21 نکته که باید پیش از سفر به مراکش و رفتن به اماکن دیدنی آن بدانید
1396/11/02 - 16:00 راهنمای سفر

21 نکته که باید پیش از سفر به مراکش و رفتن به اماکن دیدنی آن بدانید

هر ساله تعداد زیادی از مردم از مراکش دیدن می‌کنند. این کشور یک مکان زیبا و پر از اماکن جذاب برای توریست‌های معمولی است و اگر به عنوان عکاس و یا فیلمبردار به این کشور می‌روید، چیزهای زیادی را برای دیدن، عکس یا فیلم گرفتن خواهید داشت. اما نکات زیادی نیز هست که باید به آنها توجه کرد؛ به ویژه اگر به عنوان یک زن به این کشور می‌روید مسائل بیشتری را باید مورد توجه قرار دهید. اگر قصد دارید که به مراکش سفر کنید، به نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره می‎شود، توجه کنید. این نکات به شما برای آماده شدن به این سفر کمک زیادی می‌کند.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید. 

 

1- لباس مناسب بپوشید

به طور کلی، قواعد لباس پوشیدن برای آقایان در این کشور چندان سخت و پیچیده نیست اما زنان نیاز دارند که در لباس پوشیدن خود محافظه‌کارانه‌تر عمل کنند. اگرچه بسیاری از گردشگران هر آنچه که می‌خواهند بر تن می‌کنند، اما اگر تصمیم دارید هویت شما به عنوان یک خارجی تا حد زیادی مخفی مانده و یا برجسته نشود، تا از توجه ناخواسته جلوگیری شود، بهتر است که قواعد لباس پوشیدن خود را در این کشور مسلمان تغییر دهید. حتی اگر شما با گروهی از آقایان مسافرت کنید، هنوز ممکن است با لباس‌های اروپایی خود مورد آزار و اذیت قرار گیرید. موارد زیادی دیده شده که هرچند دختران حاضر در گروه‌های توریستی با یک مرد همسفر شده بودند، بیشتر در مکان‌های شلوغ، و اغلب از جانب مردان مسن، مورد اذیت واقع شدند. هنگام بازدید از مساجد، شما باید از فرق سر تا نوک پا محجبه باشید. به همراه داشتن شال و روسری در این کشور واقعاً کمک شایانی به شما می‌کند که با آرامش بیشتری در خیابان‌ها راه بروید.

 

2- پول نقد رایج مراکش را به همراه داشته باشید

در مراکش شما برای خرید از فروشگاه‌های بزرگ، به راحتی می‌توانید از کارت‌های اعتباری‌تان استفاده کنید، اما در بازارهای کوچک‌تر، دستفروش‌ها و فروشندگان خیابانی و تاکسی‌ها نیاز به پول محلی نقد دارید. واحد پول مراکش درهم است که به صد سانتیم تقسیم می‌شود و تقریباً به ازای هر یورو 10 درهم دریافت می‎کنید. ممکن است فکر کنید که همه چیز در مراکش ارزان‌تر از اروپاست، اما این‌طور نیست. به دلیل اینکه امروزه مراکش بدل به کشوری با قابلیت‌های بالای گردشگری کشور تبدیل شده است، قیمت‌های اجناس چیزی از اروپا کم ندارد. برای یک مسافر اروپایی توصیه می‌شود که هر فرد روزانه مبلغ 100 یورو را تبدیل به پول مراکش نماید چرا که تقریباً این میزان در روز خرج خواهد شد و البته این رقم بستگی به میزان خرید اشخاص و علاقه به ولخرجی هر فرد نیز دارد و می‌تواند متغیر باشد.

 

3- دستگاه‌های خودپرداز گزینه‌های مناسبی نیستند

ممکن است هنگامی که برای تبدیل ارز به باجه‌های صرافی می‌روید، آن‌قدر خوش شانس نباشید که آن مراکز پول کافی داشته باشند. گاهی نیز می‌توانید در هتل به کمک مسئولین پذیرش ارز خود را به پول رایج مراکش تبدیل کنید. یکی از گزینه‌های دیگر دستگاه‌های خودپرداز هستند که البته گزینه‌های مناسبی به نظر نمی‎آیند چون ممکن است که پول نداشته باشند. ممکن است شما فکر کنید که دستگاه خودپرداز خطایی را ارائه می‌دهد و چندین و چند بار برای دریافت پول از آن استفاده کنید، اما دستگاه خودپرداز در حالی که هر بار همان عملیات را تا انتها انجام می‌‎دهد، پولی به شما نخواهد داد و تنها وقت شما را تلف خواهد کرد. همچنین به همراه داشتن چک‌های مسافرتی در مراکش بسیار بی فایده است و پیدا کردن جایی که بتوانید آنها را نقد کنید، سخت است.

 

4- پول خرد به همراه داشته باشید

شما به ندرت می‌توانید باقی پول خود را از راننده‌های تاکسی مراکش پس بگیرید. آنها همیشه می‎گویند که پول خرد ندارند و شما ناگزیر می‎شوید که بیش از اندازه کرایه بدهید. بنابراین برای جلوگیری از پرداخت بیش از حد، هنگامی که سوار تاکسی می‎شوید، با خود پول خرد به همراه داشته باشید. کرایه اکثر تاکسی‌های داخل شهر تقریباً سی درهم است. این نیز یادتان باشد که در روز آخر سفرتان، تمامی پول مراکش را در همین کشور خرج کنید چون دیگر نخواهید توانست آن را پس از خروج از کشور تغییر دهید. پس پیش از ترک مراکش همه درهم‌های خود را خرج کنید.

5- چانه زدن با فروشندگان محلی را یاد بگیرید

اگر شما در بازارهای محلی و یا قدیمی شهر خرید می‌کنید، ناگزیر هستید که چانه زدن را فرا بگیرید. این درست است که برخی از مردم معتقد هستند که به خاطر «خیریه» قیمت کامل اجناس را می‌پردازند، اما فروش در این کشور شبیه به ورزش ملی است و چانه زدن بخشی جدایی ناپذیر از فرهنگ آن است. به احتمال زیاد، آنها در معامله بهتر از ورزش عمل می‌کنند. بنابراین درست است که شما می‌توانید تمام بهای جنس مورد نظر خود را پرداخت کنید اما به یاد داشته باشید با اندکی صرف وقت می‌توانید با پرداخت رقمی بین 25% تا 50% از قیمت اولیه آن جنس را خریداری کنید. شما باید قبل از شروع روند داد و ستد بدانید که می‌خواهید واقعاً آن جنس را بخرید و اگر نمی‎توانید به آن قیمتی که می‌خواهید جنس را دریافت کنید، از آن فروشگاه خارج شوید و یادتان باشد که آنها ممکن است چندین بار شما را صدا بزنند که جنس را با تخفیف به شما عرضه کنند.

همچنین قبل از ورود به تاکسی، باید با رانندگان آن سر قیمت به توافق برسید. در اکثر مواقع بهای سوار شدن تاکسی در شهر سی درهم است. اگر آنها قیمت بیشتری را خواستار شدند، کرایه‌شان را به آنها داده و پیاده شوید و باقی راه را پیاده بروید. البته اگر شما قبل از سوار شدن با راننده طی کرده باشید، این مشکل پیش نخواهد آمد.  

اگر قصد خرید یک فرش یا هر چیز گران قیمت را دارید، قبل از رفتن به مراکش، تحقیق خود را انجام دهید. بسیاری از مسافران به خرید اجناس گران قیمت در این کشور به عنوان «سرمایه گذاری» نگاه می‎کنند اما پس از خرید آنها، متوجه می‎شوند که به تمامی فریب خورده‌اند. مراقب باشید که به دام فروشندگانی که با شیوه‌ها و تاکتیک‌های فروش خود شما را مجبور می‎کنند و گاهی نیز راهنمای محلی بر فشار آنها می‌افزاید، نیفتید.

 

6- انعام دادن

در برخی مواقع دادن یک انعام خوب کار مناسبی است. بر طبق یک قاعده کلی عمومی میزان انعام در اماکن محلی متوسط 1 درهم انعام و در اماکن ویژه بین 3 تا 5 درهم است.

7- مراقب راهنماهای محلی باشید

بی‌تردید استخدام یک راهنمای محلی برای کمک به شما در دیدار از داخل کشور و حرکت از طریق پیچ و خم‌های شهرهای قدیمی مراکش قطعاً عالی است اما مطمئن شوید که این افراد را به درستی انتخاب کرده باشید تا کاری را که خودتان بلدید انجام دهید، برایتان انجام ندهند. در بسیاری از مواقع راهنماهای محلی با بسیاری از فروشگاه‌های مختلف روابطی ایجاد کرده‌اند و از یک طرف به شما وعده پایین آوردن قیمت را می‌دهند و از طرف دیگر برای فروشگاه مورد نظر مشتری می‌برند. زمانی که آنها به شما می‌گویند در تلاش هستند کمکتان کنند تا به بهترین قیمت خرید کنید، چندان به ایشان اطمینان نکنید چون شما بدون آنها قادر به خریدهای بهتری خواهید بود.

8- غریبه‌هایی را که به شما پیشنهاد کمک می‌دهند، به عنوان راهنما استخدام نکنید

حتی اگر شما یک راهنمای محلی را استخدام نکنید، در حالی که شما در اطراف بازارها و محله‌های قدیمی راه می‌روید، بسیاری از افراد محلی به شما این پیشنهاد می‎دهند که به صورت رایگان راهنمای شما بشوند. اگر با یکی از آنها بروید، ممکن است تمام پول شما به طور کامل از بین برود و آن را به باد دهید زیرا اغلب اوقات آنها درخواست انعام‌ می‌کنند. همین اتفاق اگر از کسی آدرس بپرسید نیز روی خواهد داد. بسیاری از این افراد با یک گفتگوی معمولی شروع می‌کنند ولی در نهایت به شما پیشنهاد می‌کنند که شما را به جایی که می‌خواهید بروید، ببرند و در نهایت تقاضای انعام می‌کنند. اگر شما چنین تمایلی داشته باشید، همیشه باید به چنین افرادی پول پرداخت کنید. در غیر این صورت می‌توانید خودتان برنامه‌ریزی کنید و مسیرها را از مسئول پذیرش هتل خود بپرسید یا زمانی که اینترنت وای فای دارید، با استفاده از نقشه مسیرهای مورد نظر خود را پیدا کنید. حتی می‌توانید نقشه آن محل را روی کاغذ بکشید و به همراه داشته باشید.

 

9- جمعه‌ها روزهای تعطیل هستند و بسیاری از مکان‌های دیدنی بسته‌اند

به خاطر داشته باشید که مراکش یک کشور مسلمان است، پس توجه کنید که تعطیلات آنها با کشورهای غیرمسلمان فرق می‎کند. در غیر این صورت ممکن است زمانی که همه جا تعطیل است، آنجا باشید. کرکره بسیاری از مغازه‌ها و جاذبه‌های توریستی در روز جمعه که روز تعطیل مسلمان‌هاست، پایین است. اگر در طول ماه رمضان به این کشور سفر کنید، غذا خوردن و امکان پیدا کردن رستوران‌های باز در طول روز برایتان بسیار سخت می‌شود. اگر در اعیاد ویژه‌ای مانند عید قربان به این کشور بروید، شاهد قربانی کردن حیوانات در خیابان‌ها خواهید بود و مغازه‌ها نیز در همان روز روز بعد از آن تعطیل هستند.

 

10- مراقب آبی که می‌نوشید و برای مصارف دیگر استفاده می‌کنید، باشید 

برای حفظ ایمنی، آب نوشیدنی‌تان را به صورت بطری خریداری کنید و حتی برای مسواک زدن به دندان‌هایتان از این آب استفاده کنید. همچنین، مراقب یخ‌هایی که در لیوان می‌اندازید، باشید. ممکن است بدن شما به آب‌های شیر در این کشور واکنش نشان دهد و میزان ضدعفونی آن برای بدن شما کافی نباشد.

