east-azarbaijan-province
1396/01/16 - 14:05 ایرانگردی

با استان آذربایجان شرقی بیشتر آشنا شوید

استان آذربایجان غربی بزرگترین و پرجمعیت ترین استان ناحیه شمال غربی ایران محسوب می شود. این استان از سمت شمال به جمهوری های آذربایجان و ارمنستان، از سمت غرب و جنوب غرب به استان آذربایجان غربی، از سمت شرق به استان اردبیل و از سمت جنوب شرق به استان زنجان محدود شده است.

(برای سفر به این استان زیبا و خرید بلیط هواپیما، بلیط چارتر و بلیط قطار می توانید از خدمات سایت فلایتیو استفاده کنید.)

این استان آب و هوایی سرد کوهستانی دارد و کل محدوده استان را کوه ها و ارتفاعات تشکیل داده اند. مساحت استان آذربایجان شرقی 491/45 کیلومتر مربع است که از این جهت یازدهمین استان بزرگ ایران محسوب می شود.

آذربایجان شرقی محل اتصال دو رشته کوه مهم و اصلی کوه های ایران، یعنی البرز و زاگرس است و بلندترین نقطه آن، قله کوه سهند محسوب می شود.

با اطلاعات مهم این استان آشنا شوید.

- جمعیت: بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن که در سال 1395 انجام شد، جمعیت استان آذربایجان شرقی 3/909/652 نفر است و مجموعا 5 درصد جمعیت کشور را در برمی گیرد.

- مساحت: 491/45 کیلومتر مربع

- گردشگری: این استان از نظر تنوع ظرفیت های گردشگری و جاذبه های توریستی از مهمترین استان های کشور است.

وجود کوهستان های زیبا و سر به فلک کشیده که حتی در اوج گرمای آفتاب تابستانی سفیدپوش هستند، رودخانه های خروشان و آبشارهای فرح بخش با چشم اندازهای بدیع، باغ های پرمیوه، دریاچه ها و تفرج گاه های زیبا و ...، همگی از زیبایی های این استان است که آن را به یکی از زیباترین مناطق ایران و بهترین مناطق گردشگری تبدیل کرده است.

- شهرهای مهم: تبریز، بستان آباد، کلیبر، اهر، اسکو، شبستر، سراب، میانه، هشترود، آذرشهر، ورزقان، مراغه، بناب، هریس، ملکان، مرند، جلفا و عجب شیر.

- آب و هوا: استان آذربایجان شرقی به دلیل وسعت زیاد آب و هوای متنوعی دارد. بیشترین دمای ثبت شده این استان در شهرهای میانه و جلفاست که به 45 درجه می رسد.

جالب است بدانید که کمترین دمای ثبت شده در کلیه شهرهای ایران نیز مربوط به بستان آباد با دمای 46 درجه زیر صفر می شود.

میانگین بارندگی سالانه در این استان 250 الی 300 میلی متر است.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط