فستیوال عکس لاگوس؛ داستانی تصویری از حقیقت آفریقا
1397/02/26 - 14:00 راهنمای سفر

فستیوال عکس لاگوس؛ داستانی تصویری از حقیقت آفریقا

نمایشگاه‌های عکس در فستیوال اخیر عکس لاگوس در سال ۲۰۱۷ نشانه‌هایی از پیشرفت و تکامل عکاسی در قاره آفریقا بودند. این فستیوال به ابزاری عالی برای نمایش حقایقی از تجربیات آفریقایی‌ها تبدیل شده بود. درنهایت، این فستیوال از نظر بصری نتایجی کاملا ارزشمند و تهییج کننده داشت. به‌علاوه این فستیوال سبب گسترش تلاش‌ها برای رونق صنعت عکاسی هنری در این قاره شد.

هشتمین فستیوال سالانه

هشتمین فستیوال سالانه عکس لاگوس بین ۲۴ نوامبر تا ۱۵ دسامبر شاهد حضور ۴۰ عکاس آفریقایی با حوزه فعالیت در قاره آفریقا و فراتر از آن بود. این فستیوال در مکان‌های هنری و عمومی مشهور شهر لاگوس برگزار شد و بازدیدکنندگان را به حضور در نمایشگاه‌ها، کارگاه‌های آموزشی و سخنرانی‌ها ترغیب می‌کرد.

رژیم‌های حقیقت

رویداد این سال با موضوع «رژیم‌های حقیقت» با هدف حمایت از افراد مشهور آفریقایی در دنیای هنر از طریق نمایش‌های عکاسی از حقیقت در جامعه همراه بود. منبع الهام این موضوع نوشته‌های آینده‌نگرانه روشنفکرانی چون نویسنده مشهور نیجریه‌ای، چینوا آچبه، جورج اورول، میشل فوکو، آلدوس هاکسلی و گوستاو فلوبر بود. این شخصیت‌های برجسته دنیای ادبیات و فلسفه از آثار خود در جهت جذب توجه جامعه نسبت به چگونگی بیان «حقایق» و استفاده از آن به نفع گروه کوچکی از جامعه و بی‌نصیب ماندن اکثریت مردم استفاده می‌کردند.

حتی یک نگاه اجمالی به داستان‌های قاره آفریقا از طریق عکاسی شما را با نمونه‌های فراوانی از سلطه «حقیقت ناقص» در جوامع آشنا می‌کند. علیرغم صداقت مسلم عکاسی، تصاویر بی‌طرف و غیرواقعی از حال و هوای اجتماعی-سیاسی و فرهنگی در قاره آفریقا موج میزند. به همین منظور، همان‌طور که آچبه معتقد بود: «اگر داستان کسی را دوست نداری، داستان خود را بنویس» یا آن حقیقت را با استفاده از عکاسی برای خود ثبت کن.

حقیقت آفریقا چیست؟

تا آنجایی که به عکاسی معاصر مربوط می‌شود، گاهی اوقات این‌طور به نظر می‌رسد که دنیا آفریقا را به‌عنوان یک قاره توسعه‌نیافته و رقت‌انگیز در تمامی جنبه‌های خود می‌بیند تا اینکه آن را با تنوع گسترده‌ای از داستان‌ها برای نَقل در داخل و خارج از این قاره مشاهده کند.

در سال ۲۰۱۷، موضوع رژیم‌های حقیقت، تحت نظارت هنرمند مشهور نیجریه‌ای در صنعت فشن «دورو اُلوُو» و رهبری «آزو نواگبوگو» موسس و مدیر بنیاد هنرمندان آفریقایی برگزار شد. نواگبوگو در مصاحبه‌ای با مجله نیویورک‌تایمز قدرت عکاسی را تایید کرد و اذعان داشت محبوبیت فزاینده داستان‌های آفریقایی در رسانه‌ها از این واقعیت نشات می‌گیرد که مردم بیشتری داستان‌های خود را روایت کرده و به انتشار و شکل‌دهی آن‌ها می‌پردازند. او افزود: «عکاسی سبب خلق نگاهی تحقیرآمیز از قاره آفریقا شده بود. عکاسی همچنین می‌تواند سبب برداشته شدن این تصور از آفریقا شود.»

فستیوال عکس لاگوس ۲۰۱۷ منجر به نقدهای مثبت فراوانی شد. موضوعات گذشته این فستیوال شامل مراسم مذهبی، نمایش‌ها، طراحی و روابط میان باورها، عکاسی و حقیقت و همچنین منازعه مدرن بود. این فستیوال همچنان تنها فستیوال عکس بین‌المللی در کشور نیجریه محسوب می‌شود.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط