abyaneh
1395/12/09 - 12:37 ایرانگردی

روستای سرخ ابیانه را بشناسید

روستای تاریخی ابیانه قدمتی حدود چهار هزاز سال دارد و در جاده کاشان-اصفهان در 22 کیلومتری غرب جاده نطنز قرار گرفته است.

پس از پیمودن 52 کیلومتر از طرف کاشان به نطنز یا 17 کیلومتر از نطنز به کاشان، راهی از جاده اصلی جدا می شود و به طول 22 کیلومتر بعد از عبور از چند روستا به دره زیبا و آرامی می رسید که روستای تاریخی و بکر ابیانه در آن جای گرفته است.

ابیانه روستایی است در دامنه کوه با نمای کاه گلی قرمز با زیر طاقی های سفید و پنجره های مشبک زیبای چوبی که هر چه در آن دیده می شود جلوه ای از گذشته های دور دارد.

با وجود اینکه نوشته و اثری قدمت دقیق این روستا را مشخص نمی کند، مورخان قدمت 1500 ساله ای را برای آن تخمین زده اند و آن را از کهن ترین زیست گاه های انسانی در حاشیه دشت کویر ایران می دانند.

آثار و بناهای تاریخی که در ابیانه وجود دارد مربوط به دوره های ساسانی، سلجوقی، صفوی و قاجار است.

این آثار نشان دهنده قدمت تاریخی این زیست گاه های انسانی است. خانه های خشتی و گلی این روستا مربوط به چهار دوره ساسانی، صفوی، سلجوقی و قاجار است.

خانه های این روستا مانند خانه های روستای ماسوله به صورت پلکانی روی هم قرار گرفته اند. لباس و زبان محلی اهالی این روستا هنوز هم از دوران قدیم به یادگار مانده و زیبایی خاصی به این مکان داده است.

در این روستا امامزاده دو تن از فرزندان شریف امام موسی کاظم (ع) نیز قرار دارد که گنبد فیروزه ای هشت وجهی آن نمای زیبایی به روستا داده است.

مسجدی قدیمی نیز به نام مسجد پرزله از دوره ایلخانیان در این روستا به جای مانده که دیدن آن خالی از لطف نیست.

اگر قصد سفر به این روستای زیبا و تاریخی را دارید می توانید با خرید بلیط قطار یا پروازهای داخلی برای کاشان یا اصفهان، از آن دیدن کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط