حیات‌وحش فوق‌العاده اسپانیا
1397/01/08 - 11:00 راهنمای سفر

راهنمایی برای دیدن حیات‌وحش فوق‌العاده اسپانیا

اسپانیا با توجه به تنوع جغرافیایی و حفاظت خوب از محیط زیست به بهترین کشور اروپا در زمینه‌ی تنوع زیستی و حیات ‌وحش تبدیل شده است. این کشور بیشترین تعداد ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره را داراست و در حفاظت از گونه‌های در خطر مانند "خرس قهوه‌ای" و "گربه‌ی وحشی ایبِری" قدم‌های بسیار خوبی برداشته است. با ما همراه باشید تا به دیدار بهترین‌های حیات وحش اسپانیا برویم.

 

برای خرید بلیط هواپیمای اسپانیا به فلایتیو مراجعه کنید.

نهنگ‌ها و دلفین‌ها

جزایر قناری (Canary Islands) در سواحل غربی آفریقا، یکی از مهمترین مناطق دریانوردی در جهان و منطقه‌ای عالی برای تماشای نهنگ‌ها و دلفین‌ها است. همراه یک حرفه‌ای دل به دریا بزنید و البته مراقب باشید زیاد از ساحل دور نشوید. احتمالاً گونه‌های مختلف پستانداران دریایی از جمله دلفین، نهنگ خلبان و نهنگ عنبر را خواهید دید. یکی از بهترین مکان‌ها برای دیدن این موجودات، سواحل جنوب-غربی جزیره تِنِریف (Tenerife) و اطراف جزیره لا گومِرا (La Gomera) است. البته سواحل قناری تنها مناطق اسپانیا نیستند که می‌توانید شاهد این موجودات باشید. پستانداران دریایی را می‌توان در بخش‌های شمالی آستوریاس (Asturias)، گالیسیا (Galicia)، باسک (Basque) و همچنین جزایر بالِئاری (Balearic Islands) در دریای مدیترانه نیز مشاهده کرد.

 

خرس‌های قهوه‌ای

خرس‌های قهوه‌ای در کوه‌های کانتابِریا (Cantabrian Mountains) و پیرنه (Pyreness) در شمال اسپانیا زندگی کرده و از سال 1973 به عنوان یک گونه در خطر انقراض تحت حفاظت قرار گرفتند. اقدامات حافظتی به وسیله سَمَن‌ها (سازمان‌های مردم‌نهاد) مانند سازمان خرس قهوه‌ای (Fundacion Oso Pardo) انجام شده و موفقیت‌های زیادی به دست آورده است. در طی ده سال گذشته تعداد خرس‌های قهوه‌ای در این مناطق همواره افزایش پیدا کرده و شرکت‌های اکوتوریسم مختلفی تورهای تماشای خرس را همراه با یک راهنمای زبده به گردشگران پیشنهاد می‌کنند که هدف اصلی آن‌ حفاظت و حراست از حیات وحش است.

 

گربه‌ی وحشی ایبِری

گربه‌ی وحشی ایبِری (Iberian Lynx) یکی از گربه‌سانان بسیار در خطر است که به لطف برنامه‌های حفاظتی و پرورشی دولت اسپانیا، جمعیت این‌گونه در خطر کم‌کم افزایش‌یافته است. جمعیت این‌گونه از صد عدد در سال 2002 به بیش از چهارصد عدد در سال جاری رسیده است. برنامه‌های حفاظتی شامل پرورش و زادآوری گربه‌های بزرگ در اسارت و سپس رهاسازی آن‌ها در طبیعت است. راهنمایان متخصص اکوتوریسم تورهای بازدید ازاین‌گونه در پارک ملی دونانا (Donana National Park) و مناطق حفاظت‌ شده مانند سیِرا مورِنا (Sierra Morena) در جنوب اسپانیا را برنامه‌ریزی و اجرا می‌کنند. شما همچنین می‌توانید برای دیدن این گربه زیبا به یکی از مراکز نگهداری آن در باغ‌وحش‌ و باغ‌های گیاه‌شناسی "Jerez de la Frontera" مراجعه کنید.

 

گرگ‌های ایبِری

گرگ ایبری گونه‌ای خاکستری رنگ است که در شمال-غرب اسپانیا و شمال پرتغال پیدا می‌شود. بررسی‌ها تعداد کنونی این گونه را بیش از دو هزار عدد ارزیابی کرده‌اند. شکار در پرتغال ممنوع است اما در اسپانیا با شرایط خاصی قانونی می‌باشد. این ممنوعیت نسبی موجب ایجاد مشکلاتی از جمله فروش مجوزهای شکار و فسادهای مالی شده است. در گذشته گرگ‌ها در سراسر اسپانیا زندگی می‌کردند تا اینکه ژنرالی به نام "Francisco Franco" در دهه‌های پنجاه و شصت میلادی برنامه‌ای را برای کشتار حیوانات شروع کرد که باعث کاهش شدید جمعیت گرگ‌ها و محدود شدن قلمرو این حیوانات باهوش به مناطق شمال‌-غرب کشور شد. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از گرگ‌ها در رشته ‌کوه‌های "Sierra de la Culebra" زندگی می‌کنند.

 

زندگی پرندگان

اسپانیا با توجه به دارا بودن گونه‌ها و زیست‌گاه‌های مختلف هرساله تعداد زیادی از پرنده‌شناسان و علاقه‌مندان به پرنده‌نگری را جذب می‌کند. در زمستان که پرندگان مهاجر از اروپا به سمت آفریقا پرواز می‌کنند گونه‌های مختلفی از پرندگان آبی را می‌توان در تالاب‌های پارک ملی دونانا یافت. البته این مناطق محل زندگی گونه‌های بومی از جمله "شاه‌باز اسپانیایی" (Spanish Imperial eagle)، گوزن قرمز (Spanish red deer) و گرازهای وحشی نیز هستند. علاوه بر این گونه‌های کوهی را می‌توان در کوهستان‌های  "Picos de Europe"، پیرنه و رشته‌ کوه‌های مرکزی اسپانیا یافت. برنامه‌های حفاظتی زیادی هم برای کرکس‌های این کشور در آستوریاس انجام شده است. شاه‌باز اسپانیایی را می‌توان در "لا مانچا" (Castilla-La Mancha) که دارای چندین مرکز زیستی و نگهداری است نیز مشاهده کرد.

 

فصل گاو بانگی (Stag Rutting)

در ماه‌های سپتامبر و اکتبر می‌توانید شاهد این دوره‌ی خاص از فصل جفتگیری حیوانات در اسپانیا باشید. بهترین مناطق برای مشاهده قدرت‌نمایی و شنیدن گاوبانگ نرها رشته کوه‌های تولِدو (Toledo Mountains) در نزدیکی مادرید و پارک ملی کابانِروس (Cabaneros National Park) هستند.

 

زندگی دریایی

اسپانیا چندین سایت غواصی فوق‌العاده دارد. یکی از مشهورترین آن‌ها در منطقه‌ی به هم پیوستن دریای مدیترانه به اقیانوس اطلس قرار دارد. این منطقه در نزدیکی جبل طارق در سواحل جنوبی اسپانیا است. جایی که می‌توانید وال‌ها و بسیاری پستانداران بزرگ دریایی را مشاهده کنید. جزایر مِدِس (Medes Islands) مجموعه‌ای از هفت جزیره کوچک و صخره‌ای در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل کاتالونیا هستند. این جزایر به داشتن مناطق عالی برای غواصی معروفند. جزایر قناری نیز در طول سال شرایط آب و هوایی عالی و گرم‌ترین آب‌های اسپانیا را دارند. این جزایر از چشم‌اندازهای فوق‌العاده‌ای در زیر آب برخوردارند و اولین موزه زیرآبی اروپا نیز در نزدیکی این جزایر راه‌اندازی شده است.و panish red deer)یagle)Tان بومی از جمله  در تالاب‌های پارکد ر شد. کرده و جمعیت گرگ‌ها را ه

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط