معرفی موزه های شیراز
1396/05/04 - 10:00 ایرانگردی

معرفی موزه های شیراز

گذشته شیراز آن‌قدر غنی است که به تنهایی یکی از ستون‌های اصلی تاریخ ایران به شمار می‌رود و در هر دوره تاریخی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. معمولا در چنین شهرهایی یکی از روایتگران اصلی تاریخ آن‌جا، موزه‌هایش هستند. با ما همراه باشید تا مهم‌ترین موزه‌های شیراز را به شما معرفی کنیم.

(فلایتیو امکان خرید بلیط چارتر و خرید بلیط اینترنتی قطار را برای شما فراهم کرده است.)

موزه پارس

این موزه در محدوده آرامگاه کریم خان زند در باغ نظر قرار دارد و آثاری از دوره پیش از اسلام تا دوران معاصر در آن نگهداری می‌شوند. موزه پارس به عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس شناخته می‌شود. مهم‌ترین اثر این موزه «قرآن هفده من» است که در بالای دروازه قرآن قرار داشت و در سال 1316به موزه پارس منتقل شد.

موزه نارنجستان قوام

این موزه در باغ نارنجستان قوام واقع شده و آثاری از دوره باستان در آن نگهداری می‌شوند. این موزه را آرتور آبراهام پوپ، ایران‌شناس معروف با اهدا کردن اشیایی که در حفاری‌های خود به دست آورده بود، راه‌اندازی کرد.

گنجینه تاریخ فارس

این موزه در خانه زینت‌الملک قرار دارد و درواقع یک روایت کلی را از تاریخ فارس ارائه می‌کند. آثاری که در این موزه نگهداری می‌شوند عبارتند از مجسمه‌های مومی بزرگان پارس همچون ملاصدرا، وصال شیرازی، میرزای شیرازی و آغا محمدخان قاجار و همچنین مجسمه‌ها و ملزومات عشایر.

موزه هنر مشکین فام

قدمت خانه فروغ‌الملک یا موزه هنر مشکین فام به دوران قاجار بازمی‌گردد. در این خانه آثار هنری نسل‌های مختلف خانواده مشکین فام نگهداری می‌شوند. خانواده مشکین فام یکی از خانواده‌های هنرمند سرشناس در شیراز است که در راس آن‌ها حسن مشکین فام خوشنویس شناخته شده قرار دارد. این موزه در بافت تاریخی شیراز و در نزدیکی ارگ کریمخانی واقع شده است.

موزه آرشیو آواها و نواها

در میدان احمدی شیراز خانه‌ای قدیمی وجود دارد که به خانه منطقی‌نژاد معروف است. این موزه محل نگهداری سازها، کتاب‌های تخصصی موسیقی و دست‌نوشته‌های استادان این عرصه است.

خانه خاتم

این خانه در کنار آرامگاه سیبویه قرار دارد و نام دیگر آن خانه سعادت است. معماری این بنا بسیار ارزشمند است و صنایع دستی شیراز در آن نگهداری می‌شوند.

خانه لباس های سنتی ایران

خانه لباس‌های سنتی و آیینی ایران به خانه صالحی نیز معروف است و در محدوده مسجد شهدا واقع شده. در این خانه لباس‌های سنتی و صنایع دستی نگهداری می‌شوند.

موزه سنگ هفت تنان

با موزه هفت تنان در شیراز یکی از معروف‌ترین موزه‌های شهر است که قدمت آن به دوران زندیه بازمی‌گردد. در این باغ موزه هفت قبر از عرفای شیراز در دوران زندیه وجود دارد و دلیل نام‌گذاری آن نیز همین است. نقاشی‌های عمارت این باغ بسیار ارزشمندند. این مکان در حال حاضر به موزه کتیبه و سنگ‌های تاریخی تبدیل شده است.

موزه شاهچراغ

این موزه در صحن زیارتگاه شاهچراغ در شیراز واقع شده است و در آن نسخ خطی از قرآن، آثار وقفی و اشیای تاریخی نگهداری می‌شوند.

موزه تاریخ طبیعی

این موزه درواقع یک موزه زمین‌شناسی و جانور شناسی است که در آن اشیایی همچون فسیل‌ها و کانی‌ها نگهداری می‌شوند. البته این موزه که در بلوار مدرس شیراز واقع شده و زیر نظر دانشگاه شیراز است، بخش‌های دیگری نیز دارد که از جمله آ‌ن‌ها می‌توان به موزه آناتومی، موزه تکنولوژی، موزه گیاهشناسی و موزه تمبر و اسکناس اشاره کرد.

موزه نظامی

موزه نظامی در باغ عفیف‌آباد شیراز قرار دارد و در آن لوازم نظامی و رزم همچون انواع اسلحه گرم و سرد و لباس جنگ مربوط به ادوار مختلف از صفویه تا حال حاضر نگهداری می‌شوند.

موزه هخامنشی

این موزه در محوطه تخت جمشید واقع شده و محل نگهداری اشیای یافت‌شده در تخت جمشید است. روایت است ساختمانی که به عنوان موزه از آن استفاده می‌شود قدیمی‌ترین ساختمان ایران است.

برای خرید بلیط هواپیما شیراز به سایت فلایتیو مراجعه کنید.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط