا و آب آلوده، ممکن است حاوی باکتری،‌ ویروس یا انگل‌ هایی باشد که باعث اسهال و دل‌پیچه می ‌شود.

برای جلوگیری از این بیماری به بهداشت مواد غذایی و تغذیه خود توجه کنید.

اگر اهل سفر هستید می توانید بلیط هواپیما یا چارتر خود را از سایت فلایتیو خریداری کنید. فلایتیو همچنین امکان خرید بلیط قطار را هم برای شما فراهم کرده است.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط