با 10 موزه برتر ایران آشنا شوید
1396/03/27 - 14:18 ایرانگردی

با 10 موزه برتر ایران آشنا شوید

تاریخ ایران به سبب سابقه طولانی و تمدن غنی، نقطه قوت حوزه گردشگری این سرزمین محسوب می‌شود. در ایران جدای از اماکن و بناهای تاریخی و باستانی، موزه‌ها نیز یکی از راویان اصلی این تاریخ هستند. ما در این‌جا 10 موزه مهم ایران را به شما معرفی خواهیم کرد.

(برای خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط اینترنتی قطار به سایت فلایتیو مراجعه نمایید).

باغ عفیف آباد

این باغ که در خیابان عفیف آباد شیراز قرار دارد از دوران صفوی به یادگار مانده است، اما عمارت آن در دوره قاجار بنا نهاده شد و اکنون از آن به عنوان موزه سلاح‌های قدیمی استفاده می‌شود. عمارت عفیف آباد از نظر معماری اثری با ارزش محسوب می‌شود. آب نما، سنگ‌های تراشیده مرمر، شیشه‌های رنگی و کاشی‌کاری‌های متنوع از ویژگی‌های این معماری هستند. سلاح‌های نظامی و ملزومات دفاعی مختلفی از دوران قاجار، مشروطه و پهلوی و اسلحه‌های شخصی شاهان در این موزه برای بازدید عموم قرار داده شده‌اند.

موزه زرتشتیان

این موزه در خیابان زریسف کرمان و در آتشکده زرتشتی‌ها قرار گرفته است. ساختمان موزه از عبادتگاه جدا است و در آن کتاب، اسناد، آتش‌دان، لباس و هر آنچه که به زرتشتیان و تاریخ آن‌ها مربوط می‌شود برای نمایش وجود دارد.

موزه قاجار

موزه قاجار یا خانه امیر نظام در تبریز یکی از اماکن دیدنی این شهر است که در خیابان ششگلان و در همسایگی مقبره الشعرا قرار دارد. این عمارت متعلق به امیر نظام گروسی از پیشکاران آذربایجان و سفیر ایران در عثمانی بوده است. این عمارت شامل تالار، حوضخانه، ایوان، حیاط اندرونی و بیرونی است و معماری قاجاری باشکوهی دارد. در دو تالار این عمارت سکه، ادوات موسیقی، ظروف چینی، آیینه، بافته، فانوس و اسلحه‌های زمان قاجار در معرض بازدید عموم قرار داده شده است.

موزه ملی ایران

این موزه یکی از معروفترین و غنی‌ترین موزه‌های ایران است. اشیای موزه ملی در دو موزه جدا برای نمایش وجود دارند. در بخش ایران باستان اشیایی از دوران پارینه سنگی تا دوران ساسانی و در بخش اسلامی که موزه‌ای جدیدالتاسیس است، آثاری مربوط به دوران تمدن اسلامی وجود دارند.

موزه پارس

عمارت کلاه فرنگی شیراز که مقبره کریم خان نیز در آن واقع شده، موزه‌ای است که در آن اشیایی را از ادوار تاریخی مختلف به نمایش گذاشته شده است. ظروف چینی، سفالی و فلزی، نسخ خطی و تابلوهای نقاشی از جمله آثار موجود در این موزه هستند.  

موزه مشروطه

موزه یا خانه مشروطه در زمان مشروطه محل تصمیم‌گیری‌ها مهم اعضای آن بوده است. این بنای دو طبقه در محله بازار تبریز قرار دارد و در آن آثاری چون اسناد مشروطه، لوازم شخصی اعضای انقلاب همچون ستارخان و باقرخان، تندیس سران انقلاب مشروطه و ... برای بازدید وجود دارند. این بنا از نظر معماری نیز دارای ارزش است.

موزه موسیقی اصفهان

در این موزه جدیدالتاسیس انواع سازها از ادوار و مناطق مختلف ایران به نمایش درآمده‌اند. نکته جالب توجه درباره این موزه آن است که بعضی از سازها برای نواختن در دسترس عموم قرار دارند. موزه موسیقی که یکی از پربازدیدترین موزه‌های اصفهان است، در محله جلفا واقع شده است.

موزه کلیسای وانک

کلیسای وانک اصفهان یکی از جاذبه‌های اصلی توریسی در اصفهان است که معمولا هر گردشگری را که پا به اصفهان می‌گذارد، به سوی خود می‌کشاند. در این کلیسا آثاری از سده‌های مختلف مربوط به مسیحیان به نمایش گذاشته شده است. بیشتر آثاری که در این موزه وجود دارند اهدایی هستند. نسخ خطی و نقاشی‌های منحصر به فردی در این موزه قابل مشاهده هستند.

موزه تاریخ طبیعی

در این موزه که در دانشگاه بوعلی سینا در همدان واقع شده است، انواع گونه‌های جانوری اعم از پرندگان، خزندگان، آبزیان، پستانداران و ... به صورت تاکسیدرمی شده و گونه‌های مختلف گیاهی از ایران و جهان در سه سالن برای بازدید موجود هستند. این موزه علاوه بر نگهداری آثار طبیعی به تحقیقات درباره گونه‌های مختلف نیز اشتغال دارد و کشف آثار جدید فسیلی را در کارنامه خود ثبت کرده است.

موزه فرش

یکی از موزه‌های پرطرفدار تهران موزه فرش است که در ضلع شمالی پارک لاله واقع شده است. با ارزش‌ترین انواع فرش ایرانی از قرون گذشته تا به کنون که مربوط به شهرهای مختلف از جمله کرمان، تبریز، مشهد، اصفهان و ... هستند، شاهکارهای قالیبافی از منظر هنری و آکادمیک و انواع گلیم و قالیچه در این موزه به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین آثار مکتوب مربوط به طراحی فرش، آموزش قالیبافی و ابزار قالیبافی نیز در فروشگاه این مجموعه موجودند.

(سایت فلایتیو شما را در خصوص اطلاعات مربوط به بلیط هواپیما چارتر و قیمت بلیط قطار راهنمایی می‌کند).

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط