تکس فری Tax Free چیست؟ بررسی قوانین و نکات مربوط به آن

تکس فری

آیا تاکنون چیزی راجع‌به تکس فری شنیده‌اید؟ سیستمی که باعث می‌شود در سفرهای خارجی بتوانید بدون پرداخت مالیات خرید کنید. تصور کنید چنین چیزی چقدر می‌تواند هزینه سفر را کاهش و لذت خرید کردن را افزایش دهد!

تکس فری که در فارسی معاف از مالیات معنا می‌شود، در بسیاری از کشورهای توریستی دنیا فعال است و مسافران و توریست‌ها می‌توانند بدون پرداخت مالیات خرید کنند.

در این مطلب از فلایتیو قصد داریم تکس فری و نکات مربوط به آن را بررسی کنیم. بنابراین اگر دوست دارید بدانید که این سیستم چه قوانینی دارد در چه کشورهایی فعال است و چگونه باید از آن استفاده کنید تا انتها با این مطلب همراه باشید.

تکس فری چیست و چه کاربردی دارد؟

فروشگاه تکس فری

ساده‌ترین تعریفی که می‌توانیم از تکس فری ارائه دهیم، خرید معاف از مالیات است. این سیستم مختص مسافران خارجی و توریست‌ها است؛ مخصوصاً مسافرینی که مدت زمان اقامت آن‌ها در کشور مقصد کم باشد. با استفاده از این سیستم مسافران برای خرید‌هایشان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت نمی‌کنند.

این سیستم علاوه‌بر این‌که به نفع گردشگران است، برای صنعت توریسم کشور مقصد نیز مزایایی مهمی دارد. مهم‌ترین مزیت آن جذب گردشگر و رونق گرفتن صنعت توریسم است. در کشور ترکیه مغازه‌ها و فروشگاه‌های بسیار زیادی وجود دارند که خدمات تکس فری را ارائه می‌دهند.

برای رزرو: بلیط هواپیما استانبول را از فلایتیو مشاهده کنید.

این فروشگاه‌ها جلوی در مغازه یا روی شیشه برچسب یا تابلوی tax free را نصب کرده‌اند. بدین ترتیب مسافران متوجه می‌شوند که می‌توانند بدون پرداخت مالیات خرید کنند.

چرا باید از خدمات تکس فری استفاده کنیم؟

اگر قصد سفر به استانبول و کشور ترکیه را دارید، بد نیست بدانید که این کشور به صورت عادی روی بسیاری از محصولاتش مالیات بر ارزش افزده را لحاظ کرده است.  یعنی افراد در همان لحظه‌ای که مبلغ کالای مورد نظرشان را می‌پردازند، مالیات را نیز پرداخت می‌کنند.

این مالیات مخصوص شهروندان ترکیه است اما گردشگران با انجام برخی کارهای ساده می‌توانند از پرداخت مالیات معاف شوند و در هنگام برگشت، در فرودگاه مالیات پرداخت شده را پس بگیرند و به طرز چشمگیری هزینه‌های سفر خود را کاهش دهند. شاید بگویید مگر چقدر قرار است مالیات پرداخت کنیم که دنبال این چیزها باشیم!؟ اما بد نیست بدانید که دامنه نوسان مالیات بر ارزش افزوده اقلامی مانند لوازم آرایش، زیورآلات و لوازم الکترونیکی در ترکیه ۱۸ درصد و اقلامی مانند لباس، کفش و کیف ۴ درصد است.

برای رزرو: بهترین قیمت برای رزرو هتل استانبول از فلایتیو

حالا تصور کنید که قرار است برای خود، خانواده‌ و برخی دوستان و آشنایان خرید کنید. با یک حساب سرانگشتی متوجه رقم سنگین مالیات بر ارزش افزوده می‌شوید و حتما مشتاقانه به سراغ خرید تکس فری می‌روید.

چگونه بدون پرداخت مالیات و با استفاده از Tax Free خرید کنیم؟

اولین و مهم‌ترین چیزی که برای استفاده از خدمات تکس فری نباید فراموش کنید، پاسپورت است. توصیه می‌شود در تمام روزهایی که قصد گشت و گذار و خرید در ترکیه را دارید، پاسپورت خود را به همراه داشته باشید. زیرا استفاده از این سیستم تنها با وجود پاسپورت ممکن است. بعد از آن باید به سراغ فروشگاه‌هایی بروید که روی شیشه برچسب یا تابلوی تکس فری دارند.

بعد از خرید حتما از فروشنده درخواست گواهی تکس فری نمایید زیرا این گواهی نشان می‌دهد که شما از خدمات خرید بدون مالیات استفاده کرده‌اید. بعد از این که رسید را از فروشنده تحویل گرفتید مانند سایر مدارکتان مواظب آن باشید! زیرا این رسید چیزی است که به وسیله آن می‌توانید در فرودگاه مالیات‌ها را دریافت کنید.

پیشنهاد فلایتیو: عوارض خروج از کشور چیست؟

هر فروشگاه متناسب با قوانین خودش گواهی را صادر می‌کند. برخی آن را روی فاکتور اصلی درج می‌کنند و برخی به صورت جداگانه گواهی را پرینت می‌گیرند و تحویل‌تان می‌دهند. نکته مهم این است که این فاکتورها حتماً باید مهر فروشگاه را داشته باشند.

چگونه و از کجا برای دریافت پول تکس فری اقدام کنیم؟

روند گرفتن پول تکس فری کمی زمان بر و خسته کننده است. به همین علت گاهی افراد از آن صرف نظر می‌کنند و به اصطلاح از خیرش می‌گذرند. پیشنهاد ما این است که این کار را نکنید چون این پول حق شماست و باید آن را دریافت کنید.

برای این‌که کمی کار را آسان‌تر نمایید می‌توانید تمام خرید‌ها را با استفاده از پاسپورت یک نفر انجام دهید؛ که به جای کل خانواده یک نفر کارهای تکس فری را در فرودگاه انجام دهد. در این قسمت یک نکته مهم وجود دارد؛ اگر قصد دارید مالیات خریدهایتان را پس بگیرید، باید حتماً بارها و خریدها را به کانتر مخصوص گمرک تحویل دهید نه کانتر تحویل بار.

بعد از این‌که به سراغ کانتر گمرک رفتید، اعلام کنید که بارهای‌تان تکس فری است. برای تسریع در انجام کار توصیه می‌شود خرید‌ها را در یک چمدان قرار دهید تا از حمل بار اضافه نیز معاف شوید.

در کانتر گمرک باید پاسپورت و برگه‌های رسید خریدها را تحویل دهید. در این هنگام معمولا ماموران گمرک تمامی خرید‌هایی که توی فاکتور قید شده است را مشاهده و بررسی می‌کنند. بهتر است با آن‌ها همکاری کنید تا کارها سریع‌تر انجام شوند.

 بعد از چک کردن هر فاکتور و تطبیق آن با کالاها، مامور گمرک روی فاکتور‌ها مهر می‌زند و آن‌ها را تحویل شما می‌دهد دقت کنید که فاکتورها حتما مهر داشته باشند زیرا تنها در این صورت معتبر هستند و می‌توانید پول‌تان را دریافت کنید. بعد از اتمام این مراحل، کمی در فضای ترانزیتی پیش بروید تا به دفتر صرافی برسید. روی تابلو آن‌ها عبارت Global blue درج شده است.

در این مرحله مسئولان صرافی فاکتورها را می‌بینند، مبالغ مالیات را حساب و مبلغ نهایی را به شما پرداخت می‌کنند. این پرداخت ممکن است به صورت نقدی و یا واریز به کارت اعتباری باشد. از آن‌جایی که ما ایرانی‌ها کارت اعتباری نداریم، بهتر است پولتان را به صورت نقد بگیرید و بروید.

قوانین تکس فری در ترکیه

برای استفاده از تکس فری در ترکیه شما باید توریست باشید، یعنی اگر اقامت ترکیه و یا پاسپورت و آن را دارید، فکر استفاده از tax free را در سر نداشته باشید. همچنین باید کم‌تر از سه ماه از ورود شما به ترکیه گذشته باشد که مشمول این قانون شوید. قانون دوم این است که حتماً از مغازه‌هایی خرید کنید که در ورودی آن‌ها تابلوی تکس فری وجود داشته باشد. در غیر این صورت، مالیات به شما بازگردانده نمی‌شود.

آخرین و مهم‌ترین قانون هم این است که در ترکیه بدون داشتن فاکتور مخصوص نمی‌توانید پول‌تان را دریافت کنید. بنابراین در هنگام خرید از فروشندگان، فاکتور مهر شده معتبر بگیرید.

سیستم جالب برای کاهش هزینه‌های سفر

در این مطلب از فلایتیو یکی از از راه‌های کاهش هزینه‌های سفر یعنی خرید بدون پرداخت مالیات را بررسی و معرفی کردیم. روشی جالب که در کشورهایی مانند ترکیه، استرالیا، اتریش، آذربایجان، کانادا، بلغارستان، دانمارک، فرانسه، آلمان، یونان، هلند و بسیاری کشورهای دیگر اجرا می‌شود.

این سیستم علاوه‌بر این‌که به‌سود مسافران است، در توسعه گردشگری کشور‌ها نیز نقش مهمی برعهده دارد. شما چه کشورهای دیگری را می‌شناسید که قانون تکس فری و خرید بدون مالیات در آن‌ها اجرا می‌شود؟ آیا تاکنون خودتان سابقه چنین خریدی را داشته‌اید؟ در بخش کامنت نظرات و تجربیات خود را با ما و سایر مخاطبان به اشتراک بگذارید. نظرات شما می‌توانند در تکمیل این مطلب کمک کننده باشند.

بلهتقریبا خیر

نظرات

 1. سلام اگر قسمت گمرک مهر بزنه ولی فرصت نشه کش کنیم امکانش هست در سفر بعدی بگیریم؟ اگر بله تا چه تاریخی بعد اون امکانش هست.ممنون

 2. سلام فرزاد عزیز
  ممنون از سوال‌تون. خیر در حال حاضر امکان استفاده از تکس فری در سفر بعدی وجود نداره. زمانی که از کشور ترکیه خارج شوید دیگه امکان استفاده از تکس فری Tax Free را ندارید.

 3. سلام وقت بخير
  تا چه مبلغي تكس فري به صورت نقد پرداخت ميشه ؟
  منظورم اينه از چه مبلغي هزينه ها بايد به جساب بين المللي بايد واريز بشه ؟
  چون امكان حساب بين المللي كه براي ما وجود نداره

 4. سلام وقت بخير
  تا چه مبلغي تكس فري به صورت نقد پرداخت ميشه ؟
  منظورم اينه از چه مبلغي هزينه ها بايد به جساب بين المللي بايد واريز بشه ؟
  چون امكان حساب بين المللي كه براي ما وجود نداره

ارسال نظر

بخش های مورد نیاز با * علامت گذاری شده‌اند.

*