بهترین غذاهای شهر ماکو
1397/05/15 - 15:00 ایرانگردی

با بهترین غذاهای شهر ماکو در استان آذربایجان غربی آشنا شویم

آذربایجان غربی از آن استان‌هاییست که به خاطر قرارگیری‌اش در نزدیکی مرزها، فرهنگی متفاوت و مختلط دارد. کرد‌ها، آذری‌ها و ترک‌های ترکیه همگی در این استان کنار هم زندگی می‌کنند. از طرفی این استان در نزدیکی مرز قرار دارد و همواره مسافران زیادی از سراسر جهان از جاده‌های ترانزیت آن عبور می‌کنند و هر یک ردپایی از خود و فرهنگشان در آن به جا می‌گذارند.

شاید صحبت از این تنوع فرهنگی پیش از معرفی غذاهای استان کمی بی ربط به نظر برسد اما واقعیت این است که این تنوع تاثیر زیادی بر غذاهای سنتی گذاشته و خوراک‌های بومی استان ترکیبی بی نظیر از تمام این فرهنگ‌ها هستند.

 

برای خرید بلیط هواپیمای ماکو به فلایتیو مراجعه کنید.

ساج‌قاورماسی یا سلطان کالری

ساج‌قاورماسی غذایی بر پایه گوشت است. این ترکیب گوشتی حتما باید روی ساج که تابه‌ای سنتی است و روی آتش طبخ شود. به این صورت که گوشت گوسفند را با دنبه و روغن حیوانی تفت می‌دهند تا نرم شود و در نهایت آن را با سسی که از ترکیب ماست رقیق و سیر است میل می‌کنند. این غذا بسیار چرب و پر کالری است.

 

جزوز، یکی از بهترین غذاهای خیابانی

این غذا شاید شباهت زیادی به جغور بغور داشته باشد. ترکیبی از سیب‌زمینی نگینی، گوشت و جگر که همه با هم ترکیب و در نهایت به آن گوجه اضافه می‌شود. اگر اهل غذاهای خیابانی باشید می‌توانید جزجوز را کنار خیابان‌های ماکو امتحان کنید.

 

کلاجوش، غذایی که قرار بود ساده باشد اما نیست

حتما اسم کلاجوش به گوشتان خورده و احتمالا آن را تست کرده‌اید. اما آن چیزی که به کلاجوش در ماکو شهرت داد با آنچه شما خورده‌اید زمین‌تا‌آسمان فرق دارد. کلاجوش در ماکو آن غذای سریع و ساده‌ای نیست که در روزهای شلوغ و پر عجله‌مان درست می‌کنیم.

نخود، لوبیا و عدس را از قبل می‌پزند. سبزی محلی آق‌پنجر که بومی همین منطقه است را به آن اضافه می‌کنند و در نهایت با چاشنی کشک نوش جان می‌کنند.

 

اولیک چکمسی، غذای اعیانی ماکویی‌ها

این غذا هم مانند اغلب غذاهای استان بر پایه گوشت است. اولیک هم سبزی بومی منطقه است که نقش اصلی را در طعم آن بازی می‌کند. پس از پختن سبزی‌ها و گوشت‌ها به آن برنج اضافه می‌کنند و فرصت می‌دهند تا دم بکشد. این غذا به خاطر سبزی‌اش داروی سرما‌خوردگی است و در زمستان بسیار استفاده می‌شود.

 

یالیخ چورکی، یا نان ماهی

ترجمه لغوی آن نان ماهی است. این نان از ترکیب خمیر، شکر، دارچین و گردو تهیه می‌شود و چون در نهایت به آن شکل ماهی می‌دهند نان ماهی نامیده می‌شود. زنان ماکویی تقریبا هر هفته از آن می‌پزند و استفاده می‌کنند.

 

یاقلی پاپان، یا نان صبحانه

این نان از جمله نان‌ّهای صبحانه است که زنان ماکویی در خانه می‌پزند. ترکیبات خمیرش همان ترکیب یالیخ چورکی است با این تفاوت که مواد یالیخ را میانش ندارد.

 

تخم‌مرغ سیب‌زمینی

شاید این غذا به نظر ساده بیاید و از خودتان بپرسید مگر ممکن است در شهری چنین غذایی وجود نداشته باشد. اما ماجرا به این سادگی نیست. این ترکیب از غذاهای خیابانی مهم در استان آذربایجان غربی و بخش‌های از کردستان است. به این شکل که سیبزمینی را تنوری می‌کنند و بعد با کره روی نان می‌گذارند و در نهایت آن را آنقدر با قاشق می‌مالند تا تبدیل به یک مایه خمیری یک دست شود. در نهایت این ساندویج دوباره وارد تنور می‌شود تا کمی همه مواد با هم تنوری شوند. این ساندویچ‌ها تقریبا در همه شهر در کنار خبایان‌ها دیده‌ می‌شوند و سفر ماکو بدون تجربه آنها معنا ندارد.

 

تا به حال به ماکو سفر کرده‌اید؟ شما چه غذاهایی در این شهر امتحان کرده‌اید؟ تجربهّ‌ای خوراکی‌تان را با ما درمیان بگذارید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط