استانبولگردی
1397/07/29 - 13:00 راهنمای سفر

با دیدنی‌های منحصر به فرد استانبول آشنا شوید

وقتی‌که صحبت از مهم‌ترین جاذبه‌های استانبول می‌شود، اولین چیزی که به ذهن‌ها خطور می‌کند جاذبه‌های محبوب محله سلطان احمد نظیر ایا صوفیه، مسجد آبی، کاخ توپکاپی و بازار بزرگ است. بااین‌حال، استانبول دیدنی‌های بیشتری دارد که نباید پس از دیدار از جاذبه‌های رایج شهر فراموش شوند. فلایتیو نگاهی به این جاذبه‌های فراموش‌نشدنی انداخته است.

برای خرید بلیط هواپیما نجف به فلایتیو مراجعه کنید.

کلیسای چورا (Chora)

کلیسای چورا به خاطر نقاشی‌های دیواری و کاشی‌کاری‌های سبک هنر بیزانسی که زندگی مسیح را به تصویر کشیده و به‌خوبی نیز حفظ شده‌اند، شهرت فراوان دارد. کلیسا که در قرن چهارم میلادی ساخته شده، حالا با تغییر کاربری به یک موزه تبدیل شده است.

کاخ دلمه باغچه

سلطان عبدالمجید اول تصمیم می‌گیرد تا اقامتگاه شاهان را پس از ۴۰۰ سال از کاخ توپکاپی به کاخ بزرگ دلمه باغچه منتقل کند. دلیل این کار نزدیکی کاخ به خلیج بوسفور و معماری و دکوراسیون سبک روپایی دلمه باغچه عنوان می‌شود. این سبک در آن دوران محبوبیت فراوانی داشته است.

مسجد فاتح

این مسجد خارق‌العاده که به مسجد فاتح سلطان محمت در زبان ترکی شناخته می‌شود، نام خود را از سلطان محمت عثمانی، فاتح قسطنطنیه (نام قدیم استانبول) در سال ۱۴۵۳، گرفته است. مسجد بین سال‌های ۱۴۶۳ تا ۱۴۷۰ ساخته شده و بعدها پس از یک زمین‌لرزه بزرگ، در سال ۱۷۷۱ بازسازی می‌شود. در ساختمان مسجد یک مدرسه علوم اسلامی نیز وجود دارد که توسط ملاعلی قوشی، منجم ایرانی، بنا شده است.

کلیسای تئوتوکوس پاماکاریستوس (Theotokos Pammakaristos)

تئوتوکوس پاماکاریستوس یک کلیسای کاملا ناشناخته در استانبول است. این کلیسا پس از کلیسای چورا و ایا صوفیه، دارای سومین نقاشی‌های دیواری و کاشی‌کاری‌های بزرگ به سبک هنر بیزانسی در این شهر است.

کالج ارتدکس یونانی‌ها در محله فنر

این کالج ارتدکس به‌مانند یک دژ قرمزرنگ بر فراز محله فنر و بالات، همچنان چندین دانشجو داشته و متعلق به زمانی است که این محله مکان زندگی خانواده‌های ثروتمند ارتدکس یونانی در استانبول بوده است.

مسجد قلندرخانه (Kalendarhane)

دیگر مسجد زیبا اما ناشناخته در استانبول به خاطر نمای آجری داخل خود منحصربه‌فرد است. قلندرخانه که در ابتدا یک کلیسای ارتدکس شرقی بود، بعدها به مسجد بدل شد.

کاخ بِیلِربِئی (Beylerbeyi)

بیلربئی یکی از کاخ‌های زیبا در اطراف استانبول است که محل استراحت سلاطین عثمانی بوده و اغلب به خاطر موقعیت آن در بخش آسیایی مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد. بااین‌حال، معماری باشکوه، دکوراسیون مجلل و باغ زیبای کاخ ارزش بالایی برای دیدار دارند.

مسجد اورتاکوی (Ortaköy)

اگر تابه‌حال از پل بوسفور عبور کرده و نگاهی به شهر انداخته باشید، احتمالا مسجد زیبای اورتاکوی را دیده‌اید. این مسجد درست در کنار آب بنا شده و ساخت آن به سال ۱۷۲۱ بازمی‌گردد.

عمارت زکی پاشا (Zeki Paşa)

عمارت‌های بوسفور در استانبول بسیار مشهور بوده و بهترین راه برای دیدار از آن‌ها همراه شدن با یک تور قایقی است که در این تنگه مشهور رفت‌وآمد می‌کنند. در این مسیر وقتی‌که از پل فاتح سلطان محمت عبور کردید، با دقت به عمارت زیبای زکی پاشا نگاه بیندازید. این عمارت توسط الکساندر والوری، معمار فرانسوی، ساخته شده و در حال حاضر به فروش گذاشته شده است.

کلیسای بلغاری سنت استفان

کلیسای بلغاری سنت استفان یکی از آخرین کلیساهای دنیا محسوب می‌شود که در ساخت آن از چدن پیش‌ساخته استفاده شده است. کلیسا اخیرا مورد بازسازی قرار گرفته و زیبایی آن بیش‌ازپیش همگان را خیره می‌کند.

حمام چاقالوغلو (Çağaloğlu)

هیچ دیداری از استانبول بدون تجربه یک حمام سنتی ترکی و بازدید از حمام تاریخی چاقالوغلو کامل نمی‌شود. حضور در این حمام شما را به گذشته می‌برد، زیرا قدمت حمام به قرن هجدهم میلادی بازمی‌گردد.

ساختمان اداره پست

بسیاری از مردمی که در منطقه تاریخی شهر قدم می‌زنند، بی‌توجه از کنار این ساختمان عبور می‌کنند؛ اما این سازه زیبا که توسط ودات تِک به سبک جنبش اول معماری ملی ترکی ساخته شده، جواهری متعلق به سال ۱۹۰۵ است.

طوفان امیر

طوفان امیر نام اسلحه‌خانه سابق شهر است که در دوران حکمرانی سلطان محمت دوم ساخته شده و محل تولید توپ و گلوله‌های توپ بوده است. این بنای زیبا هم‌اکنون به‌عنوان یک مرکز هنری فعالیت می‌کند و به دست مدرسه هنرهای زیبای مینار سینان برای برگزاری نمایشگاه‌های متعدد اداره می‌شود.

عمارت یاناروس

اگرچه عمارت یاناروس در محله بویوک آدا کاملا تسلیم نیروهای طبیعت شده است، اما همچنان به‌عنوان محل اقامت لئون تروتسکی بین سال‌های ۱۹۲۹ تا ۱۹۳۳، اهمیت فراوانی دارد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما





مطالب مرتبط