قدم زدن
1397/07/03 - 17:00 ایرانگردی

بهترین معابر ایران برای قدم زدن

همه شهر‌ها خیابانهایی دارند که قدم زدن در آنها حال آدم را خوب می‌کند. خیابان‌هایی که بخشی از هویت شهر را ساخته‌اند. خیابانهایی که گاهی به خاطر تاریخی که پشتشان دارند برای ملتی خاطره ساخته‌اند، گاهی به خاطر آدمهایی که روزگاری از آنجا گذشته‌اند برایمان عزیز شده‌اند و گاهی هم بی هیچ دلیلی حس و حال خوبی برایمان می‌سازند و شده‌اند محلی برای قدم‌زدن‌، خرید کردن، دور هم جمع شدن و خلاصه ساختن لحظات شیرینمان. در این یادداشت قصد داریم تعدادی از این معابر را در شهرهای مختلف ایران با هم بررسی کنیم. با فلایتیو همراه باشید.

برای خرید بلیط هواپیما و رزرو هتل خارجی به فلایتیو مراجعه کنید. 

خیابان سی‌تیر، تهران

 کلیسای انجیلی (پطرس مقدس)، کنیسه حییم و آتشکده زرتشتی آدریان در این خیابان واقع شده‌اند و گردهماییشان در کنار یک مسجد، سی تیر را تبدیل به گذر ادیان کرده است. نام این معبر از قیام سی‌تیر گرفته شده و امروزه خیابانی سنگفرش  پر از دکه‌های کوچک غذاهای خیابانی است که می‌توانند بعد از ظهرهای شما را زیبا کنند. به جز این چند مرکز مذهبی موزه ایران باستان و آبگینه هم در همین خیابان قرار دارند.

 

میدان امام، همدان

این میدان را کارل فیشر یکی از بهترین معماران آلمانی با الهام از معماری ایرانی و تلفیق آن با نوع آلمانی آن طراحی کرده است. در سال نود و شش تمام خیابان سنگفرش و عبور ماشین‌ها از آن ممنوع شد. حالا همدانی‌ها با آرامش بیشتری می‌توانند در آن قدم بزنند و لذت ببرند. مخصوصا دم غروب و روزهای آفتابی حال و هوای میدان امام دیدن دارد.

 

خیابان تربیت، تبریز

این خیابان از خیابان امام خمینی به طرف خیابان فردوسی و محوطه بازار تبریز به طور شمالی جنوبی امتداد داشته و در مرکز شهر تبریز قرار دارد. مدتهاست دیگر ماشینی از آن عبور نمی‌کند و رهگذران می‌توانند با خیال راحت آنجا قدم بزنند و خرید کنند. این خیابان پیش از تاسیسش یعنی پیش از ۱۳۰۸ بخشی از جاده بزرگ و تاریخی ابریشم بود. جایی که از سراسر دنیا می‌آمدند، از آن عبور می‌کردند و فعالیت‌های اقتصادی انجام می‌دادند.

 

خیابان لشکر آباد، اهواز

لشکر آباد سالهاست که در اهواز تبدیل به یکی از مقاصد گردشگری خیابانی و گردشگری غذا شده است. این خیابان تاریخ باشکوهی پشت خود ندارد. تا همین چند سال پیش به عنوان محلی برای فروش و قاچاق اسلحه و مواد مخدر بوده اما به همت مردم و با تغییر کاربری خیابان به محلی برای دکه‌های فروش فلافل و قهوه عربی و باقلوا، امروز کاملا خوشنامی را جانشین بدنامی کرده و مکانی برای جذب گردشگر حتی گردشگر خارجی است.

 

میدان نقش جهان، اصفهان

اگر می‌خواهید یک گشت دل‌انگیز در نقش جهان و بناهای اطرافش داشته باشید، زیر گنبد شیخ لطف‌الله مسحور زیبایی‌ها شوید، یک بریان حسابی برای نهار بخورید، در بازار زیبای میدان قدم بزنید و در آخر هم با یک دوغ و گوشفیل و یک طعم متفاوت روزتان را به غروب برسانید، نقش جهان بهترین گزینه برای شماست. میدانی که برای قدم زدن هیچ‌وقت تکراری نیست چه برای اصفهانی ها و چه برای توریست‌ها.

 

میدان شهرداری، رشت

میدان شهرداری رشت و خیابان‌های اطرافش همیشه و در هر موقعی از شبانه‌روز زنده‌ است. اگر دلتان یک قدم زدن صبحگاهی در بازار روز می‌خواهد، اگر هوس خوردن چای در قهوه‌های سنتی دارید، اگر دلتان می‌خواهد از گاری‌های کنار خیابان کباب بخرید، اگر هوس کرده‌اید از یک شب تا دم صبح را در یک خیابان زنده و شلوغ قدم بزنید و چای آلبالو و رشته خوشکار نوش جان کنید، بهترین گزینه برای شما میدان شهرداری رشت است. میدانی همیشه زنده و همیشه پر هیاهو.

 

سرای سعد‌السلطنه قزوین

سعد‌السلطنه یک کاروانسرای قاجاری است که بعد از سالها متروک ماندن با همت مردم قزوین احیا و تبدیل به یک بازارچه زیبا و بی نظیر شد. هنوز بافت زیبا و سنتی سرا حفظ شده و مغازه‌ها نه تنها آسیبی به قدمت آن نزده‌اند بلکه روح تازه‌ای در آن دمیده و باعث زنده شدن دوباره‌اش شده‌اند.

اگر دلتان می‌خواهد در یک کافه سنتی با دکور زیبا آرام بگیرید و یک چای و باقلوای اصل قزوینی بخورید یا در صنایع دستی ایران را مستقیم از دست سازنده‌های آن بخرید یا نه فقط دلتان یک قدم زدن ساده در یک سرای تو در توی زیبا می‌خواهد، حتما به قزوین و سعد‌السلطنه‌اش سری بزنید.

 

در شهر شما هم قطعا از این معابر وجود دارند. آنها را به ما و باقی دوستانتان معرفی کنید.

 

 

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط