دلفارد، بهشت گمشده در قلب کویر
1396/04/08 - 8:30 ایرانگردی

دلفارد، بهشت گمشده در قلب کویر

استان کرمان به دلیل واقع شدن در کویر لوت یکی از گرم‌ترین و خشک‌ترین موقعیت‌های اقلیمی ایران را دارد. در برخی از مناطق این استان دمای هوا در تابستان به 60 درجه نیز می‌رسد. جیرفت یکی از همین مناطق بسیار گرم است که به دلیل موقعیت تاریخی و شهر دقیانوس که آن‌جا واقع شده، شهری شناخته شده است؛ اما تا چشم کار می‌کند بیابان است و تقریبا جز بومیانی که به اقلیم ان‌جا عادت کرده‌اند، کسی نمی‌تواند در تابستان آب و هوای آن‌جا را تاب بیاورد. نکته جالب اما این است که درست در فاصله پنج کیلومتر از این شهر، دره‌ای وجود دارد که اگر ندانید در کرمان به سر می‌برید احتمالا فکر می‌کنید که سر از شمال ایران درآورده‌اید!

(برای سفر به کرمان یا جیرفت به سایت فلایتیو مراجعه کنید و از خدمات خرید بلیط اینترنتی قطار و خرید بلیط اینترنتی هواپیما بهره‌مند شوید).

موقعیت مکانی دلفارد

این روستای ییلاقی در کیلومتر 25 جاده جیرفت، دو راهی راین-بافت و در دامنه کوه «نیمه» قرار دارد. این منطقه به دلیل این‌که کوهستانی است و در امتداد یک رودخانه که از رود «شور» منشعب می‌شود، قرار گرفته، درختان انبوه و آب و هوایی مدیترانه‌ای دارد. البته در پی خشکسالی‌های اخیر آب این رودخانه کم شده اما همچنان جاری است. زمستان و بهار، مه غلیظی کوه‌های دلفارد را احاطه می‌کند و دره‌های سرسبزش در قلب کویر با محو شدن در میان ابرها منظره چشم‌نوازی را به وجود می‌آورند.

ویژگی‌های طبیعی دلفارد

دلفارد از نظر ویژگی‌های طبیعی و پوشش‌ گیاهی بسیار غنی است. آبشار دلفارد یا همان آبشار «گلم دختر کش» از جاذبه‌های طبیعی این روستا است. علاوه بر آبشار، منطقه حفاظت شده گلپرک یا «انار شیطان» نیز محل رویش درختان نادری با همین نام است که چشم‌انداز بسیار زیبایی را به وجود آورده است. دلفارد همچنین محل اجتماع درختان متعددی است که هرکدام متعلق به یک منطقه آب و هوایی مخصوص و متفاوت از دیگری هستند؛ مثلا درختان زردآلو و گیلاس سردسیری در کنار مرکباتی مثل نارنج و پرتقال و خرمای گرمسیری قرار گرفته‌اند. انار، موز، انگور، گردو، تمشک، پسته وحشی، بادام کوهی، گون، زیره و گیاهان دارویی درختان و گیاهان دیگری هستند که طبیعت این منطقه را به وجود آورده‌اند. در بهار که پا به دلفارد یا حتی جاده‌اش بگذارید هطر پونه و بهار نارنج مست‌تان می‌کند.

علاوه بر همه این‌ها کباب‌ دلفارد بسیار معروف است و یک هتل سنتی نیز در آن روستا برای گردشگرانی که قصد اقامت دارند، وجود دارد.

فلایتیو شما را در جهت اطلاع از قیمت بلیط چارتر راهنمایی می‌کند.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط