اهواز
1396/10/17 - 16:00 ایرانگردی

با دیدنی‌های شهر اهواز آشنا شوید

با ما همراه باشید تا شما را با دیدنی‌های شهر اهواز، پایتخت خوزستان آشنا کنیم. در سفر بعدی‌تان به اهواز، کلی جاهای دیدنی انتظار شما را می‌کشند.

اگر قرار است تا به زودی به اهواز سفر کنید، می‌توانید رزرو بلیط هواپیما و رزرو هتل خود را به فلایتیو بسپارید.

 

کارون، حیات‌بخش تمدن‌های باستانی

کارون شاید در ظاهر فقط یک رود باشد مثل همه‌ی رودهای دیگر. اما این همه‌ی کارون نیست. این رود بلندترین رود ایران است، تنها رودی که در بخش‌هایی از آن امکان کشتی‌رانی وجود دارد. رودی که بسیاری از تمدن‌های کهن بشر به واسه‌ی حضورش و حاصلخیزی‌ای که به زمین‌های اطرافش می‌داد شکل گرفتند، بسیاری از آداب و رسوم‌ها را کنار خودش پدید آورد، در خاطرات تلخ و شیرین مردم اهواز حضور داشت و حالا بعد از قرن‌ها کمی ناتوان‌تر و کم آب‌تر اما همچنان زنده است و زندگی می بخشد.

در سفر به اهواز حتما برای تماشای طلوع و غروب خورشید کنار کارون بروید. در محدوده‌ای که بین محلی‌ها به ریور ساید مشهور است قدم بزنید و از دستفروش‌ها فلافل و سمبوسه بخرید. اگر صبح زود را برای قدم زدن کنار کارون انتخاب کنید و خوش‌‌شانس هم باشید، ممکن است دو منظره‌ی زیبا در انتظارتان باشد. اول مراسم غسل صبحگاهی صابئین یا مندائیانی که پیروان حضرت یحیی و از اقلیت‌های دینی اهوازند. و دوم گاومیش‌های وحشی که در آب شنا می‌کنند.

 

پل سفید، نماد اهواز

کمتر  تصویری از شبهای پرنور اهواز دیده‌ایم که پل سفید در آن غایب باشد. این پل تقریبا تبدیل به نماد اهواز شده. پلی معلق بر فراز کارون، با نورپردازی زیبا که بخش زیادی از انرژی مثبتش را از رود می‌گیرد. اگر به اهواز سفر کردید شب را برای قدم زدن روی پل انتخاب کنید.

 

آرامگاه علی‌بن‌مهزیار اهوازی

پسر مهزیار از فقها و محدثان به نام زمانه‌ی خود، از شاگردان برگزیده امام رضا و وکیل امام صادق بوده. اهوازی‌ها به درجات معنوی او افتخار می‌کنند و به همین دلیل مزارش از قدیم‌الایام از مراکز مهم زیارتی شهر بوده. این آرامگاه از قدیمی‌ترین بناهای کنونی شهر است و در بافت قدیمی اهواز واقع شده. هر چند بارها بنا بازسازی و تعمیر شده و الحاقاتی در دوران مختلف به آن اضافه شده اما همچنان روح بخش قدیمی‌اش حفظ شده.

این زیارتگاه می‌تواند حال خوبِ سفرتان به اهواز را زیباتر و معنوی‌تر کند.

 

لشکرآباد، کلکسیون بی‌نظیری از رنگ‌ها، طعم‌ها و صدا‌ها

به محضی که وارد خیابان لشکرآباد می‌شوید ترکیب عجیبی از بوی ادویه عربی، قهوه عربی، انواع باقلواها و شیرینی‌جات، فلافل و سمبوسه و ترشی مشامتان را پر خواهد کرد. کمی جلو‌تر که بروید تصاویر هم به بوها اضافه می‌شوند تا شگفتیتان را چند برابر کنند. جلوی مغازه‌ها بنر‌های بزرگی از تیم‌های فوتبال برزیل و باشگاه‌های اروپایی هست که اگر کمی دقت کنید لابه‌لایشان تصویر مغازه‌داران و خانواده‌هایشان فتوشاپ شده. به چشم‌هایتان شک نکنید. فروشنده‌های لشکرآباد به همین شوخ‌طبعی‌اند که در بنر‌ها می‌بینید. این شوخ‌طبعی کمی بعد در رفتار صمیمی‌شان با شما هم بروز و دلگرمیان از انتخاب این مقصد را بیشتر می‌کند.

اگر از آن دسته سختگیر‌ها هستید و به بهداشت خوراکی‌های خوشمزه‌ی لشکرآباد شک دارید جایی برای نگرانی نیست. چند سال پیش وزیر بهداشت به نمایندگی از تمام مشکل‌پسندان اولین ساندویچ فلافل لشکر آباد را جلوی دوربینها خورد. بعد از او سفیر نروژ و بسیاری دیگر از مقامات رسمی به لشکرآباد آمدند و همین شد که امروز از غروب تا دم صبح لحظه‌ای این خیابان خالی از توریست ایرانی و خارجی نمی‌شود.

لشکرآباد بی‌شک از آن جاهاییست که در هر شهری وجود دارند و دیدن آن شهر را بدون دیدن خودشان بی‌معنا می‌کنند. اگر به اهواز سفر می‌کنید و لشکر آباد در برنامه‌تان است، دو نکته مهم را فراموش نکنید. اول اینکه از صبح چیزی نخورید چون جایی که می‌روید از مقاصد جهانی گردشگری غذاست. و دوم اینکه برای بعدش برنامه‌ای نچینید. شما قطعا نمی‌توانید زودتر از نیمه شب از خیابان دل بکنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط