خیابان تورسکایای
1397/05/30 - 15:00 راهنمای سفر

خیابان تورسکایا Tverskaya: چیزهایی که باید درباره‌ این گنجینه‌ تاریخی مسکو بدانیم!

خیابان اصلی‌ترین، مرکزی‌ترین و طولانی‌ترین خیابان شهر مسکو است که حقیقتاً گوهری در تاریخ پایتخت روسیه است. این خیابان از دروازه‌ی اصلی کاخ کرملین شروع می‌شود و با عبور از میدان Pushkin، از دل میدان Triumph و سالن کنسرت Tchaikovsky و کل منطقه‌ی مرکزی مسکو می‌گذرد. این خیابان پر از ساختمان‌های با ابهت و زیبا، فروشگاه‌های بزرگ،‌ کافه‌ و رستوران‌های متعدد و حتی خانه موزه‌های کوچک که افراد مشهور روس سابقاً در آن‌ها کار و زندگی می‌کردند است. خیابان Tverskaya یکی از بهترین مکان‌ها برای قدم‌زدن یا صرف شام است.

در این مطلب با مهم‌ترین موارد تاریخی درباره‌ی این خیابان آشنا می‌شوید:

برای خرید بلیط هواپیمای مسکو به فلایتیو مراجعه کنید.

 رمان کلاسیک مرشد و مارگاریتا در اینجا نوشته شده!

حوضچه‌های Patriarch – مکانی معروف در محله‌ی Tverskoy – جایی است که میخائیل بولگاکوف رمان معروف خود یعنی مرشد و مارگاریتا را در آن نوشت و تمام اتفاقات داستان در اطراف این حوضچه‌های بزرگ می‌افتند.

این محله‌ امروزه یکی از گران‌ترین مناطق مسکونی در مسکو است و پاتوق مورد علاقه‌ی اهالی مسکو در آخر هفته‌ها است.

ظاهر خیابان به کلی در زمان بازسازی‌های دهه‌ی ۱۹۳۰ عوض شده!

حکومت جماهیر شوروی سابق با قصد عریض‌تر کردن خیابان، ساختمان‌های کوچک و بزرگ زیادی در اینجا را خراب کرد و البته خیلی از آن‌ها هم بعد از عقب‌نشینی به همان شکل ساخته شدند.

 سالیان سال به آن خیابان Gorky می‌گفتند!

خیابان Tverskaya برای مدت زیادی به نام ماکسیم گورکی، یکی از نویسندگان روسی مورد علاقه‌ی لنین، اسم‌گذاری شده بود. بعد از آن اینجا به مهم‌ترین خیابان مسکو تبدیل شد که مملو از پروژه‌های معماری اداره شده توسط حکومت شوروی و شخص لینین بود.

نام خیابان دوباره و در سال ۱۹۹۰ به همان Tverskaya بازگشت.

اولین مکدونالدز روسیه در این خیابان افتتاح شده!

اولین اثرات آمریکایی و رستوران‌های زنجیره‌ای آن در روسیه، سال ۱۹۹۳ در مسکو با افتتاح اولین شعبه‌ی فست‌فود مکدونالدز در خیابان Tverskaya دیده شد.

در آن زمان، صف‌های طولانی مردم در اینجا تشکیل می‌شد و آن‌ها ساعت‌ها منتظر می‌ماندند فقط برای اینکه مزه‌ی فست‌فود آمریکایی را بچشند.

متد بازیگری Stanislavski در اینجا ابداع شد!

کنستانتین استانیسلاوسکی و ولادیمیر نمیروویچ ( Vladimir Nemirovich )‌ با یکدیگر در تئاتر هنری چخوف در مسکو که در منطقه‌ی Tverskoy قرار دارد کار می‌کردند.

در همین‌جا بود که این دو، سبکی هایپررئالیست در تئاتر را پایه‌گذاری کردند که بعدها تبدیل به متدی در بازیگری و همچنین یکی از سیستم‌های اصلی کارگردانی بازیگرها در کل جهان شد.

اولین هتل در این خیابان تاسیس شد! 

هتل National در گوشه‌ی تقاطع خیابان‌های Tverskaya و Mokhovaya، اولین هتل ملی و بین‌المللی در مسکو بود که قبل از انقلاب روسی معروف به عموم معرفی شد.

درست بعد از انقلاب روسیه، لنین دستور نقل مکان به این هتل را از ساختمان‌ها و دفاتر قبلی به حکومت بلشویک ( Bolshevik )‌ داد.

 بزرگترین و قدیمی‌ترین ساختمان تلگراف در مسکو اینجاست!

این ساختمان که در سال ۱۹۲۶ ساخته شده، قدیمی‌ترین و بزرگترین ساختمان تلگراف در مسکو است که همچنین به عنوان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های ساختمانی دوره‌ی شوروی هم محسوب می‌شود.

ساختمان تلگراف کنونی، فضای کاری بازی‌ است که استارت‌آپ‌های کوچک و ذهن‌های خلاق زیادی را که علاقه‌مند به کار در چنین جوی فضایی هستند در خود جای داده است.

 اولین و تنها سوپرمارکت و رستوران ارمنی هم اینجاست!

اولین سوپرمارکت ارمنی در سال ۱۹۵۲ در اینجا افتتاح شد و خیلی زود به مکانی مورد علاقه‌ی محلی‌ها و ارمنی‌های مسکو برای خرید خوارکی و غذای سنتی تبدیل شد.

بعدها مدیریت این سوپرمارکت، تصمیم به افتتاح رستورانی در همان ساختمان گرفت.

حتی امروز هم، طراحی و دکور این مکان به همان شکل قدیمی خود باقی مانده است.

 

 

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط