سفر به شیراز
1396/09/29 - 11:00 ایرانگردی

کارهایی که نباید در سفر به شیراز فراموش کنیم

شیراز، شهری است که سفر به آن، برای چندمین بار هم ارزشش را دارد. از هر گردشگری هم بپرسید، همین توصیه را به شما می‌کند. این شهر، به سبب جاذبه‌های تاریخی، فرهنگی، مذهبی و طبیعی فراوانش، همواره گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سمت خوب جذب می‌کند.

حالا تصمیم گرفتیم تا کارهایی که نباید در سفر به شیراز فراموش کنید را باهم بررسی کنیم. شما هم در سفر بعدی‌تان حواستان به این موارد باشد.

(خرید بلیط هواپیما شیراز)

 

۱- هنگام ورود به شهر از زیر قران بگذرید

دروازه قرآن تنها باقی مانده‌ی پنج دروازه اصلی شهر شیراز است. این دروازه در ورودی شهر از مسیر اصفهان قرار دارد و عبور از آن در واقع عبور از زیر قرآنیست که در فرهنگ ایرانیان از دیرباز وجود داشته و دارد. شیرازی‌ها هم مثل تمام اقوام دیگر ایرانی معتقدند برکت قرآن سفرتان را بی‌خطر خواهد کرد.

اولین بار امیران آل‌بویه بعد از آبادانی‌هایی که در شهر انجام دادند برای حفظ شیراز از گزند دشمنان، دروازه قرآن را ساختند. بعد از آن، دروازه بارها بازسازی و تعمیر شد تا به شکل بنای فعلی درآمد و با نور پردازی زیبایش شب‌های شیراز را زیباتر می‌کند.

 

۲- با نورهای رنگارنگ مسجد نصیرالملک عکس بگیرید

بسیاری مسجد نصیر‌الملک را مسجد صورتی می‌نامند. این تم رنگی صورتی که به ندرت در دیگر مساجد ایران یافت می‌شود یادگار دوران قاجار و آغاز علاقه‌ی معماران ایرانی به استفاده از تم‌های غربی است. با این حال چه از این غربی شدن خوشمان بیاید یا نه، زیبایی رنگ‌ها در نصیرالملک بیداد می‌کند. این زیبایی در شبستان زمستانه چند برابر می‌شود به طوری که کمتر مسافری را از ایران یا هر نقطه از جهان می‌بینید که به شیراز بیاید و کنار شیشه‌های رنگارنگ نصیرالملک با بازی نورها روی صورتش عکسی یادگاری نیاندازد.

 

۳- در تالار آپادانا به تفاوت چهره و لباس‌ها توجه کنید

بی شک نیازی نیست تخت جمشید را برای قرار دادن در لیست دیدنی‌های شیراز توصیه کنیم. هر مسافری در شیراز می‌داند قدم به استانی گذاشته که تخت جمشید از مهمترین جاذبه‌هایش است. اما در میان تمام زیبایی‌های تخت جمشید چیزی که می‌تواند دقت‌کردن به آن برایتان جالب باشد نقش‌برجسته‌های تالار آپاداناست.

در بخشی از این نقش برجسته‌ها هدیه آورندگانی از سراسر جهان باستان را نشان می‌دهد که برای تقدیم هدایایشان به صف ایستاده‌اند. این نقش‌ها در نگاه اول شبیه به هم به نظر می‌رسند اما آنچه شگفت‌انگیز است تفاوت دقیق آنها در نوع لباس، استخوانبندی چهره و هدایای در دستشان است که کاملا در هر گروه از آنها با گروه دیگر متفاوت است.

این هیئت‌ها به ترتیب مادی‌ها، خوزی‌ها، ارمنیان، هراتیان، بابلیان، لوده‌ای‌ها، رخجی‌ها، آشوریان، کاپادوکیه‌ای‌ها، مصریان، سکانیان، ایونیه‌ای‌ها، بلخی‌ها، گنداریان دره کابل، پارثوی‌ها، اسه گراتیان‌ها، سکاها‌، آریایی‌ها، تازیان فلسطینی، سیستانیان، لیبیایی‌ها و حبشیان هستند. همین تعدد اقوام و دقت در ایجاد تمایز بینشان نشان از هنرمندی هنرمندان آن دوره از تاریخ باشکوه ایران دارد.

 

۴- بعد از زیارت شاه‌چراغ، از مسجد جامع عتیق غافل نشوید

در ضلع شرقی شاهچراغ از طریق بازار نوساز، راهی به مسجد جامع عتیق یا خدایخانه وجود دارد. این مسجد قدیمی‌ترین مسجد شیراز و هسته‌ی اصلی شکل‌گیری شهر است. یعنی شیراز دور تا دور خدایخانه ساخته شده و گسترش یافته. همین تاثیر مستقیم بر شهرسازی شیراز نشان از این دارد که خدایخانه عمری طولاتری‌تر از اسلام دارد و از قرن‌ها قبل، عبادتگاهی متعلق به ادیان و مذاهب دیگر بوده.

حال و هوای مسجد عتیق با تمام مساجد دیگر شهر متفاوت است. کهنگی و دست نخورده ماندنش حسی به مهمانان عتیق می‌دهد که در دیگر بناهای شهر خبری از آن نیست.

معمولا گردشگران در شیرازگردی‌شان شاهچراغ را فراموش نمی‌کنند. اما سر زدن به خدایخانه از آن کارهاییست که خیلی‌هایمان از آن غافلیم.

 

۵- حافظیه را یک بار در شب، و یک بار هم در روز ببینید

حافظیه جدا از ارزش معنوی‌اش که حافظ به آن داده، بنای زیبایی هم دارد. زیبایی جزییات نقش و نگار‌های مقبره را باید در روز دید اما نورپردازی چشم‌نوازش در شب هم مزه‌ی خودش را دارد.

فراموش نکنید که دوبار به حافظیه بروید. یا اگر فرصت ندارید عصر را برای رفتن انتخاب کرده و تا تاریک شدن هوا آنجا بمانید. دیوان حافظتان را فراموش نکنید. گرفتن فال حافظ در کنار خودش حال و هوایی دیگر دارد!

 

۶- فالوده‌ی شیرازی بخورید

چیزی در سفرتان کم خواهد بود اگر به شیراز بروید و سر ظهرِ تابستانش را با فالوده‌ی اصیل شیرازی خنک نکنید. پیدا کردن فالوده در شیراز کار سختی نیست. در هر کوچه و خیابانی رد و اثری از فالوده خواهید دید اما در مراکز توریستی راحت‌تر در دسترس است.

 

۷- عرقیات گیاهی بخورید و بخرید

شیراز از آن شهرهاست که بهترین عرقیات گیاهی را تولید می‌کند. دلیلش شاید شکوفه های بهار نارنجش باشد. می‌توانید عصرها در کافه‌های شهر به راحتی این شربت‌های خوشمزه را پیدا کنید و روزتان را تازه کنید. علاوه بر آن عرقیات شیراز مخصوصا عرق بهارنارنجش شاید بهترین سوغات برای دوستانتان باشد.

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط