دیدنی‌های جاده هراز
1396/04/15 - 12:48 ایرانگردی

دیدنی‌های جاده هراز

احتمالا شنیده‌اید که می‌گویند گاهی «مسیر» از «مقصد» دلپذیرتر است. اگر بخت یارتان باشد و جاده‌ای با ویژگی‌های به خصوص شما را به مقصد برساند، بدون شک سفرتان دلپذیرتر می‌شود. در ایران از شمال به جنوب و از شرق به غرب جاده‌هایی که خود نوعی جاذبه گردشگری به شمار می‌آیند، کم نیستند. جاده‌ هراز نیز که از مسیرهای اصلی تهران-مازندران به حساب می‌آید، از همین دست جاده ها است. ما در این نوشتار شما را با جاده هراز و ویژگی‌های طبیعی آن آشنا خواهیم کرد.

(برای رفتن به مازندران همچنین می‌توانید از مسیر هوایی یا راه آهن استفاده کنید. فلایتیو امکان خرید بلیط اینترنتی هواپیما و خرید بلیط اینترنتی قطار را برای شما فراهم آورده است.)

فیلبند

این روستای مرتفع که به بام شرقی مازندران نیز معروف است، از زیباترین جاذبه‌های جاده هراز است که در نزدیکی آمل قرار دارد. فیلبند روستایی است که بر فراز ابرها قرار و به دلیل ارتفاع زیاد، زمستان‌های طولانی و سخت دارد. مسیر این روستا از 25 کیلومتری آمل از جاده هراز منشعب می‌شود و پس از روستای سنگچال قرار دارد.

دخمه‌های کافرکلی

خانه‌ها و غارهای دستکند در کوه‌ها و صخره‌ها در جای جای ایران وجود دارند. یکی از مناطقی که این خانه‌ها در آن‌جا به وفور دیده می‌شوند، منطقه لاریجان در آمل است. کافرکلی مجموعه‌ای از دخمه‌های دستکند است که در روزگاران دور (احتمالا پیش از اسلام) به عنوان پناهگاه انسان در کوه استفاده می‌شده است.

قلعه ملک قلا

این قلعه سه هزار ساله بر فراز تپه‌ای در نزدیکی روستای شاهاندشت قرار دارد اما مسیر آن صعب‌العبور است. در نزدیکی این قلعه یک آتشکده و دستکندهایی به نام سه طاق نیز وجود دارند. دسترسی به این قلعه از طریق جاده شاهاندشت ممکن است.

آبگرم لاریجان

در دامنه دماوند و منطقه لاریجان روستایی به نام آبگرم وجود دارد که نام خود را از چشمه‌های جوشان آب معدنی وام گرفته است. در این روستا حمام‌های آبگرم وجود دارند که آب‌ گوگردی آن‌ها برای درمان بسیار مفید است.

سد لار

این سد که رودخانه‌های مختلف به آن منتهی می‌شوند یکی از مناطق خوش آب و هوای جاده هراز به شمار می‌آید و محل زیست قزل آلای خال قرمز از گونه‌های نادر ماهی است. دسترسی به این سد از مسیرهای مختلف ممکن است که معروف‌ترین آن‌ها از روستای پلور در جاده هراز است.

جنگل و قله الیمستان

جنگل‌ و کوه الیمستان از زیباترین نقاط مازندران است که درخت‌های بلند و فضای مه‌آلود جلوه منحصر به فردی به آن بخشیده‌اند. این جنگل در خوالی روستای الیمستان قرار دارد که از جاده هراز منشعب می‌شود. بر فراز قله الیمستان نیز جای برخورد دو شهاب سنگ حفره‌های بزرگی ایجاد کرده که در افسانه محلی می‌گویند جای پای رستم است.

 

نظر خود را بنویسید

حریم خصوصی شما برای ما مهم است. بنابراین اطلاعات شما نزد ما محفوظ خواهد ماند.
امتیاز شما

مطالب مرتبط