 

11- داروی ضد اسهال (لوپرامید) به همراه داشته باشید

مهم نیست که چقدر بدن و معده شما قوی باشد، ممکن است معده شما نسبت به غذاهای مراکشی و دستپخت متفاوت آنها حساس باشد. بنابراین حتماً یک بسته قرص ضداسهال با خود به همراه داشته باشید تا اگر بدن شما نسبت به غذاهای مراکشی بخصوص در روزهای نخست واکنش نشان داد، به سرعت خود را درمان کنید.

 

12- مراقب جیب‌های خود باشید

اکثر مراكشی‌ها مردمی مهمان‌نواز با رفتار دوستانه و صادقانه هستند، اما در هر صورت، در همه شهرهای بزرگ احتمال جیب‌بری وجود دارد. بنابراین به ویژه در محل‌های شلوغ مانند بازار، مراقب جیب خود باشید.

13- مراکشی‌ها به چه زبانی صحبت می‌کنند؟

زبان مردم مراكش مخلوطی از عربی، بربری، انگلیسی و فرانسوی است. شما در بیشتر شهرهای بزرگ قادر خواهید بود با مردم به زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنید، اما در مناطق روستایی کشور احتمالاً به یک مترجم نیاز خواهید داشت. البته اگر عربی بدانید کارتان ساده‌تر خواهد بود و راحت‌تر با مردم این سرزمین ارتباط برقرار خواهید کرد.

در اینجا چند واژه اساسی عربی وجود دارد که دانستن آنها خالی از لطف نیست: در مراکش به سلام همانند بسیاری از کشورهای عربی می‌گویند : سلام عليكم. برای تشکر از کلمه شکراً استفاده می‎کنند و به جای نه ممنون می‎گویند: «لا! شکراً!». این یکی مخصوصاً وقتی که شما با دستفروشانی مواجهید که شما را مجبور به خرید چیزی می‌کنند، بسیار کاربرد دارد.

کلمه مهم دیگر «مراقب باشید» است که اعراب مراکش به آن «بالاک»: می‌گویند. اگرچه شما خودتان از این واژه استفاده نمی‌کنید، اما آن را بسیار در بازار و خارج از منزل خواهید شنید. این کلمه زمانی گفته می‌شود که مردم محلی با موتورسیکلت یا سبد خرید از کنار شما رد می‌شوند و در حقیقت برای پرهیز از تصادف با شما، هشدار بهتان هشدار می‌دهند.

14- بازدید از مساجد

اگر فکر می‌کنید که هر کسی در مراکش می‌تواند از مساجد بازدید کند، در اشتباه هستید. تنها مسلمانان می‌توانند به راحتی وارد مساجد بشوند و اکثریت مساجد مانع ورود غیر مسلمان می‌شوند. البته افراد غیر مسلمان می‌توانند به درون مسجد «حسن دوم» در کازابلانکا بروند. اما در هر حال نمای بیرونی مساجد مراکش برای  غیر مسلمانان نیز به آن اندازه زیبا هست تا از خارج از آن عکس بگیرند.

15- الکل، مواد مخدر، مهمانی؟

گرچه اکثر مراكشی‌ها مسلمان هستند، اما می‌توان تمامی موارد فوق را در این کشور یافت. حشیش، عصاره گیاه شاهدانه، به طور معمول در خیابان‌ها به شما فروخته می‌شود. علاوه بر این مهمانی‌های مراکشی‌ها جذاب و دیدنی است. دیگر اینکه هر چند که در ابتدا گفته می‌شود که تنها کافه‌های هتل‌ها برای گردشگران دارای الکل هستند، اما شما قادر به پیدا کردن چندین بار و حتی کلوپ‌های شبانه که در آنها الکل سرو می‌شوند نیز خواهید بود.

16- آیا برای سفر به مراکش نیاز به ویزا و واکسن دارید؟

تقریبا مردم تمام کشورهای انگلیسی زبان (به جز آفریقای جنوبی) نیازی به ویزا برای ورود به این کشور ندارند. البته ایرانی‌ها برای رفتن به این کشور باید ویزا دریافت کنند. شما برای سفر به این کشور نیاز به تزریف هیچ واکسنی ندارید اگرچه بسیاری واکسن‌های هپاتیت نوع آ و حصبه را توصیه می‌کنند.

17-  آداپتور و شارژر درستی به همراه داشته باشید

برای اینکه بتوانید تمام الکترونیک خود را شارژ کنید، باید تجهیزاتتان را با سیستم برق مراکش همخوان کنید. برق مراکش به این صورت است: ولتاژ: 220 ولت، فرکانس: 50 هرتز، سوکت‌های برق: نوع C / E. سیستم برق در مراکش مانند اروپا است. به شکل پریزهای این کشور نیز پیش از سفر دقت کنید و تبدیل مناسب را به همراه داشته باشید.

18- قبل از عکس گرفتن اجازه بگیرید زیرا ممکن است برای این کار مجبور به پرداخت مبلغی بشوید

هنگامی که به بازار می‌روید، در هنگام عکاسی مراقب باشید. بهتر است از مردم و مغازه‌ها عکس نگیرید، مگر اینکه چیزی از آنها خریداری کرده باشید. زیرا ممکن است سوژه‌هایتان از دست شما عصبانی شوند و حتی برای عکس‌ها از شما پولی تقاضا کنند . بنابراین ابتدا از سوژه‌تان اجازه عکاسی بگیرید و اگر درخواست مبلغی کرد، پیش از گرفتن عکس آن را طی کنید، اول قیمت یک عکس را تعیین کنید و سپس به عکاسی بپردازید.

 

19- همه جا کاغذ توالت را با خود همراه داشته باشید

انتظار نداشته باشید همه دستشویی‌های در مراکش کاغذ توالت داشته باشند. بنابراین همیشه با خودتان کاغذ توالت همراه داشته باشید و همچنین برخی از مواد ضدعفونی کننده دست را نیز در اختیار داشته باشید. بسیاری از دستشویی‌های عمومی نیز هزینه کمی می‌گیرند، بنابراین قبل از استفاده از دستشویی این موضوع را بپرسید و بعد از آن که از دستشویی بیرون آمدید، پول بپردازد.

20- خرید سوغاتی از مراکش

چرم و فرش دو سوغات شناخته شده مراکش هستند. هم‌چنین عطرها، روغن‌ها و ادویه‌ها در این کشور مشهور هستند. در مراکش زعفران نیز خرید و فروش می‌شود که البته این ادویه برای ایرانی‌ها سوغاتی به شمار نمی‌آید زیرا کشور ایران خود صادر کننده زعفران است. به هر حال برای خرید زعفران در مراکش نیز باید از کیفیت بالای آن مطمئن شوید چون امکان تقلب در آن بسیار است.

21- این کشور بهشت عاشقان گربه ... و البته جهنم آنها است

گربه‌های بی‌خانمان همه جا در مراکش هستند. آنها فوق العاده زیبا هستند و عاشقان گربه از دیدن آنها بسیار لذت می‎‌برند. مردم مراکش به شیوه خود از گربه‌ها مراقبت می‌کنند و به آنها غذا می‌دهند. اگر به گربه‌ها حساسیت دارید، فراموش نکنید که داروهای ضدآلرژی را با خود همراه ببرید.

به طور کلی، مراکش کشوری زیبا است و البته نظیر برخی از کشورهای اسلامی، میزان احترام به زنان و حقوق ایشان، کمتر از احترام به مردان است. اما امیدواریم که این موضوع شما از سفر به این کشور زیبای آفریقایی نترساند چون تا زمانی که شما به طور کامل از محیط اطراف خود آگاه باشید و با ذهنیت و انتظارات درست برخورد کنید، می‌توانید یک تجربه فوق العاده داشته باشید. 

 

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط