سفر به چک چک؛ زیارتگاهی در دل کوه
1396/08/14 - 16:00 ایرانگردی

سفر به چک چک؛ زیارتگاهی در دل کوه

یزد بدون شک یکی از شهرهایی است که حرف بسیاری در خصوص تاریخ و آثار به جا مانده در طول تاریخ دارد. این شهر یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای ایران است و طرفداران بسیاری دارد. یزد، شهر بادگیرها و هتل‌های قدیمی، شهر شیرینی‌های خوشمزه در اطراف خود یک زیارتگاه بسیار پررمز و راز و شگفت‌انگیز را جای داده است که دیدن آن از واجبات سفر به یزد است؛ زیارتگاهی به نام «چک چک» که از قدیم مکانی مقدس برای زرتشتیان یزد به شمار می‌رفته است.

(برای خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط اینترنتی قطار می‌توانید از طریق فلایتیو اقدام کنید.)

زیارتگاهی با صدای چکیدن اشک!

کوه‌های اردکان در نزدیکی یزد یک زیارتگاه را در آغوش کشیده‌اند که داستانی تاریخی را در پشت دیوارهایش پنهان کرده است. قصه‌ای که از پناه بردن نیک بانو دختر یزدگرد به کوه روایت می‌کند. نام چک چک از صدای قطره‌های آبی برگرفته شده که در میان زیارتگاه می‌پیچد و در افسانه بومیان آن‌جا آن را به صدای چکیدن اشک‌های نیک بانو تعبیر می‌کنند. زرتشتیان هنوز هم این قطرات را جمع‌آوری کرده و از آن به عنوان تبرک استفاده می‌کنند. در این زیارتگاه یک درخت قدیمی نیز وجود دارد که زرتشتیان می‌گویند محل برخورد عصای نیک بانو با زمین است.

این زیارتگاه در کوه‌های میان اردکان و انجیره واقع شده است و بسیار برای زرتشتیان یزد بااهمیت است. آن‌ها هرسال از 24 خرداد در چک چک گرد هم می‌آیند و مراسمی شبیه به اعتکاف مسلمانان را اجرا می‌کنند. در هرصورت چک چک نه تنها مکانی مهم برای زرتشتیان به شمار می‌آید که یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری یزد نیز محسوب می‌شود که در طول روز بسیاری از آن بازدید می‌کنند.

داخل معبد چک چک به غار شباهت دارد و کف آن از سنگ مرمر پوشیده شده است و آتش چک چک مثل زیارتگاه‌های دیگر زرتشتیان همیشه روشن نگه داشته می‌شود. همچنین تصاویری از بزرگان دین زرتشت بر روی دیوارهای آن نقش بسته است. چک چک در میان زرتشتیان با نام «پیر سبز» نیز خوانده می‌شود.

فلایتیو امکان خرید بلیط چارتر را برای شم فراهم کرده است.

 

برچسب ها:

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط