زمان سفر به تایلند
1397/07/01 - 11:00 راهنمای سفر

بهترین زمان سفر به تایلند چه موقع از سال است؟(قسمت دوم)

برای خواندن قسمت اول اینجا کلیک کنید.

آگوست

آگوست معمولاً پرباران‌ترین ماه در سراسر تایلند است. پانچو، کفش‌های مقاوم در برابر لغزش، و چترهای خود را آماده کنید. کوله‌گردها حتماً باید از کاورهای ضد آب برای کوله‌های خود استفاده کنند. فهرستی از بهترین فعالیت‌هایی که در مکان‌های سرپوشیده انجام می‌شوند تهیه کنید؛ معبدها، موزه‌ها، گالری‌های هنری، و بازارهای متعدد بانکوک بهترین گزینه‌ها برای روزهای بارانی هستند.

دوازدهم آگوست روز تولد ملکه، روز مادر، و تعطیل رسمی است. اگر در ماه آگوست در پوکت باشید، شاهد جشنواره‌ی روح گرسنه (Por Tor) خواهید بود، جشنواره‌ای که در آن مردم به نیاکان خود احترام گذاشته و هدایایی را به ارواح تقدیم می‌کنند.

دوستداران غذا باید جشنواره‌ی غذای هواهین را به فهرست خود اضافه کنند، جشنواره‌ی تاب غول‌آسا در چیانگ ری نیز سنت‌های شگفت انگیز یکی از اقوام تایلندی را به نمایش می‌گذارد.

برای خرید بلیط هواپیما به فلایتیو مراجعه کنید.

سپتامبر

در ماه سپتامبر، به جز ساحل آندامان، باران در سایر مناطق کاهش می‌یابد – ساحل آندامان در این زمان بیشترین باران را دارد. در سراسر کشور آبشارها با آب فراوان جاری می‌شوند و رودخانه‌ها لبریز از آب هستند.

ماه سپتامبر معمولاً آغاز مسابقات قایق‌سواری با کرجی است که در بسیاری از رودخانه‌های کشور برگزار می‌شوند. معمولاً به خاطر جمعیت زیاد و شلوغی، بازی‌های جشنواره‌ای، وفور غذاهای خیابانی، و اجراهای سنتی، فضای هیجان‌انگیزی شکل می‌گیرد. فیتسانولوک، پتچابوری، سینگ بوری، نان، و سورات تانی تنها چند مورد از مکان‌هایی هستند که می‌توانید در آن‌ها به تماشای سنت‌های کهن بر روی آب بپردازید.

جشنواره‌ی بین‌المللی چندروزه‌ی رقص و موسیقی بانکوک با اجراهای موسیقی در سبک‌های مختلف، رقص، اپرا، باله و غیره، جمعیت زیادی را به خود جذب می‌کند. برای تجربه‌ی واقعاً غیرمعمول، از لام دوم یای در اوبون راتچاتانی دیدن کنید. هرساله هزاران میگوی کوچک از آب بالا می‌آیند و در امتداد ساحل رودخانه حرکت می‌کنند تا پیش از آنکه دوباره به آب بیفتند از کنار آب‌های خروشان عبور کنند.

اکتبر

مرکز، شمال و شمال شرق تایلند عمدتاً خشک هستند و دما شروع به کم شدن می‌کند. هرچند تقریباً تمام جزایر بارانی هستند. این زمان از سال برای بازدید از تمام مناطق بالای بانکوک، پیش از اینکه انبوه مردم به این مناطق سفر کنند، مناسب است. شهر پای، پاتوق محبوب جوانان در ماه اکتبر فوق العاده است.

همچنین در شمال، آتش‌بازی‌های ناگا در نونگ خای پدیده‌های عجیبی هستند که معمولاً در پایان ماه برگزار می‌شوند. گوی‌های مرموز آتش از رودخانه‌ی مکونگ بیرون می‌زنند، گفته می‌شود که این کار ناگای افسانه‌ای است. در ناخون پانوم، پایان چله ی بودائی با چراغانی کردن زیبای دسته‌ای از قایق‌ها جشن گرفته می‌شود. جشنواره‌های مختلفی در کشور به این مناسبت برگزار می‌شوند.

بسیاری از استان‌های جنوبی جشنواره‌های گیاهی بزرگ و رنگارنگی دارند، که برای دوستداران غذاهای بدون گوشت بسیار مناسب هستند. جشنواره‌ی غذاهای گیاهی پوکت بسیار مشهور است، و تشریفات خونین آن شامل ریاضت کشیدن و راه رفتن روی آتش می‌شود.

جشنواره‌ی لوئی روئا چائو له در کوه لانتا یک فرصت عالی برای شناخت بیشتر مردم موگن، که کولی‌های دریا نیز نامیده می‌شوند، است. بر اساس تقویم قمری، تاریخ‌ها تغییر می‌کنند. مردم قایق‌های خود را به آب می‌اندازند و به رقص و آواز سنتی می‌پردازند.

سیزدهم اکتبر برای بزرگداشت پادشاه محبوب پیشین، شاه بومیپول، تعطیل رسمی است. احتمال دارد این روز در سراسر کشور بسیار غم انگیز باشد. بیست و سوم ماه نیز به افتخار پادشاه سابق تایلند، شاه چولالونکورن، تعطیل رسمی است.

نوامبر

فصل خشک در بیشتر بخش‌های تایلند در جریان است، دمای هوا متوسط و آفتاب فراوان است. دوستداران ساحل علاوه بر کوه چانگ و سایر جزایر خلیج شرقی، از ساحل آندامان که در بهترین شرایط خود قرار دارد لذت می‌برند. با این حال خلیج غربی تایلند همچنان بارانی و توفانی است.

در اواسط نوامبر (تاریخ آن متغیر است) یکی از دوست‌داشتنی‌ترین جشنواره‌های تایلند برگزار می‌شود: لوی کراتونگ. در این جشنواره که در سراسر کشور برگزار می‌شود، قایق‌های کوچک زیبایی را به رودخانه می‌اندازند تا از ارواح آب تشکر کنند. شمال تایلند جشن دیگری را هم‌زمان با این جشن دارد که با نام یی پنگ شناخته می‌شود. چیانگ مای که به خاطر صحنه‌های دیدنی از فانوس‌های نورانی مشهور است، یکی از بهترین مکان‌ها برای تجربه‌ی این جشنواره است.

جشنواره‌ی فیل‌های سورین (هفته‌ی سوم نوامبر) که در اصل به عنوان راهی برای احترام به فیل‌ها پایه‌ریزی شد، صبحانه‌ی بزرگی را برای فیل‌ها فراهم می‌کند و نمایش‌های مختلفی را ارائه می‌کند. نمایش‌های صوتی و نورانی در خرابه‌های پراسات سیکورافوم را از دست ندهید. جشن غیرمعمول دیگری که محور آن حیوانات است، جشن میمون‌ها نام دارد که در شهر لوپبوری برگزار می‌شود. این جشن در آخرین یکشنبه‌ی نوامبر برگزار می‌شود و صحنه‌های عجیب و غریبی برای تماشا کردن دارد!

دسامبر

در ماه دسامبر به خاطر هوای عالی در سراسر کشور، گردشگری در تایلند در اوج خود قرار دارد. دمای هوا تا حد زیادی معتدل است و زیاد گرم یا زیاد سرد نیست. بارش باران بسیار اندک است و آفتاب خوبی در سواحل می‌تابد.

تعطیلات ملی مختلفی در این ماه وجود دارد. پنجمین روز ماه سالروز تولد شاه بومیپول، و همچنین زمانی است که مردم تایلند روز پدر را جشن می‌گیرند. دهم دسامبر روز قانون اساسی است.

برای دانستن تاریخ جنگ، هفته‌ی پل رودخانه‌ی کوای در کانچانابوری را (که در نوامبر یا دسامبر برگزار می‌شود) از دست ندهید. برای تجربه‌ی یک چیز نو و بدیع، از استان لوئی بازدید کنید؛ لوئی تنها استان تایلند است که در آن دمای هوا در فصل سرما می‌تواند به درجه‌ی انجماد برسد. میراث جهانی آیوتتایا و نمایشگاه صلیب سرخ نمایش‌های صوتی و نوری خیره‌کننده‌ای در میان ویرانه‌های باستانی برگزار می‌کنند. پتچابوری میزبان یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین جشنواره‌های موسیقی در سرزمین لبخندها است: جشنواره‌ی موسیقی کوه بزرگ.

کریسمس در تایلند چندان برجسته نیست، هرچند بسیاری از بازارها تزئینات آن را به فروش می‌رسانند. با این حال برای تجربه‌ی یک کریسمس تایلندی واقعی، به استان ساکون ناخون بروید. این استان که بیشترین جمعیت مسیحیان تایلندی را در خود جای داده است، بین روزهای بیست و سوم تا بیست و پنجم ماه، یک نمایش خیره‌کننده از ستاره‌ی کریسمس همراه با فعالیت‌های فرهنگی و مذهبی مختلف دارد. و البته، سال نو در سراسر سرزمین لبخندها بسیار مورد توجه و چشمگیر است.

چه زمانی به تایلند سفر نکنیم؟

با وجود چنین برنامه‌ی گسترده‌ای از رویدادها در طول سال و فصل‌های مختلف و وابستگی شرایط آب و هوایی به منطقه، واقعاً هیچ زمانی برای بازدید از تایلند بد نیست. هرچند برخی اوقات برای بازدید از برخی مناطق بهتر هستند.

در مناطق شمالی ممکن است سیل‌های غافلگیرکننده، آب‌گرفتگی جاده‌ها و گل و لای زیاد در فصل بارانی رخ دهد. در ماه‌های اکتبر و نوامبر عموماً بهتر است از رفتن به جنوب اجتناب کنید، و جزایر سیمیلان بین ماه‌های نوامبر و مارس بسته است. در ماه‌های ژوئن و جولای از رفتن به کوه چانگ و ساحل آندامان خودداری کنید. باران و توفان‌های سنگین همراه با تلاطم دریا به این معناست که بهترین تجربه را در این مناطق نخواهید داشت.

فصل گرما در مرکز تایلند و ایسان می‌تواند سخت و ناراحت‌کننده باشد، در حالی که فصل سرما در شمال تایلند ممکن است برای برخی افراد کمی بیش از اندازه سرد باشد. فصل به اصطلاح سوزان در چیانگ مای معمولاً بین ماه‌های فوریه و آوریل، و با آمدن دود غلیظی در هوا رخ می‌دهد و کیفیت‌ها به شکل قابل‌توجهی کاهش می‌یابد.

به طور طبیعی سفر کردن در فصل‌هایی که گردشگری در اوج خود قرار دارد، گران‌تر از سایر اوقات است. اگر می‌خواهید هزینه‌های خود را پایین نگه دارید، در فصل‌های کم رونق به این کشور سفر کنید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط