از هلند کوچک یا مادیرودام چه می‌دانیم؟
1396/11/19 - 11:00 راهنمای سفر

از هلند کوچک یا مادیرودام چه می‌دانیم؟

اگر هلند به اندازه کافی برای سفر کردن در سراسر آن کوچک نیست، اگر واقعاً وقت کمی دارید، می‌توانید با بازدید از مادیرودام تمام کشور را در یک روز مشاهده کنید. مادیرودام یک شهر مینیاتوری است که در بیرون از شهر لاهه هلند واقع شده است.

برای خرید بلیط هواپیما هلند و رزرو هتل در این کشور به فلایتیو مراجعه کنید. 

مادیرودام مقیاسی از کشور و دارای تمام جاذبه‌ها و ویژگی‌های جغرافیایی است که شهر هلند را معروف کرده است. شما می‌توانید آبراهه‌های آمستردام، منطقه سرخ، بندرگاه روتردام، ماستریخت، اوترخت، سدهایی که هلند را معروف کرده، قلعه‌ها، ساختمان‌های دولتی و آسیاب‌های بادی را در این مکان مشاهده کنید. مادیرودام حتی دارای فرودگاه، ساحل‌ها، ماشین‌های کوچک، عروسک‌های فلزی به شکل انسان و قطارهایی که در بین شهر حرکت می‌کند، است. در حقیقت تقریباً نسخه کوچک‌تر (ساخته‌شده در مقیاس 1:25) از هر چیز با اهمیت در این مکان وجود دارد و زندگی روزانه کشور را به خوبی نشان می‌دهد.

در اینجا حتی یک شهردار هم وجود دارد. در سال 1952 ملکه بئاتریکس به عنوان شهردار مادیرودام منصوب شد. امروزه شهردار توسط شورای جوانان متشکل از 25 دانش‌آموز از مدرسه همان منطقه، انتخاب می‌شود.

این جاذبه توریستی هلندی و بزرگ (که در سال توسط میلیون‌ها بازدیدکننده دیده می‌شود) برای اولین بار در سال 1952 ساخته شد. این شهر بعد از جورج مادیرو» نام‌گذاری شد. او یک یهودی و دانشجوی حقوق بود که به عنوان یکی از نیروهای مقاومت هلندی مبارزه کرد و در اردوگاه کار اجباری داخائو در سال 1945 کشته شد. پدرومادر او پولی را برای شروع ساخت پروژه مادیرودام اهدا کردند و از آن موقع این منطقه تنها رشد کرده است.

سی‌وپنج نفر شهر را ساخته و از آن نگه‌داری کرده‌اند. هر سال یک یا دو ساختمان جدید به شهر اضافه می‌شود درحالی‌که ساختمان‌های قدیمی از میان برداشته می‌شوند.

من مادیرودام را همراه با گیدو بازدید کردم. گیدو که در لاهه زندگی می‌‌کرد، کودک درون من را پذیرفت و با من همراه شد. (اگر کسی را بشناسید که ماشین داشته باشد فوق‌العاده است.) به آنجا رسیدیم، من انتظار یک نسخه از کشور را که شبیه به سرزمینی لوگویی شکل است را داشتم. اما زمانی که آن سرزمین را هم پیدا نکردم، فکر کردم که شهر همچنان برای گردش پر از شگفتی است. جزئیات ساختمان‌ها شگفت‌انگیز و نفیس بود. کار بسیار زیادی را صرف حتی کوچکترین جزو آن ساختمان‌ها کرده بودند. در هنگام شب پنجاه‌هزار لامپ مینیاتوری سراسر شهر را روشن می‌کرد.

اگر شما عکس‌هایی از زاویه‌های قائم بیندازید، ساختمان‌ها می‌توانند به اندازه کافی قاب را پر کنند تا شبیه به یک‌چیز واقعی شوند. شما هم می‌توانید وانمود کنید که واقعاً از آن مکان بازدید کرده‌اید. من دوست دارم که به بلند شدن هواپیما از فرودگاه اسخیپول نگاه کنم. گرچه دکور داخلی آن کمی تاریخی و از دهه 70 میلادی است. من تنها دوست دارم مانند یک پسر هشت ساله بر روی آسفالت بدوم و با هواپیماها بازی کنم.

مادیرودام در تمام سال هر روز از ساعت 9 صبح تا 9 شب باز است. قیمت بلیت‌ها برای افراد بزرگسال 12.5 یورو، برای کودکان 9 یورو و برای افراد بیش از 65 سال 11.50 یورو است. شما می‌توانید با ماشین یا تراموایی که از ایستگاه مرکزی لاهه حرکت می‌کند، به آنجا بروید. تراموای خط 9 و اتوبوس خط 22 در مسیر اسکله اسخیفنینگن (برای مادیرودام) وجود دارد.

من نصف روز از آمستردام برای دیدن این مکان سفر نخواهم کرد. این مکان جالب است اما آیا ارزش آن را دارد که کل روز را صرف بازدید از آن کنیم؟ مطمئن نیستم که آنقدر جالب باشد؛ اما اگر درنهایت به دنبال چیزی بیشتر از دیدن تعداد زیادی آبراهه، ساختمان‌های تاریخی و موزه‌های هنری در کشور هستید، مادیرودام مناسب شماست.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط