why-do-airplanes-still-have-ashtrays
1395/07/19 - 13:02 راهنمای سفر

چرا هواپیماها زیرسیگاری دارند، اما سیگار کشیدن در آن ممنوع است؟

برای اینکه به این سوال پاسخ دهیم، اول از همه باید به دنبال جوابی برای این سوال باشیم که اصلا چرا سیگار کشیدن در هواپیما ممنوع است؟

از نظر تکنیکی شما می توانید در هواپیما سیگار بکشید، چون هوای هواپیما دائما در حال عوض شدن است. حجم هوای داخل هواپیما از طریق دستگاه فشار هوا موتور هواپیما، هر 2 یا 3 دقیقه به طور کامل عوض می شود و جریان هوا داخل کابین هواپیما را امکان پذیر می کند.

به همین خاطر مسئله ای که باعث ممنوعیت سیگار کشیدن در هواپیما می شود بیش از اینکه به دلایل امنیتی برای پرواز برگردد، به سلامت جان مسافران مربوط می شود. از آنجا که تمام مسافران سیگاری نیستند و مجبورند در فضای محدودی کنار هم قرار گیرند، سیگار کشیدن باعث استنشاق دود سیگار توسط افراد غیرسیگاری می شود و سلامتی آنان را به خطر می اندازد.

به همین خاطر بیش از هر چیز دیگری، از نظر اخلاقی درست نیست که همسفران خود در هواپیما را در معرض دود سرطان زا سیگار قرار دهیم.

 

اما چرا با وجود ممنوع بودن سیگار کشیدن در هواپیما، هواپیماها زیرسیگاری دارند؟

احتمالا شما هم بارها هنگامی که سوار هواپیما شده اید و به دستشویی رفته اید متوجه زیر سیگاری تعبیه شده کنار قسمت روشویی در دستشویی شده اید. شاید بعضی ها مانند خود من فکر کنند این زیرسیگاری ها از زمان قدیم که سیگار کشیدن در هواپیما مجاز بود برای هواپیماهای قدیمی تعبیه شده اند و تاکنون باقی مانده اند. اما جالب است بدانید علاوه بر هواپیماهای قدیمی، هواپیماهای جدیدی هم که ساخته می شوند ملزم به تعبیه زیرسیگاری در دستشویی هواپیما هستند. بله، این یک قانون است!

قانون سازمان هوانوردی فدرال درباره این مسئله می گوید: «صرف نظر از اینکه سیگار کشیدن در تمام هواپیما ممنوع باشد یا در قسمتی از آن مجاز، تمام سرویس های بهداشتی در هواپیما باید مجهز به زیرسیگاری کنار درب دستشویی باشند. همچنین زیرسیگاری ها باید به گونه ای و جایی تعبیه شوند که به آسانی، از داخل کابین توسط مسافران دیده شوند.»

سازمان FFA معتقد است مسافرانی که به نیکوتین اعتیاد دارند ممکن است به صورت بالقوه قانون را زیر پا بگذارند و در هواپیما سیگار بکشند. به همین خاطر باید جایی برای انداختن ته سیگار آنها تعبیه شود تا این موضوع موجب خطر و آتش سوزی در هواپیما نشود.

نگرانی های سازمان FFA با توجه به تجربه پرواز Varig Flight 820 در سال 1973 تا حد زیادی طبیعی است. در این پرواز یکی از مسافران قبل از اینکه سیگار خود را خاموش کند، آن را به داخل دستشویی انداخت و باعث آتش گرفتن و سقوط هواپیما شد. این اتفاق جان تمام 123 سرنشین هواپیما را گرفت.

جالب است بدانید که هنوز هم اتفاقاتی از این دست در بعضی از هواپیماها می افتد. همین سال گذشته در یکی از پروازهای هواپیمایی آلاسکا، یک استاد دانشگاه مشغول سیگار کشیدن روی صندلی خود در هواپیما شد و پس از رسیدن به مقصد توسط پلیس فرودگاه دستگیر شد.

پس خیلی دور از ذهن نیست که قانونی برای تعبیه زیرسیگاری در هواپیما وجود داشته باشد. چون بعضی مسافران غیر پیش بینی پذیرتر از آن هستند که با یک قانون ساده منع سیگار کشیدن در هواپیما بتوان آنها را کنترل کرد.

به کانال تلگرام فلایتیو بپیوندید.

اگر قصد خرید بلیط هواپیما یا بلیط چارتر دارید، فلایتیو بهترین خدمات را به شما ارائه می دهد.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط