11 دلیل برای دوست داشتن مردم صربستان
1396/11/04 - 13:00 راهنمای سفر

11 دلیل برای دوست داشتن مردم صربستان

صربستان کشوری با طبیعت زیبا، زندگی پرشور و تاریخی به یادماندنی است، اما اکثر مردم که به این کشور سفر می‌کنند بهترین خاصیت کشور را مردم صرب می‌دانند. صربستان کشوری بوده که در دو دهه اخیر مشکلات فراوانی داشته و جامعه بیرونی دید خوبی به این کشور نداشته است، اما برخلاف تصورات مردم صربستان مردمی بسیار خوب و خون‌گرم هستند. با فلایتیو همراه باشید تا سفری به قلب این کشور بکنیم و از مردمش برایتان بگوییم.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل به فلایتیو مراجعه کنید.

 

شوق

می‌توان به صربستانی‌ها چیزهای زیادی را نسبت داد اما به هیچ‌وجه نمی‌توان آن‌ها را به این متهم کرد که شور و شوق ندارند. صرب‌ها برای علاقه‌هایشان هرکاری می‌کنند و حاضر هستند مشکلات را در راه رسیدن به چیزهایی که به آن اهمیت می‌دهند به جان بخرند. حتی اگر شما کمی زمان با مردم بلگراد، ناوی ساد و نیس بگذارنید ممکن است همین حس را از مردم دریافت کنید و به نوعی انگار واگیردار است. همچنین این بدین معناست که اگر با صرب‌ها وارد بحث شوید و با آن‌ها سر یک موضوع فکری مخالفت کنید مطمئن باشید پیروز بیرون نخواهید آمد و آن‌ها تا پای پیروزی پافشاری خواهند کرد!

 

خلاقیت

به دلایلی که هنوز مشخص نیست و برای ما نیز پوشیده است، نمی‌دانیم چرا به کشور صربستان و شهر بلگراد به عنوان یک شهر پر از افراد خلاق و خوش‌ذوق نگاه نمی‌شود. این شهر در طول تاریخ خود پر از موزیسین، هنرمند و نویسنده بوده و هنوز هم هست. همه این افراد در کنار یکدیگر به فعالیت مشغول هستند و تلاش می‌کنند در یکی از خلاق‌ترین شهرهای کره زمین به دنبال آثار تازه باشند. یک رابطه جذاب میان تمامی هنرمندان و فعالان خلاق به وجود آمده و به عنوان مثال در بعضی موارد نقاشان به موزیسین‌ها کمک می‌کنند و بالعکس آن نیز رخ خواهد داد. اگر در بلگراد بودید، حتما سری به رویدادهای فرهنگی مانند یک گالری نقاشی یا یک کنسرت موسیقی زنده بزنید.

 

حس طنز تلخ

ممکن است مردم یک کشور خاص را به عنوان مردمی با حس طنز تلخ بشناسید. انگلیسی‌ها خود را ازین دسته می‌دانند و شاید فکر کنید ما ایرانی‌ها نیز این‌گونه هستیم و یک طنز تلخ در وجودمان نهفته است. اما می‌توان گفت مردم صرب نیز طنازان عجیبی هستند. این مردم از هر شرایطی توانایی ساختن یک جوک سیاه و نگاه خنده‌آمیز به شرایط مختلف را دارند. به عنوان مثال یک بار یک صرب پیر گفت : «زندگی سخت است، اما هنگامی که به نیمه پر لیوان نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که حداقل کوتاه است.» خود این جمله مطمئنا می‌تواند کل مسئله را خلاصه کند.

 

رک بودن

ممکن است برخی از ما یا افرادی که ملاقات کرده‌اید و می‌شناسید افراد رکی باشند، اما عموما آن‌ها شخصیتی خاص در ذهنتان هستند. همیشه این مسئله وجود دارد که اکثریت آدم‌ها رک نیستند و سعی می‌کنند حرف‌هایی که ممکن است معمول نباشد را در لفافه بگویند یا کمی تعارف داشته باشند. اما مردم صر این‌گونه نیستند. اگر نظری داشته باشند با رک بودن تمام آن را منتقل می‌کنند و سعی می‌کنند با شما صادق باشند. اگر یک مرد یا زن صرب کسی را دوست داشته باشد ابتدا که با جرات تمام آن را منتقل می‌کند و اگر جواب مثبت نگیر زمین و زمان را با هم تلفیق می‌کند که جواب شخص را برگرداند. آن‌ها رک هستند و روی حرفشان می‌مانند.

 

محکم بودن

مطمئنا اگر آدم محکم و قوی نباشید نمی‌توانید از تعداد بی‌شماری جنگ و کشمکش داخلی سالم بیرون بیایید. مردم صرب حدودا یک دهه با رژیم میلوشویچ این مشکل را داشتند. رژیم کشور یک دهه اشتباهات مختلف را تکرار می‌کرد و تمیزکاری آن و کشیدن سختی آن به عهده مردم کشور بود. همین مشکلات بود که باعث شد در سال 1999 بسیاری از مردم معمولی صرب توسط ناتو بمباران شوند، اما با این همه آن‌ها از پس این مشکلات برآمدند. شاید فکر کنید آن‌ها به داخل پناهگاه رفتند و مخفی شدند اما این چنین نبوده است. آن‌ها به پشت بام خانه‌هایشان رفتند، بساط باربیکیو را راه انداختند و تیشرت‌هایی با طرح سیبل و هدف رویشان پوشیدند. اگر به این محکم بودن و سخت بودن نمی‌گویید نمی‌دانم پس استاندارد شما چیست!

 

مهمان‌نوازی

منطقه بالکان به عنوان یک منطقه مهمان‌نواز شناخته می‌شود و صرب‌ها هم در همین سبد از آدم‌ها قرار می‌گیرند. اگر انقدر خوش شانس بوده‌اید که یک فرد محلی و یکی از اهالی مثلا بلگراد شما را به خانه‌اش دعوت کرده مطمئن شوید که یک روز کامل غذا نمی‌خورید و بعد به مهمانی می‌روید. این افراد شما را به خوردن مقدار فراوانی غذا و نوشیدنی دعوت می‌کنند و مطمئنا آنقدر میل خواهید کرد که دیگر چیزی باقی نماند و باید چیزی باقی نماند. این چیز مشترک است و موقعیت مالی میزبان اصلا مهم نیست، چون همیشه به مهمان خود احترام می‌گذارند. این افراد همه کار می‌کنند تا شما حس خوبی داشته باشید و به شما حس بدی به هیچ‌وجه دست ندهد. این را مهمان‌نوازی معمولی نمی‌توان دانست و می‌توان به آن برچسب بیش از اندازه است، اما این در خون صربستانی‌هاست.

 

انرژی بی‌پایان

شاید غذاها باشند که چنین انرژی را به ارمغان می‌آورند صرب‌ها تمام روز پر انرژی خواهند بود و هیچ‌گاه آن‌ها را خسته نخواهید دید. ممکن است یک شب کامل تا صبح با اهالی شهر بیرون باشید و به کافه‌ها سر بزنید و اینور و آنور بروید و صبح فردا بیدار شوید و خستگی تا حد مرگ در بدنتان موج بزند، اما ناگهان دوست صرب خود را خواهید دید که پر از انرژی و سرحال بیدار شده و به شما پیشنهاد یک قدم زدن صبح‌گاهی را می‌دهد یا از شما می‌خواهد که برای صرف صبحانه با هم به طبیعت بروید. حتی تصور آن هم ممکن است سخت باشد!

 

آن‌ها ساده و زیبا هستند

نمی‌خواهم به ظواهر اهمیت دهم و بحث را به زیبایی‌های ظاهری بکشانم اما شاید کمی کم‌لطفی باشد که به این مسئله اشاره نکنیم که چقدر مردم صربستان زیبا و خوشرو هستند. مردم به ظاهر خود اهمیت می‌دهند و ممکن است در خیابان راه بروید و فکر کنید که مردمی که روبروی شما در حال قدم زدن هستند داخل یک کت‌واک قرار دارند. همه چیز صورتشان کاملا زیباست و توجه خاصی به جزئیات ریز استایل و پوششان دارند. اگر احساس می‌کنید فردی خوش‌پوش و خوش‌چهره هستید ممکن است با قدم زدن در شهر کمی به خود شک کنید!

 

هوش فراوان

اگر به بحث‌های پرشور و پرچالش در مورد فرهنگ، فلسفه و ازین قبیل موضوعات علاقه‌مند هستید، مطمئنا صربستان را دوست خواهید داشت. البته این بدین معنا نیست که بتوانید با هر شخصی در خیابان در مورد تئوری‌های هگل صحبت کنید اما اگر پا به یک کافه یا جایی فرهنگی بگذارید با یک طبقه از افراد بسیار باهوش و خوش‌سخن مواجه خواهید شد و حجم عظیمی از بحث‌ها را با چشمان خود خواهید دید. مطالعات خود را قبل از سفر به کشور کامل کنید چون مطمئنا خوب نیست که بدون اطلاعات کافی وارد یک بحث سنگین شوید و مطمئن باشید که مردم صرب مطالعاتشان را انجام داده‌اند.

 

غرور

غرور بیش از اندازه ممکن است عنصر خوبی در شخصیت شما نباشد اما همچنان مهم است که به تاریخ و ملت خود افتخار کنید و به آن غرور داشته باشید. صرب‌ها اهمیت فراوانی به کشور و مملکت خود می‌دهند. ممکن است در طول تاریخ این مردم جواب خوبی ازین غرور نگرفته باشند اما یک حجم عظیم و عجیب از غرور میان مردم موج می‌زند و تغییر نخواهد کرد. مردم انتقادپذیر هستند و خودشان ممکن است هر روز به مسئولیت و دولت و سیاست‌های کشور غر بزنند و آن را زیرسوال ببرند اما اگر یک شخص خارجی بدون دلیل درست بخواهد این کار را انجام دهد، آن‌ها آماده هستند تا آن شخص را به چالش بکشند و نظراتش را زیرسوال ببرند. غرور یک چیز ضروری برای این مردم است.

 

صرب‌ها و عشق مهمانی

همانطور که گفتیم، دانایی بالایی در مردم وجود دارد، مردم خلاق هستند و در عین حالی که انرژی و شوق در آن‌ها موج می‌زند، آرامش درون هم حس می‌شود. ممکن است شما هم گاهی اوقات این حس به سرتان بزند که یک شب به مهمانی بروید و کمی خوش بگذارنید اما باید به شما بگویم مردم صرب هر شب این کار را می‌کنند. شب برایشان دیر شروع می‌شود و دیر هم به پایان می‌رسد. مردم صرب می‌دانند چطور خوش بگذارنند و یک دلیلی وجود دارد که بلگراد به عنوان یکی از پایتخت‌های زندگی شبانه انتخاب شده است.

 

مطالب مرتبط