badab-e-surt
1395/10/29 - 8:22 ایرانگردی

باداب سورت، 12 چشمه پلکانی در دل طبیعت

باداب سورت یکی از چشمه های بی نظیر در ایران و و کم نظیر در جهان است که در سال 1387 به عنوان دومین میراث طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران، پس از کوه دماوند ثبت شد.

این چشمه زیبا در روستای ارست در بخش چهاردانگه‌ی شهرستان ساری قرار گرفته و به عنوان دومین چشمه آب شور جهان نیز به ثبت رسیده است.

چشمه های باداب سورت از 12 چشمه مختلف تشکیل شده که از لحاظ رنگ، بو و مزه کاملا از یکدیگر متفاوت هستند.

برای مثال آب یکی از این چشمه ها بسیار شور است و در فصل تابستان برای آب درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.

11 چشمه دیگری که در مجاورت این چشمه قرار گرفته اند، نسبت به این چشمه اصلی کوچکتر هستند و به اکسیر حیات معروفند. این چشمه ها آبی نارنجی رنگ و کمی ترش مزه دارند که مانند نوشابه ای گازدار از دل زمین می جوشد.

آ‌ب های رسوبی چشمه‌ های باداب‌ سورت در مسیر جریان خود از بالای کوه به پائین، طی هزاران سال در جوار این آبشار پلکانی ده ها حوضچه کوچک و زیبا در رنگ‌های نارنجی، زرد، قرمز و طلایی در اندازه‌های مختلف ایجاد کرده و جلوه ای بسیار زیبا به طبیعت بخشیده است.

چشمه های باداب سورت از شمال به ارتفاعات و تپه ‌های پوشیده ‌‌‌‌‌از جنگل‌ درختان سوزنی برگ می‌ رسد و مساحتی حدود سه هکتار را در بر می گیرد.

این چشمه زیبا با وجود جایگاه قابل توجهی که در طبیعت ایران دارد، متأسفانه در سال های اخیر مورد تخریب برخی گردشگران قرار گرفته و در صورت عدم رعایت گردشگران ممکن این تخریب به نابودی آن منجر شود.

مواظب طبیعت ایران باشید و دیدن این چشمه های زیبا را از دست ندهید.

برای خرید بلیط چارتر می توانید از خدمات فلایتیو استفاده کنید.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط