بلژیک گردی
1397/08/10 - 15:00 راهنمای سفر

چرا هر فردی باید حداقل یک بار در طول زندگیاش از بلژیک دیدن کند

بلژیک کشوری است کوچک که وسط آلمان و فرانسه قرار گرفته است و مردمانی متواضع دارد. بلژیک معمولا به عنوان کشوری در مسیر مسافرت برای توریست‌های کوله به پشت شناخته می‌شود. این دیدگاه اشتباه است، نه تنها به این دلیل که بروژ شهری افسانه‌ای است بلکه شکوهی قرون وسطی‌ای دارد که شهر از آن برخاسته و فرهنگ بسیار متنوعی دارد. در اینجا دلایلی که دیگر مسافران باید آواز ستایش این سرزمین را بخوانند را می‌بینید.

بلژیک، نامی رومانتیک و شاعرانه نیست، اما هروقتی که این نام گفته می‌شود صدایی در گوشم، طنینی در قلبم به وجود می‌آید که شباهتی به هیچ مجموعه‌ای از هجاها، هرچند شیرین یا کلاسیک، که تولید می‌شود نیست. بلژیک! شارلوت برونته زمانی ساکن این شهر بود و چنان توصیفی از دیدگاه شخصیت اولین رمانش «ویلیام کریمسورث» از بلژیک می‌کند که هر خواننده‌ای را مایل به دیدن این کشور می‌کند.

برای خرید بلیط هواپیما مشهد به فلایتیو مراجعه کنید.

پایتخت این کشور آینده عرصه بین‌المللی هنر است

بروکسل اغلب به عنوان برادر بروکراتیک اروپایی آنتروپ شناخته می‌شود ولی درواقع چنین نیست، بروکسل توانسته اعتباری به عنوان چهره‌ای در عرصه هنر جهانی به دست بیاورد و در همین راستا نمایشگاه هنری مستقل برای اولین بار در خارج از نیویورک در سال 2016 در بروکسل برپا شد تا این شهر به عنوان یکی از بنیان‌گذاران این نمایشگاه را شناخته شود. درحالی که گالری‌های گران‌قیمت در پایتخت بلژیک نیز شروع به فعالیت کرده‌اند، به تازگی هنرمندان بین‌المللی، این شهر را به عنوان خلوتگاهی راحت و کمتر شلوغ نسبت به پاریس و یا لندن که در مرکز اروپا نیز هست در نظر گرفته اند. در عین حال، فضاهای کار جدی مانند لابراتوار هنر Wiels و لابراتوار MIMA (که بر موضوعی به نام «فرهنگ 2» تمرکز دارد) وضعیت موجود در جهان هنر را به چالش می‌کشند این در حالی است که حرکت‌های مدرن به بخشی از فرهنگ شهر تبدیل شده و جریان اصلی فرهنگ شهر را دردست گرفته است.

گرایش‌های بروگاندی* بلژیک

*بروگاندی: بخش شرقی و قدیمی فرانسه که فرهنگی آلمانی دارد و به خاطر نوشیدنی‌هایش معروف است (توضیح مترجم)

درحالی که قیمت وافل، قهوه و سیب‌زمینی سرخ‌شده در بلژیک مناسب است اما قیمت صنایع غذایی همواره در حال کاهش است. شاید دلیل آن تاثیر همسایگان جنوبی باشد، بلژیکی‌ها به غذاهای باکیفیت علاقه دارند و برایشان مهم نیست که چقدر زمان و انرژی صرف این کار می‌کنند. غذاهای سنتی بلژیک مانند carbonnade flamande (تاس‌کباب پخته شده در نوعی سرکه) و waterzooi (مرغ یا ماهی که با سبزیجات و سیب‌زمینی سرو می‌شود) جزو غذای اصلی بسیاری از رستوران‌ها است و هر جا که باشید حتما در نزدیکی یکی از این رستوران‌های خوب هستید.

در سال‌های اخیر شهر گنت توانسته در عرصه رستوران‌های بین‌المللی جایی برای خودش باز کند. این پیشرفت را مدیون نوآوری سه آشپز گنتی به نام «فلمیش فودیز» است. مرکز غذاهای گیاهی اروپا دیگر بر اساس ستاره میشلان رتبه‌بندی نمی‌شود. به جای سفره‌های سفید رنگ و کلاسیک، دکور اینجا (فلمیش فودیز) در فضایی صنعتی قرار گرفته و رتبه بالای خود را از سبزیجات محلی و ترکیبات غذایی سالم گرفته است. با این وجود رستوران‌هایی مانند اولی سولنار پوبلیک وجود دارند که این ستاره را دریافت کرده‌اند و یا رستوران کوب دسرامولت جایزه جهانی برای نان ویژه‌ای که در رستوران و در تنور چوبی طبخ می‌شود دریافت کرده‌ است.

مساحت کشور

مزایای مساحت کم کشور بلژیک واضح است: سفرهای کوتاه‌تر، هزینه‌های کمتر سفر و زمان بیشتر برای بازدید از مکان‌هایی که می‌خواهید. از بروکسل تا لیژ، از آنتروپ تا گنت، هیچ کدام از این مسیرهای مهم بلژیک بیشتر از یک ساعت و نیم با قطار طول نمی‌کشد. درواقع، بهترین روش سفر به بلژیک سفرهای یک روزه به شهرهای مختلف آن است، غرق شدن در محیط مد روز آنتروپ یا محیط چند فرهنگی بروکسل و در نهایت استراحت در سواحل یا جنگل‌های آردنس برنامه این سفرها می‌تواند باشد.

چیزهای زیادی در مورد تاریخ بروژ وجود دارد

به عبارتی دیگر یکی از ویژگی‌های بلژیک حفظ کامل نمادهای قرون وسطی است. همه به نوعی حداقل تصویری از بروژ دیده‌اند، خانه‌های قدیمی، کوچه‌های سنگفرش و کانال‌های تودرتو همه ویژگی‌های شهری بروژ است. تمام هسته اصلی شهر جزو میراث جهانی یونسکو است و به اصطلاح بروژ را «ونیز شمال (اروپا)» می‌نامند. با این جذابیت و شهرت، تصویر این شهر قدیمی بر دیگر شهرهای بلژیک سایه انداخته است.

اگر با قطار در حدود 20 دقیقه از گنت دور شوید به سه‌گانه پرطرفدار تاریخی برج­­های دوره گوتیک می­رسید. کاخ سلطنتی قرن 17می بروکسل مشهور به این است که بازدیدکنندگان را به دنیایی دیگر می­برد. فضایش چنان بر ویکتور هوگو تاثیر گذاشت که بیت شعری در این باره گفت و آن را «رویایی پیچیده که با خیال شاعرانه ساخته شده». صومعه شهر دانشجویی لوون و روستای عجیب کنار آن تقریبا باعث می­شوند که آرزو کنید چند صد سال به عقب برگردید و به عنوان اولین گروه از فمنیست­های بلژیک به کلیسایی غیرمذهبی بپیوندید و حتی شهر بندری آنتروپ حق دارد به افسانه­های فولکوریک زیبا و تاریخ موفقیت­های دریایی خود افتخار کند.

حس طنز بلژیکی

طنز بلژیکی با تکیه بر ترکیبی از طنز سورئال و شوخی با فرهنگ خود قصد دارد وجوه دیگری از چیزها را به چالش بکشد. همین که مجسمه پسربچه­ای در حال ادرار کردن در آب را به عنوان نشان ملی خود قرار داده­اند گویای همه چیز است (مجسمه­ای که چنان مورد احترام است که لباس­های فاخر برای آن تدارک دیده­اند و به تازگی موزه­ای از لباس­های این مجسمه افتتاح شده است) در همین راستا پروژه­های معاصری مانند «خانه­های زشت بلژیکی» (چون اکثر خانه­های بلژیک افتضاح هستند) و فیلم سال 2016 به نام «پادشاه بلژیک»، فیلمی کمدی که به تقسیم نژادی فلمیش و والوون می­پردازد، از این دست شوخی­ها هستند. بله، اینجا هم خطوط قرمز وجود دارد، در واقع شوخی با سیاستمداران و شهردار باعث ناراحتی آن­ها می­شود اما چه راه بهتری از این که با نواقص کمی برخوردی طنز داشته باشیم.

تاثیر هنرمندان جهانی بلژیک

نقاشی «این یک چپق نیست» اثر هنرمند مشهور سوررئال رنه ماگریت که نقاشی یک چپق است و  ویژگی‌های خانه‌های بروکسلی که باید آرام و نورگیر با موزایک‌کاری، منحنی­های ظریف و چیدمانی تزیینی دکور شده باشد. بروکسلی­هایی مانند رنه ماگریت و ویکتور اورتا تاثیری ماندگار بر روی پایتخت بلژیک گذاشته­اند. هر دو در زمینه خود پیشگام بودند، ماگریت پدر سبک نقاشی سورئال است و اورتا معماری نوآر را به دنیا معرفی کرده است. روحیه منحصربه­فرد ماگریت در موزه هنری و بیشتر در کلکسیونی در خانه سابق خود نمایش داده می­شود و چهار خانه از طراحی‌های ویکتور اورتا در شهر مانند مرواریدی می­درخشند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط