chehel-sotoun-isfahan
1395/12/09 - 11:23 ایرانگردی

کاخ چهلستون، کاخی با 20 ستون

یکی از جاذبه های گردشگری شهر اصفهان که بسیاری از توریست ها برای دیدن آن به این شهر سفر می کنند، کاخ چهلستون است.

باغ چهلستون در شرق خیابان چهار باغ عباسی و غرب میدان نقش جهان واقع شده و با وسعتی حدود 67000 متر مربع، یکی از زیباترین باغ های ایرانی در شهر اصفهان است. بنای باغ که یک متر از سطح باغ بلندتر است نیز 2120 متر مربع مساحت دارد.

جالب است بدانید که در خصوص نام زیبا و خاص این کاخ روایات مختلفی است. از آنجا که از زمان های گذشته در ایران مرسوم بود که تعدد را با عدد 40 مشخص می کردند، مهمترین وجه تسمیه کاخ چهل ستون، ستون های زیاد این کاخ است که نزدیک به 20 عدد هستند. اما دلیل دیگر این نامگذاری را عده ای به انعکاس تصویر این 20 ستون در آب استخر روبروی کاخ نسبت می دهند.

ایوان بزرگ جلوی کاخ 38 متر طول، 17 متر عرض و 14 متر ارتفاع دارد که 18 ستون از چوب کاج و چنار روی آن قرار گرفته است.

بالای این ایوان کتیبه شاه عباس دوم قرار دارد که بر اساس آن بنا در سال 1057 هجری قمری ساخته شده است. هر کدام از 20 ستون روی ایوان، تنه یک درخت چنار بوده که تخته رنگ شده ای بر روی آنها قرار گرفته و در گذشته آئینه های رنگی نیز بر روی این ستون ها قرار داشته است.

دیوارهای این عمارت نیز با آئینه های قدی و شیشه های رنگی و نقاشی های دلفریب زینت داده شده و همه درها و پنجره ها از خاتم ساخته شده و منبت کاری بوده.

سقف روی ایوان چهل ستون و سقف آئینه کاری تالار این بنا نیز از شگفتی های معماری ایرانی اسلامی در عهد صفویه به حساب می آید.

داخل کاخ با شش نقاشی زیبا و پرشکوه روی دیوارهای تالار تزئین شده اند که جشن شاه عباس در زمان پذیرایی وی از ولی محمد خان، شاه ترکستان را نشان می دهد.

در این تابلو بهترین تصویر از شاه عباس اول در کنار فرمانروای ترکستان و همراهان آنها وجود دارد.

این عمارت باشکوه با شماره 108 در فهرست آثار تاریخی ایران به ثبت رسیده است.

برای بازدید از این کاخ زیبا می توانید به خرید بلیط ارزان قیمت هواپیما و یا بلیط قطار بپردازید و برای سفر خود برنامه ریزی کنید.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط