معرفی موزه‌ های یزد
1396/05/25 - 10:00 ایرانگردی

معرفی موزه‌ های یزد

سفر به یزد، سفر به تاریخ ایران است. این استان تاریخی و کویری علاوه بر خانه‌ها و عمارت‌های ارزشمند موزه‌های متعددی نیز دارد که گردشگران را در جهت شناخت یزد کمک می‌کنند. ما در فلایتیو می‌خواهیم این موزه‌ها را به شما معرفی کنیم.

(فلایتیو امکان خرید بلیط اینترنتی هواپیما، خرید بلیط اینترنتی قطار و بلیط چارتر را برای شما فراهم کرده است.)

موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان

در این موزه که به موزه ماکار نیز معروف است و در میدان ماکار واقع شده است، اشیای مربوط به تاریخ زرتشتیان نگهداری می‌شوند.

موزه آب یزد 

این موزه که به نام خانه کلاهدوزها نیز معروف است در میدان امیرچخماق یزد واقع شده. در موزه آب ابزار و وسایل مربوط به حفر قنات و استفاده از آب، دستگاه‌های اندازه‌گیری، اسناد و مدارک مربوط به خرید و فروش و وقف و ادوات دیگری از این دست نگهداری می‌شوند.

موزه وزیری 

این موزه که در کنار کتابخانه وزیری و مسجد جامع کبیر یزد واقع شده، محل نگهداری اشیای قدیمی جمع‌آوری شده از خانه‌های یزد است. قرآن، کتاب و دیگر نسخ خطی، سکه، پارچه، سفال، ظروف مسی، لباس و دیگر اشیای تاریخی از جمله اموال این موزه هستند.

موزه علوم طبیعی یزد 

بنیانگذار موزه علوم یزد آموزش و پرورش استان بوده و بخش‌های علوم طبیعی، جانورشناسی، زمین شناسی و همچنین نجوم در این مرکز فعالیت می‌کنند.

موزه آیینه و روشنایی یزد

موزه آیینه و روشنایی یزد یکی از تخصصی‌ترین و کامل‌ترین موزه‌های ایران در رابطه با روشنایی است. در این موزه که بنای آن یک عمارت قدیمی مربوط به دوران پهلوی اول است، انواع ادوات روشنایی همچون پیه‌سوزها، وسایل نفت‌سوز، شمع‌سوز و اشیای برنجی، سفالی، مسی، آیینه‌های سنگی و تزیین‌شده و ... در معرض دید عموم قرار داده شده‌اند. این موزه در خیابان آیت‌الله کاشانی در یزد واقع شده است.

موزه سکه و مردم‌ شناسی حیدرزاده یزد

یکی از کامل‌ترین موزه‌های سکه در ایران موزه حیدرزاده است که بازدیدکنندگان زیادی دارد. حدود 5 هزار سکه قدیمی و همچنین اشیای مربوط به زندگی در طول تاریخ یزد در این موزه نگهداری می‌شوند. موزه حیدرزاده در محله قدیمی فهادان و در یک خانه تاریخی به نام عرب‌زاده واقع شده و بنیان آن به دست حسین حیدرزاده یکی از سکه‌شناسان معروف ایران گذاشته شده است.

موزه زیلو و پلاس میبد 

این موزه محل نگهداری زیلوهای قدیمی است. این زیلوها غالبا از مساجد جمع‌آوری شده‌اند که قدیمی‌ترین آن‌ها مربوط به سال 808 هجری است. این موزه در کاروانسرای تاریخی میبد واقع شده است.

موزه پست میبد

این موزه در چاپارخانه یزد واقع شده و در آن تمبرها، پاکت، مهر، صندوق پست، وسایل تلگراف قدیمی و دیگر ادوات مربوط به ارتباطات یزد در گذشته نگهداری می‌شوند.  


موزه مردم شناسی ابرکوه

این موزه که به خانه صولت نیز معروف است محل نگهداری اسلحه‌های قدیمی، سکه‌های تاریخی ایران، نسخ خطی، دستخط احمدشاه قاجار، سنگ‌های قدیمی و اشیایی از دوران اوایل اسلام، ایلخانیان، صفویه و قاجار است.


موزه رجال اردکان

در موزه رجال اردکان کتاب‌ها، زندگی‌نامه و دیگر آثار مکتوب از علمای دینی ایران نگهداری می‌شود. این موزه درواقع خانه آیت‌الله خاتمی است و به آن خانه فرهنگ خاتمی نیز می‌گویند. بنای این موزه مربوط به دوران قاجار است.  

موزه مردم شناسی اردکان

این موزه در مرکز تربیت معلم یزد قرار دارد و کتب خطی، ابزار خیاطی و تهیه نخ و پارچه، ادوات مربوط به قالیبافی، آسیاب دستی، تنور، ظروف، ادوات درودگری و دیگر اشیای قدیمی و عتیقه‌جات در آن نگهداری می‌شوند.

موزه فرش اردکان

یزد یکی از قطب‌های ایران در قالیبافی است و موزه اردکان نیز محل نمایش تاریخ قالیبافی این استان. در این موزه ادوات مربوط به قالیبافی، انواع زیلو، فرش و گلیم، نقشه و اشیای دیگر نگهداری می‌شوند.


موزه مردم شناسی تفت 

این موزه نیز در یک بنای قاجاری واقع شده است و در آن اسلحه، لباس و اسناد قدیمی برای بازدید وجود دارند.


 موزه مردم شناسی مهریز 

این موزه در حمام قدیمی مهریز راه‌اندازی شده و اکنون به عنوان موزه از آن استفاده می‌شود. لباس، ابزار کشاورزی، اسناد و نسخ قدیمی، لوازم جنگ و ظروف عتیقه از اشیای این موزه هستند.

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط