غذاهای محلی بندرعباس
1397/04/02 - 11:00 ایرانگردی

با بهترین غذاهای محلی بندرعباس آشنا شویم

بندر عباس در استان هرمزگان واقع شده و فرهنگ غذایی آن شباهت زیادی به هندوستان مخصوصا بندر کالیگوت دارد. در قدیم‌الایام مراودات تجاری زیادی بین این دو بندر برقرار بوده و همین امر علاوه بر همه اقلامی که از این دو کشور به هم گسیل‌می‌داشته، محلی برای انتقال فرهنگ هم بوده است. غذاها و فرهنگ غذایی بی‌شک بخشی از فرهنگ هستند. هرمزگان به شدت در فرهنگ غذایی‌اش متاثر از هند است. در این یادداشت تعدادی از این غذاها را با هم بررسی می‌کنیم.

 برای خرید بلیط هواپیمای بندرعباس به فلایتیو مراجعه کنید.

مهیاوه

این غذا از ماهی موتو و ساردین تهیه می‌شود. این ماهی را پودر می‌کنند و بعد با ادویه و نمک مخلوط، سپس در ظرفی می‌ریزند و در آن را محکم و در آفتاب قرار می‌دهند. چیزی که بعد از چند ماه به آن می‌رسند مهیاوه است. مهیاوه را با برنج و نان می‌خورند. در شهر‌هایی مثل جزیره هرمز نان مخصوصی با مهیاوه طبخ می‌کنند که در آن خاک سرخ جزیره هم وجود دارد.

 

برنج دیشو

این پلوی شیرین با خرما و شیره‌ی آن طبخ می‌شود. به این صورت که شیره خرما را می‌جوشانند، در آن برنج دم می‌کنند و در نهایت همراه ماهی میل می‌کنند.

 

زیبون

این غذا ترکیبی از سیبزمینی خلالی سرخ‌شده، ماهی و رب گوجه فرنگی است. این مواد را روی نان تموشی که از قبل کف قابلمه گذاشته شده می‌ریزیم و در نهایت با پلو ترکیب و به آن فرصت پختن می‌دهیم.

 

موفلک

این غذا ترکیبی از گندم پرک شده و بو‌داده، پیاز، ماهی و تخم گشنیز است. با ترکیب این مواد خوراک لذیذی پدید می‌آید که لذت سفرتان به بندرعباس را چند برابر می‌کند.

 

هواری

ابتدا سبزی مخصوص این غذا را سرخ، سپس ماهی را اضافه و روی آن آب می‌ریزیم. باید در مرحله آخر برنج را در این خورشت بجوشانیم  و دم کنیم.

 

بلالیت

این غذا در بندرعباس و بوشهر طرفداران زیادی دارد. این غذا اغلب در وعده صبحانه و عصرانه سرو می‌شود. طرز تهیه بلالیت به این شکل است که ماکارونی، شکر، شیره انگور و گلاب و روغن و هل را با هم ترکیب می‌کنند.

 

عنکاس یا ماهی مرکب

ابتدا ماهی مرکب را به صروت مکعب‌های ریز خرد و با آب و شیره خرما می‌جوشانیم. در نهایت پیاز، سیب‌زمینی خلالی و فلفل سبز را به این ترکیب اضافه می‌کنیم.

 

شما چه غذاهای محلی در بندرعباس امتحان کرده‌اید؟ برایمان از این طعم‌های خاص و شگفت‌انگیز بگویید.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط